BETA

16.04.2018

10:42

בריטניה: התקיפה בסוריה – מוצדקת; איראן: מדיניותנו לא תשתנה

שר החוץ הבריטי אמר בפתח כינוס של האיחוד האירופי כי למרות שהמתקפה הייתה נחוצה, "המלחמה תמשיך בדרכה הנוראה והאומללה". משרד החוץ האיראני: "נגיב באופן ובזמן המתאים"

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, אמר היום (שני) בפתח כינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי כי "כשמסתכלים בתמונות מההפצצה הכימית בדומא, מבינים כי התקיפה שבוצעה על ידי בריטניה, צרפת וארה"ב נגד הנשק הכימי של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, הייתה מוצדקת לחלוטין, הדבר הנכון לעשות – לבריטניה ולעולם".

 

"חשוב לציין כי לא מדובר בניסיון להטות את הכף במלחמת האזרחים בסוריה, או להפיל את משטר אסד. המלחמה הנוראה הזו תמשיך בדרכה האומללה. אך זו אמירה מצד העולם שהגיעו לקיצם הימים בהם נעשה שימוש בנשק כימי", הוסיף.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

כשבצורת של 40 שנים הסתיימה, וצלחת האליפות חזרה דרומה

הפלסטיני שהואשם ברצח החקלאי דוד בר קפרא ב-2015 הורשע בהריגה

נשותיו של ראש הכת שהורשע באונס: רוצות להתייחד ולהביא ילדים

 

בתוך כך, דובר משרד החוץ האיראני בהראם קאסמי, אמר כי "התוקפנות כלפי סוריה לא תשפיע על מדיניותנו האזורית והבינלאומית". כמו כן, הגיב לתקיפה המיוחסת לישראל בשדה התעופה T4 ואמר כי איראן תגיב לכך "באופן הולם ובזמן המתאים".

 

לעומת השניים, סגן ראש הממשלה הטורקי, בקיר בוזדה, אמר כי מדינתו אינה מחויבת לאף אחד מהצדדים הנוגעים ללחימה בסוריה. "עמדתנו כלפי סוריה שונה מזו של כל מדינה, כולל איראן, רוסיה וגם ארה"ב", כך לדבריו.

 

 בוריס ג'ונסון
 

בוריס ג'ונסון( רויטרס)

 

 

אתמול התייחס ג'ונסון לתקיפה ואמר כי אמנם הפצצה "לא תטה את הכף במלחמת האזרחים במדינה, אך סוף סוף העולם העביר מסר חריף, שלא יקבל את השימוש בנשק כימי". לדבריו, בריטניה תלמד את האפשרויות השונות לתקיפה כימית חוזרת של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, יחד עם בנות בריתה. אך לדבריו, "נכון לעכשיו, אין אופציות נוספות שנמצאות על השולחן, מאחר ותודה לאל, משטר אסד לא היה מטומטם מספיק בשביל לבצע מתקפה נוספת". ג'ונסון ציין גם כי אינו יודע האם לאסד נשארו עוד מצבורים של נשק כימי.

 

עוד הוסיף ג'ונסון ואמר כי בריטניה לא יודעת כיצד אסד יגיב לתקיפה, אך אינה מחפשת להסלים את המצב בסוריה. כמו כן, אמר כי מדינתו תמשיך לפעול עם רוסיה, למרות ההאשמות נגדה בנושאים שונים, וציין כי ממשלתו תמשיך להפעיל לחץ על אסד להגיע לשולחן המשא ומתן.

 

מוקדם יותר אתמול, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה לתקיפה ואמר כי שוחח אמש עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. "אמרתי לה שהמסר החשוב שעבר בתקיפה על מתקני הנשק הכימי של סוריה הוא אפס סובלנות לשימוש כימי, ושהמסר הזה צריך לעבור גם לגבי יכולות גרעיניות", אמר.

 

בתוך כך, נשיא סוריה, בשאר אל אסד, אמר אתמול למשפטנים רוסים כי מתקפת הטילים על מדינתו הייתה "מעשה של תוקפנות". לדברי אותם משפטנים, אסד היה "במצב רוח טוב" ושיבח את מערכות ההגנה הרוסיות שעזרו, כך לדבריו, להדוף את המתקפה.

 

 תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק
 

תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק( ImageSat International)

 

 

שלשום שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה הלילה בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה אתמול על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי משלחת של הארגון למניעת נשק כימי הגיעה בצהרי היום לדמשק.