BETA

15.04.2018

16:59

צה"ל חושף: כך פועלת המעבדה לגילוי ואיתור מנהרות ברצועת עזה

לפני כשנתיים הוקמה המעבדה הטכנולוגית, בה משתפים פעולה מדענים, מהנדסים ופיזיקאים עם אגף המודיעין. בחודשים האחרונים גילתה המעבדה חמש מנהרות שסוכלו

צה"ל חושף היום (ראשון) את המעבדה הטכנולוגית שהוקמה לפני כשנתיים לגילוי ואיתור מנהרות באוגדת עזה. בחודשים האחרונים סוכלו בזכותה חמש מנהרות, והיא זכתה לאחרונה בתעודת הצטיינות מראש החטיבה הטכנולוגית ליבשה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה.

 

המעבדה ממוקמת באוגדת עזה בפיקוד סרן ב׳, מהנדס חשמל וכימיה בהכשרתו, תחתיו פועלים מדענים במספר תחומים, ביניהם אנשי החטיבה הטכנולוגית ליבשה, פיזיקאים, מהנדסים, אנשי מודיעין וגיאולוגים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר שלא הושג הסכם עם אוגנדה - מבקשי המקלט ישוחררו מסהרונים

נדחה ערעור המדינה: אביה של הזמרת עדי ביטי שוחרר למעצר בית

אחיו של החייל שנהרג בתאונת טנק: גאה ברצון שלו להגן על כולנו

 

"איתור וסיכול מנהרות מורכב ממספר מאמצים משולבים המשלימים זה את זה - טכנולוגיים, מודיעיניים ומבצעיים", אמרו בצה"ל. "המעבדה היא הזרוע הטכנולוגית לגילוי המנהרות והיא משתמשת במחקר קרקע חדשני הכולל סריקת תאי שטח ופענוחם. המעבדה פועלת במקביל גם לשיפור טכנולוגיות קיימות וחותרת לפיתוח טכניקות גילוי חדשות לאיתור ומיפוי, התואמות את האתגר הספציפי של מנהרות טרור בתוואים שונים".

 

סיכול מנהרה החודרת לישראל מעזה
 

סיכול מנהרה החודרת לישראל מעזה(דו"צ )

 

 

אנשי המעבדה עובדים בשיתוף עם אנשי המודיעין, כוחות ההנדסה ויחידות נוספות של צה"ל הנמצאות בשטח עד לאיתור המנהרה. המעבדה פועלת לחקירת המנהרה, למידתה וגם כאמור בסופו של דבר לסיכולה.

 

צה"ל פרסם את דבר קיומה של המעבדה לאחר שמוקדם יותר היום הותר לפרסום שצה"ל השמיד מנהרה שהתגלתה במרחק קילומטרים ספורים מיישובי המועצה האזורית שער הנגב. כבר לפני כמה ימים חשף הצבא את המנהרה, אך לפני כיומיים החלו בהזרמת כמויות גדולות של חומרי איטום צינורות, היישר לפיר המנהרה. זו הפעם הראשונה מאז מבצע צוק איתן שמתגלה מנהרה בצפון רצועת עזה.

 

זאת, פחות מחודש לאחר שצה"ל השמיד מנהרה דומה באזור כרם שלום. גם אז השתמשו הכוחות בטכניקה דומה על מנת להוציא את המנהרה משימוש. זו המנהרה השביעית שצה"ל חשף בשנתיים האחרונות.

 

בדומה למקרים הקודמים, בצה"ל שמרו על שקט מוחלט ולא עדכנו את התושבים בדבר גילוייה של המנהרה ובתהליך השמדתה. רק אתמול, לאחר שהעבודה הסתיימה, עודכנו ראשי היישובים הסמוכים בנעשה.

 

דובר צה"ל, תאל רונן מנליס, אמר היום בתדרוך עם כתבים צבאיים כי חשיפת המנהרה היא הישג. "אנחנו מתקרבים ליעד הסרת איום המנהרות עד סוף 2018. מנהרה חמישית מאז אוקטובר בשטח ישראל. המנהרה יצאה מג'בליה. זו המנהרה הראשונה בגזרה הצפונית מאז צוק איתן. כל שאר המנהרות היו בדרומית. היא נחפרה אחרי צוק איתן. אחזנו בה כבר תקופה. המנהרה הייתה מוכנה לשימוש, כעשרים מטרים בשטחנו. לא היו בה אמצעי לחימה".

 

 מנהרה במועצה אזורית שער הנגב
 

מנהרה במועצה אזורית שער הנגב(דובר צה"ל )

 

 

לדבריו, "המנהרה הושמדה קילומטרים לתוך שטח הרצועה והיא מסתעפת לתוך מנהרות נוספות בתוך הרצועה. אנשי פיקוד דרום והנדסה ואוגדת עזה הובילו את המאמץ. העובדה שהמנהרה נמצאת בתוך מרחב ההפגנות על הגדר הוא התרחיש שאיתו אנחנו מתמודדים. אם הגדר תיפגע לא רק אזרחים ייכנסו אלא גם פעילי טרור או ישתמשו בתשתיות טרור כמו המנהרה".


עוד לדברי מנליס, "המנהרה היא ארוכה ואיכותית. היא נמצאת מספר מטרים בתוך שטח ישראל. זה רק מראה את הציניות של חמאס, שמשקיע במנהרות את הכסף ולא בתושבים. לא זו הדרך לטפל בבעייה בעזה. פנינו לא להסלמה. אין לנו רצון בהתדרדרות. עם זאת, לא נאפשר הפרת ריבונות. בנינו 9 ק"מ עד כה במכשול התת קרקעי מתוך 65 ק"מ של גבול עזה". במקביל, לדבריו, צה"ל עושה דברים שונים למען האוכלוסיה, כמו הגדלת מרחב הדיג או הגדלת מספר המשאיות בכרם שלום".