19.04.2018

15:10

"כשליש מהערבים בישראל - פליטים": אלפים ב"תהלוכת השיבה" בצפון

ח"כים מהרשימה המשותפת הצטרפו להפגנה, הנערכת סמוך לעתלית. טיבי: "הרוב היהודי חייב להכיר בנו כאזרחים שווים". אבי פרחן, תושב גוש קטיף לשעבר שהשתתף בהפגנת נגד, נעצר

אלפים משתתפים כעת (חמישי) ב"תהלוכת השיבה", הנערכת בסמוך לעתלית, לציון 70 שנה לנכבה. המשתתפים מניפים דגלי פלסטין ושלטים המתייחסים לזכות השיבה. בין המשתתפים ישנם חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

 

חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר כי "מדובר בזכות היסטורית וטבעית של הערבים בישראל לציין את היום הזה ואת הזכות של הפלסטינים לשוב לאדמות שלהם. מדובר בזכות המוכרת במשפט הבין-לאומי. זכות שמדינת ישראל מתכחשת לה כבר 70 שנים. כשליש מהאזרחים הערבים בישראל הם בעצם פליטים".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

בין מטס למנגל: ברחבי הארץ חוגגים את יום העצמאות

עצמאות לא שמחה: שתי בנות 15 מהגליל לקו בהרעלת אלכוהול

בעקבות תקלה: חיילי מילואים קיבלו הודעת גיוס חירום

 

מפגינים פרו-פלסטינים סמוך לעתלית
 

מפגינים פרו-פלסטינים סמוך לעתלית(חדשות עשר )

 

 

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "מה שהתרחש אז היה נכבה, אסון אנושי ולאומי בכל קנה מידה. מאות אלפי אזרחים פלסטינים חיים קרוב ליישובים מהם נעקרו. מה יותר טבעי, אנושי וצודק מאשר להחזיר אותם לבתיהם ביישוביהם הנטושים ולהשיב להם את רכושם הנגזל?". לדבריו, "מדינת ישראל והרוב היהודי חייב להכיר בנו כאזרחים שווים ולנהוג כך, ובנוסף חייבים להכיר בזהות הלאומית שלנו כפלסטינים עם אמפתיה לסבל ולאובדן שלנו מאז 48, שנמשך עד עצם היום הזה בצורות שונות. זה הזמן להכרה בנרטיב הפלסטיני שלנו".

 

חבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה, יושב ראש ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל, הוסיף כי "יום העצמאות שאותו בישראל חוגגים הוא בעצם יום הנכבה של העם הפלסטיני. היום שבו הפך רוב העם שלנו לפליטים. זהו יום מכונן ועצוב וחשוב שהקול הזה יישמע דווקא כאן".

 

מפגין יהודי, המשתייך ל"נטורי קרתא", אמר כי "אנחנו משתתפים כאן בתהלוכות הנכבה ובאבל של העם הפלסטיני שמדוכא ע"י השלטון הציוני. הקבוצה הציונית בראשות הרצל לא קשורה ליהדות ולתורה. קבוצה זו פרקה מעליה את הדת". לדבריו, "אנחנו כיהודים דתיים יש לנו ציווי לא לגרש את העם הפלסטיני וגם להיות אנושיים ולא לעשות מעשי דיכוי אכזריים כמו השלטון הישראלי".

 

 

במקביל, מספר מפגינים הביעו את התנגדותם לתהלוכה המדוברת. אבי פרחן, תושב גוש קטיף לשעבר, עוכב על ידי המשטרה. 

 

ראש המועצה האזורית חוף כרמל, כרמל סלע, פנה אתמול לשר לבטחון הפנים גלעד ארדן והביע התנגדות לכך שתהלוכה הנכבה תתקיים על אדמות ניר עציון. הפניה בוצעה לאחר שתושבים גילו כי במהלך יום העצמאות תחלוף צעדת הנכבה בשטח היישוב. התושבים קראו למשטרה לשנות את המסלול באופן מיידי. הבעת ההתנגדות בוצעה אף על פי שהנהלת היישוב אישרה את קיום האירוע בשיטחו.