BETA

15.04.2018

14:10

שיקום שכונות והשקעה בתיירות: תוכנית סיוע ליישובים בפריפריה

הממשלה אישרה החלטות לחיזוק היישובים קריית שמונה, שלומי, מטולה וירוחם. כמו כן, הועברו תקציבים ליישובי ים המלח בכדי להתמודד עם תופעת הבולענים: "חשיבות לאומית"

הממשלה אישרה הבוקר (ראשון) החלטות לחיזוק היישובים קריית שמונה, שלומי, מטולה וירוחם, אליהם יעברו כחצי מיליארד שקלים.

 

במסגרת ההשקעות הכלולות בתכנית הסיוע לשנים 2022-2018 יושקעו כמאה מיליון שקל בפיתוח תחום הפודטק באזור קרית שמונה. במקביל, יושקעו עשרות מיליוני שקלים בשיקום שכונות פיזי וחברתי ובחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. השקעות נוספות הנכללות בתוכנית כוללות פרוייקטי תחבורה וכן פעולות בתחום ההתייעלות האנרגטית והתיירות. כן נכללות בתוכנית פעולות להמשך החיזוק החברתי של היישובים בכלל זה בתחומי החברה, המדע והקהילה.

 

ההחלטות שהתקבלו בנוגע לירוחם, בהיקף של 123 מיליון שקלים, מגיעות בעיקר על רקע היותה הרשות הקרובה ביותר לבסיס קריית ההדרכה שקם בשנים האחרונות בצומת הנגב. התוכנית כוללת פעילות לחיזוק הכלכלה ומקורות התעסוקה באזור (סיוע למפעלים, לעסקים קטנים ובינוניים ופיתוח אזורי תעשייה), חיזוק הקהילה (שיקום שכונות פיזי וחברתי, תגבור בתחומי חינוך ומדע, וכן תגבור שירותי רווחה), שיפור תשתיות, חיזוק השירותים לתושב ומענקים לפיתוח כלכלי וארגוני. כמו כן, משרד הבינוי והשיכון יגיש לאישור הועדה לתכנון ופיתוח עדכון לאומדני עלויות הפיתוח של כ-3,800 יחידות דיור בחמש שנים. מדובר על הכפלת מספר התושבים בירוחם בפרק זמן קצר מאוד.

 

 ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב
 

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון בפתח ישיבת הממשלה לאישור התקציב( רויטרס)

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי מדובר ב"החלטות חשובות, שיביאו לחיזוק הפריפריה והחוסן החברתי בישראל. העשייה נמשכת כל הזמן. אנחנו מאשרים היום החלטה לחיזוק יישובים צמודי גדר בצפון, באמצעות תוכנית סיוע ייחודית ליישובים קריית שמונה, שלומי ומטולה, וגם תוכנית מקיפה לחיזוק ירוחם. זוהי בשורה חשובה מאוד, אני מאוד מתרגש מהרגע הזה, אנחנו עובדים על זה הרבה זמן. הבטחתי לתושבי קריית שמונה, שנעשה זאת והיום אנחנו מקיימים.

קריית שמונה, מטולה ושלומי יקרות לנו ונמשיך לחזק אותן. ההחלטה על ירוחם היא החלטה חלוצית לקראת מעבר צה"ל לנגב, יצרנו שם מנוע כלכלי ממשלתי שמאפשר לפתח את האזור כולו".

 

עוד לדברי נתניהו, "ההחלטה הנוגעת ליישובים צמודי גדר, מתמקדת בפיתוח הכלכלה, התעשייה והשירותים בקרית שמונה, שלומי ומטולה, בצמידות לחיזוק פעולות בתחום הבינוי, במטרה לתמוך בגידול מספר התושבים ביישובים וצמצום פערים בינם לבין ישובים אחרים. במסגרת ההחלטה לחיזוק ירוחם, גובשה תכנית רב-שנתית לשנים 2022-2018 להעצמה כלכלית של המועצה המקומית ירוחם, הנותנת מענה לאתגריים הייחודיים של היישוב, תוך מינוף מגמות פיתוח מואץ בעקבות מעבר צה"ל לנגב".

 

לדברי שר האוצר, משה כחלון, "ההחלטה היא המשך ישיר של מדיניות הממשלה לחיזוק הפריפריה הצפונית והדרומית. ההחלטה שמה דגש על פיתוח איזורי תעסוקה איכותיים בשכר הוגן וחיזוק מבנים שיאפשרו לישובים להתפתח ולהתחזק ובתוך כך לתת מענה לצמיחה המהירה של אותם ישובים כתוצאה מתנופת והבנייה שאנו מובילים בכל רחבי הארץ. חיזוק הפריפריה לא יכול להתבצע רק במילים בכותרות וחייב להיות מגובה במעשים ותקציבים. נמשיך לחזק את הפריפריה ולהוביל מדיניות של ברורה צמצום פערים שתחזק ותצמיח את המשק הישראלי כולו".

 

 רכב ששקע בבולען במועצה אזורית מגילות
 

רכב ששקע בבולען במועצה אזורית מגילות שבים המלח ( יחידת חילוץ מגילות)

 

 

ח"כ יפעת שאשא ביטון הגיבה גם היא להחלטות ואמר כי "התכנית הנקודתית, שהוביל שר האוצר כחלון בשיתוף משרדי הממשלה השונים, נועדה לחזק את קריית שמונה ואת היישובים הסמוכים לגבול, מטולה ושלומי. אני שמחה שהצלחנו להכניס גם את תקציב חדר המיון לתוכנית זו לתקופה של 4 שנים ובכך להביא לסיומה של סאגה מתמשכת, שתושבים רבים חיכו לפתרונה ובצדק. בנוסף, שר האוצר העלה בישיבה את סוגיית תקצוב מעבדות המכללה האקדמית תל חי ומסתמן כי הפיתרון יבוא דרך משרד הפנים ובשיתוף פעולה עמו".

 

עוד אישרה היום הממשלה סיוע של כ-400 מיליון שקל ליישובי ים המלח כדי להתמודד עם תופעת הבולענים. איתן ברושי (המחנה הציוני), חבר ועדת הכספים ומי שקידם את התוכנית מול משרדי הממשלה, אמר כי "הצלת ההתיישבות בעוטף ים המלח היא מטרה בעלת חשיבות לאומית, ואני שמח שהממשלה סוף סוף הכירה בכך. זוהי בשורה היסטורית לקיבוץ מצפה שלם ולקיבוץ עין גדי, חשוב להזכיר שהתוכנית לא תפתור את בעיית הבולענים, אבל תאפשר את המשך קיומם של היישובים באזור בעל חשיבות לאומית".

 

רה"מ הגיב להחלטה גם הוא ואמר: "אנחנו מחזקים את יישובי ים המלח ומסייעים להם להתמודד עם בעיית הבולענים. זו החלטה משמעותית. התופעה הזו הקשתה מאוד בשנים האחרונות על חיי התושבים באזור והשפיעה גם על התיירות. מדובר בטיפול ראשוני, אך חשוב מאוד".