BETA

15.04.2018

20:06

נסראללה: "הלובי הציוני בארה"ב לחץ לתקוף - ונראה שהתאכזב"

מזכ"ל חיזבאללה אמר שההפצצה הייתה מוגבלת בשל חשש של הצבא האמריקני מ"קרב שלא ייגמר". שגרירת ארה"ב באו"ם: "לא נעזוב את סוריה עד שמטרותינו יושגו"

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר היום (ראשון) בתגובה לתקיפת מדינות המערב בסוריה, כי "הלובי הציוני באמריקה לחץ לתקוף – ונראה שגם הוא התאכזב מההפצצה המוגבלת".

 

"כל האתרים כבר הותקפו בעבר, והם היו ריקים", אמר נסראללה". "אם מטרת ההפצצה הייתה לשבור את הרוח של העם הסורי נראה שהדבר גרם לביטחונם רב יותר בצבא שלהם – לעולם לא הרגישו בטוחים יותר".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

משרד החוץ אסר על השתתפות השגריר האוסטרי בדיון בכנסת

בזכות התלמידים: לראשונה מזה 20 שנה השומר חגג יום הולדת

נדחה ערעור המדינה: אביה של הזמרת עדי ביטי שוחרר למעצר בית

 

"אם המטרה הייתה לשנות את המשוואה לטובת ישראל – נראה שגם הם התאכזבו", המשיך נסראללה. "ההפצצה הייתה מוגבלת בשל העובדה שהצבא האמריקני יודע טוב מאוד שהליכה לקרב גדול ורחב נגד השלטון הסורי תביא לקרב שלא יגמר– זוהי הכרה אמיתית בכוח של ציר ההתנגדות שמרחיק כל מי שחושב לתקוף באזור זה".

 

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא איראן, חסן רוחאני, שוחחו בטלפון. השניים הכירו בכך שהטילים של מדינות המערב פגעו בסיכויים להגיע לפתרון פוליטי בסוריה. פוטין אמר לרוחאני שמתקפה נוספת עלולה להוביל לכאוס ביחסים הבינלאומיים.

 

בד בבד, שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, התייחסה ב"פוקס ניוז" להצהרת טראמפ לפיו הוא מתכוון להוציא את מדינתו מסוריה, ואמרה כי ארה"ב לא תעזוב את עד אשר מטרותיהם יושלמו: "אם נעזוב, זה יהיה לאחר שנדע כי הדברים התקדמו.

 

על השאלה אם יסכימו להיכנס למו"מ עם סוריה: "הם לא ראויים לשיחה איתנו, הם לא עשו דבר מלבד לפגוע בבני עמם ולהרוס את ארצם". על היחסים עם רוסיה מאז המתקפה אמרה כי הם "נפגעו מאוד".

 

ראש הממשלה נתניהו בירך על התקיפה, אך חזר ואמר כי מדיניות כזאת צריכה לבוא לִידי ביטוי גם במניעת יכולות גרעיניות של מדינות טרור: "על הנשיא אסד להבין שכשהוא מאפשר התבססות איראנית במדינתו, הוא מסכן את סוריה".

 

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריאבקוב, אמר שמוסקבה תעשה כל מאמץ לשפר את היחסים עם המערב. עוד אמר כי הם יבחנו את הצעת מועצת הביטחון של ארה"ב, בריטניה וצרפת, אך הודה כי יהיה קשה להשיג פשרה.

 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי(רויטרס )

 

 

נשיא סוריה בשאר אל אסד נפגש היום בדמשק עם חברי המפלגה השלטת ברוסיה והדגיש לפניהם כי רוסיה וסוריה שותפות ומנהלות יחדיו מהלכה נגד הטרור, בעוד המדינות שתקפו את סוריה מנהלות מסע שקרי ומטעה.

 

הבוקר פרסמה חברת "דיגיטל גלוב" וחברת ImageSat International (ISI) תמונות לווין החושפות את מימדי ההרס ביעדי התקיפה שבוצעה אתמול בדמשק. כמו כן, הצילומים מציגים את הפגיעות המדויקות במכון המחקר ברזה, אחד מהיעדים המרכזיים. התמונות הללו שוללות את הטענה הרוסית כי מרבית הטילים בתקיפה המשולבת הופלו בידי הנ"מ הסורי.

 

כאמור, ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו אתמול יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

 תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק
 

תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק( ImageSat International)