16.04.2018

06:57

עודכן:

נשיא צרפת: "שכנעתי את טראמפ להשאיר כוח צבאי בסוריה"

מקרון אמר את הדברים לכלי תקשורת צרפתי בהתייחס להכרזת טראמפ לפיה יסיג בקרוב את כוחותיו מהמדינה. בבית הלבן הכחישו: "המשימה לא השתנתה - הנשיא היה ברור בכוונותיו"

נשיא צרפת, עמנואל מקרון אמר אתמול (ראשון) בריאיון לטלוויזיה הצרפתית כי הוא שכנע את נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להשאיר כוח צבאי בסוריה. זאת לאחר שטראמפ הכריז כי הוא מתכוון להסיג את כוחות צבא ארה"ב מהמדינה.

 

מקרון הסביר כי שיכנע את נשיא ארה"ב בשיחת טלפון שקיים עמו בשבת. "שכנענו אותו להגביל את מספר המטרות למרות שהייתה התלהבות תקשורתית באמצעות ציוצים בטוויטר", אמר הנשיא, שהוסיף כי "הצלחנו מבחינה צבאית" אך הדגיש
ש"צרפת ובעלות בריתה לא הכריזו מלחמה על משטר אסד". עם זאת, היום טען מקרון כי לא אמר שארה"ב וצרפת יהיו מעורבות מבחינה צבאית לטווח ארוך בסוריה. עוד הוסיף כי "המטרה העיקרית של צרפת וארה"ב נשארה המלחמה נגד דאע"ש".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נשותיו של ראש הכת שהורשע באונס: רוצות להתייחד ולהביא ילדים

פרסום ראשון: המשטרה תמליץ - כתב אישום נגד ביטן בגין שוחד

משרד החוץ אסר על השתתפות השגריר האוסטרי בדיון בכנסת

 

במהלך הריאיון הגן על החלטתו להשתתף במתקפה אתמול על מטרות בסוריה. "יש לנו לגיטימציה בינלאומית מלאה לפעול כי שפעלנו", אמר הנשיא. "מאחר ויש שלושה חברות במועצת הביטחון של האו"ם (ארה"ב, בריטניה וצרפת) שפעלו". עוד אמר מקרון כי אמר לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שהוא שותף לדבר עבירה בכל מה שקשור למתקפה הכימית בדומא.

 

 נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ
 

נשיא צרפת מקרון ונשיא ארה"ב טראמפ (רויטרס)

 

 

זמן קצר לאחר מכן, דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, מיהרה להכחיש את הדברים ואמרה בלילה, כי טראמפ עדיין רוצה להסיג את הכוחות האמריקניים מסוריה. "המשימה לא השתנתה. הנשיא היה מאוד ברור בכוונותיו להשיב את החיילים לארה"ב בהקדם האפשרי. אנו נחושים להביס את דאע"ש ומצפים מבנות בריתנו לקחת אחריות גדולה יותר להבטחת ביטחון האזור", אמרה סנדרס.

 

מוקדם יותר אתמול התייחסה שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי ב"פוקס ניוז" להצהרת טראמפ לפיו הוא מתכוון להוציא את מדינתו מסוריה, ואמרה כי ארה"ב לא תעזוב את עד אשר מטרותיהם יושלמו: "אם נעזוב, זה יהיה לאחר שנדע כי הדברים התקדמו".

 

על השאלה אם יסכימו להיכנס למו"מ עם סוריה: "הם לא ראויים לשיחה איתנו, הם לא עשו דבר מלבד לפגוע בבני עמם ולהרוס את ארצם". על היחסים עם רוסיה מאז המתקפה אמרה כי הם "נפגעו מאוד".

 

כאמור, ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו אתמול יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

 תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק
 

תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק( ImageSat International)