18.04.2018

11:38

 בית קברות יהודי שחולל בצרפת
בית קברות יהודי שחולל בצרפת,
רויטרס (ארכיון)

שמונה קברים יהודיים הושחתו בבית קברות בפריז

כלי התקשורת בצרפת מדווחים כי קברי יהודים בבית העלמין שבסן-דני הושחתו על ידי אלמונים. צעירה ממוצא אפריקני ששוטטה בבית הקברות – נחשדת במעשה

ונדליזם אנטישמי: הרשות למניעת אנטישמיות בצרפת עודכנה הבוקר (חמישי) כי שמונה קברים בבית הקברות היהודי בסן-דני, פרבר מצפון לבירה פריז, הושחתו על ידי אלמונים. לדברי הרשות, צעירה ממוצא אפריקני נחשדת במעשה לאחר שזוהתה משוטטת בבית העלמין היהודי.

 

בהודעת הרשות נמסר כי הם מגנים את המעשה הוונדליסטי והם קוראים לרשויות האכיפה לעשות את כל שביכולתן כדי לאתר את המשחיתים. תלונה הוגשה לתובע המחוזי, זמן קצר לאחר מכן.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חי: טקס האזכרה הממלכתי לחללי מערכות ישראל בהר הרצל

נדחתה בקשתו של קצב לבטל את מעצר הבית הלילי שלו

לוד: נעצר חשוד במעורבות בירי הזיקוקים בעת הצפירה

 

נשיא הקהילה היהודית באזור עודכן על פרטי המקרה. בהודעה שנמסרה לאחר המעשה מהקהילה נמסר כי "מעשה השנאה הפחדני, מוביל היום למתקפות אנטישמיות לא רק על החיים, אלא גם על המתים".

 

 מיריי קנול, קשישה ניצולת שואה שנרצחה בצרפת על רקע אנטישמי
 

מיריי קנול שנרצחה בפריז (פייסבוק)

 

כזכור, בחודש שעבר נמצאה ברובע ה-11 בפריז גופתה השרופה של מיירי קנול, קשישה יהודייה ששרדה את השואה. על גופה נמצאו 11 סימני דקירה ומכבי האש שהוזעקו למקום זיהו חמישה מוקדי שריפה בדירה. הרשויות בצרםצ הגישו לאחר האירוע כתבי אישום נגד שני החשודים במעשה. בכתב האישום נכתב כי המניע לרצח ולהצתת דירת הקשישה הוא אנטישמי. החשוד המרכזי ברצח הוא שכנה של קנול בן ה-29, שאותה הכיר מגיל 7. על פי הדיווחים, החשוד השני הוא חסר בית. עוד דווח כי השכן פגש את קנול מספר שעות לפני הרצח. 

 

ימים ספורים לאחר הרצח הקשה, אלפים יצאו לצעדת מחאה. בין הנוכחים היו רבים מהקהילה היהודית, כמו גם שרים וחברי פרלמנט. לאירוע, שהוגדר "צעדה שקטה", הגיעו גם מנהיגת הימין הקיצוני מארין לה פן ומנהיג השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון - אך הם עזבו כעבור זמן מה לאחר שהושמעו לעברם קריאות בוז וסיסמאות שונות, בהם "פשיסטים הבייתה".

 

הנשיא הצרפתי, עמנואל מקרון, נכח בהלווייתה של קנול. הוא לא נאם, אך מלשכתו נמסר כי הוא הגיע למקום "כאדם פרטי, במטרה להביע את תמיכתו בפני המשפחה". מקרון גינה את הרצח ואמר כי הרוצח "הרג אישה חפה מפשע רק בגלל היותה יהודיה. בכך, הוא פגע בערכינו הקדושים ובהיסטוריה שלנו".