BETA

16.04.2018

11:30

מאז מלחמת העולם הראשונה: כ-2 מיליון איש נהרגו מנשק כימי

שלוש המטרות שצבאות המערב התקיפו בסוריה היו כנראה רק חלק מהכוח הכימי של אסד. למי עוד יש נשק כימי בעולם - וכמה? • עשינו חשבון פשוט

על פי הערכות, כמעט שני מיליון איש נהרגו בנשק כימי מאז החל השימוש בו במלחמת העולם הראשונה. 192 מדינות חתומות על האמנה למניעת הפצת נשק כימי שנחתמה רק לפני 25 שנים, ב-1993. ארבע שנים אחר כך היא אושרה.

 

ישראל היא המדינה היחידה שחתמה על האמנה, אבל לא אשררה אותה, ולכן היא במעמד של מדינה משקיפה בארגון המפקח על הנשק הכימי. שלוש מדינות שלא חתמו ולא אשררו אותה, הן קוריאה הצפונית, דרום סודאן ומצרים. האחרונה השתמשה בנשק כימי במלחמת האזרחים בתימן בשנות ה-60. היא מסרבת לחתום על האמנה ולדווח על הנשק שבידה, כדי לשמור על מאזן הכוחות מול ישראל.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

כשבצורת של 40 שנים הסתיימה, וצלחת האליפות חזרה דרומה

הפלסטיני שהואשם ברצח החקלאי דוד בר קפרא ב-2015 הורשע בהריגה

נשותיו של ראש הכת שהורשע באונס: רוצות להתייחד ולהביא ילדים

 

 צוות פקחים של האו"ם מפנה נשק כימי מסוריה
 

צוות פקחים של האו"ם מפנה נשק כימי מסוריה( רויטרס)

 

 

גם סוריה, שדווקא כן חתומה, טענה בעבר כי היא שומרת על המאזן מול ישראל. בינתיים, היא משתמשת בו נגד האזרחים שלה. לפני חמש שנים באל-רוטה, שם נהרגו 1,300 אזרחים, בשנה שעבר בחאן שייחון, עם 80 הרוגים ולפני שבוע בדומא, עם 40 הרוגים. איראן מדווחת שאין לה נשק כימי, אך מדינות המערב רואות בדאגה את הגידול בייבוא חומרים כימיים למדינה, כביכול למטרת אזרחיות.

 

עם אשרור האמנה, רוסיה הצהירה כי ברשותה 40 אלף טונות של חומר כימי. היא וארה"ב התחייבו לחסל את כל מאגר הנשק הכימי שברשותן עד שנת 2012. דוח מ-2016 קבע כי היא השמידה 92% ממנו. עם זאת, האמריקנים מפקפקים באמינות הדיווחים של רוסיה. הרוסים, לעומת זאת, מאשימים שהאמריקנים מתחמקים מבדיקות הפקחים. ארה"ב הצהירה כי ברשותה יותר מ-27 אלף טונות נשק כימי, ומאז דיווחו כי 90% ממנו הושמדו.

 

גם קוריאה הצפונית, על פי הערכות, מחזיקה במאגר גדול של נשק כימי. לפני שנה דווח כי היא השתמשה בנשק כימי בחיסול קים ג'ונג נאם, אחיו למחצה של המנהיג קים ג'ונג און.

 

מכון המחקר ברזה שהותקף בסוריה
 

מכון המחקר ברזה שהותקף בסוריה(סאנא )

 

 

בתוך כך, שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, אמר היום בפתח כינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי כי "כשמסתכלים בתמונות מההפצצה הכימית בדומא, מבינים כי התקיפה שבוצעה על ידי בריטניה, צרפת וארה"ב נגד הנשק הכימי של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, הייתה מוצדקת לחלוטין, הדבר הנכון לעשות – לבריטניה ולעולם".

 

אתמול התייחס ג'ונסון לתקיפה ואמר כי אמנם הפצצה "לא תטה את הכף במלחמת האזרחים במדינה, אך סוף סוף העולם העביר מסר חריף, שלא יקבל את השימוש בנשק כימי". לדבריו, בריטניה תלמד את האפשרויות השונות לתקיפה כימית חוזרת של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, יחד עם בנות בריתה. אך לדבריו, "נכון לעכשיו, אין אופציות נוספות שנמצאות על השולחן, מאחר ותודה לאל, משטר אסד לא היה מטומטם מספיק בשביל לבצע מתקפה נוספת". ג'ונסון ציין גם כי אינו יודע האם לאסד נשארו עוד מצבורים של נשק כימי.

 

מוקדם יותר אתמול, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה לתקיפה ואמר כי שוחח אמש עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. "אמרתי לה שהמסר החשוב שעבר בתקיפה על מתקני הנשק הכימי של סוריה הוא אפס סובלנות לשימוש כימי, ושהמסר הזה צריך לעבור גם לגבי יכולות גרעיניות", אמר.

 

 בנימין נתניהו בדאבוס
 

"אפס סובלנות לשימוש כימי". ראש הממשלה, בנימין נתניהו ( חדשות עשר)

 

 

שלשום שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה הלילה בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.