17.04.2018

14:39

רגב דורשת: לקצץ נאום אדלשטיין בטקס הדלקת המשואות

סאגת הנאומים בטקס הממלכתי נמשכת - שרת התרבות והספורט דרשה שנאומו של יו"ר הכנסת יקוצר ושמשכו יהיה שבע דקות. רה"מ צפוי לשאת דברים במשך חמש דקות

יממה לפני טקס הדלקת המשואות, סאגת הנאומים נמשכת: שרת התרבות והספורט, מירי רגב, דרשה היום (שלישי) במכתב שנשלח מטעם יגאל בן-דוד, מפיק הטקס, ליואב הורוביץ, ראש הסגל של רה"מ ואלברט סחרוביץ', מנכ"ל הכנסת, כי נאומו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, יקוצץ וכי אדלשטיין יישא דברים במשך שבע דקות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לשאת דברים במשך חמש דקות. זאת בהמשך לסיכום שהושג בקץ חודשים ארוכים של מחלוקת. 

 

במכתב, בן-דוד מביע חשש "שהתארכות הטקס אחרי השעה 22:00, במידה ונאומי יו"ר הכנסת וראש הממשלה יתארכו מעבר לבקשת המפיק, משמעותם סיכון ממשי וודאי לקיום השידורים הישירים במעל 32 במות ברחבי הארץ ובעולם בהם ישודר השיר "הללויה" במקביל, בהיערכות מורכבת כמותה לא הייתה בארץ". במכתב אחר, בן-דוד מציע לאמוד את שני הנאומים בדרך הבאה: נאום רה"מ יהיה לא יותר מ-400 מילים אליהן יתווספו 100 מילים בעת השאת המשואה ונאום יו"ר הכנסת יהיה לא יותר מ-600 מילים אליהן יתווספו 100 מילים בעת השאת המשואה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מאבק עם מחבלים באוטובוס: הילדה שאיבדה את משפחתה בפיגוע בנגב

גורם בסוריה: מתקפת סייבר ישראלית-אמריקנית גרמה ליירוטי השווא

חוגגת עם המדינה: שם פרטי - ארץ, שם משפחה - ישראל

 

 נתניהו, אדלשטיין ורגב
 

נתניהו, אדלשטיין ורגב(דובר ועדת הכלכלה, דוברות הכנסת )

 

 

בהתאם לסיכום שהושג בשבוע שעבר, ראש הממשלה ידליק משואה בשם ממשלות ישראל לדורותיהן. במעמד הדלקת המשואה יישא נתניהו דברים שיתייחסו למגילת העצמאות. כמו כן, סיכם אז ראש הממשלה עם שרת התרבות מירי רגב על כך שהיא תכנס לפני יום העצמאות את הוועדה לסמלים וטקסים שבראשותה, על מנת לקבל החלטה לפיה בכל עשור ישיא משואה ראש ממשלה מכהן.

 

לאחר שהשניים הגיעו להסכמה, יו"ר הכנסת אדלשטיין מסר הצהרה מצולמת שבה אמר: "הגענו למתווה שישמור על טקס המשואות המסורתי האהוב על כולנו. גם בשנת ה-70 למדינת ישראל, הכנסת, שמייצגת את כל אזרחי המדינה, תוביל את הטקס. לצערי, הוויכוחים שנוצרו העיבו על האווירה הציבורית ואני מצר על כך. אני סמוך ובטוח שהפתרון שהושג מקובל על הרוב המכריע של הציבור ואני קורא לכולכם לחגוג 70 שנה למדינת ישראל ברוב הדר ושמחה. חג עצמאות שמח".

 

קודם לכן מסרו גורמים במשרד החוץ מסרו כי נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז לא יגיע לטקס הדלקת המשואות. הרננדז טען הלילה כי ביטל את השתתפותו בטקס "בגלל אילוצי לו"ז", ולא בשל סיבות פוליטיות, כפי שטענה שרת התרבות מירי רגב. לדבריו, "הודעתי למדינה ידידותית ולממשלה שלה שיהיה לי קשה, בשל ענייני לו"ז ולוגיסטיקה, להגיע למעמד המיוחד שרצו לארגן עבורי, ואני מתכוון למדינת ישראל. הסיבה היא שאני צריך להגיע לפסגה חשובה מאוד בפרו".