BETA

לאחר שלא הושג הסכם עם אוגנדה - מבקשי המקלט שוחררו מסהרונים

בג"ץ דרש תשובה מהמדינה - וזו לא התקבלה בזמן. רשות האוכלוסין הבהירה כי "לאור העובדה שהמגעים מול המדינה השלישית עדיין נמשכים", המדינה תשחרר את עשרות מבקשי המקלט

רשות האוכלסין וההגירה הודיעה היום (ראשון) כי לאור העובדה שהמגעים מול אוגנדה להעברת מבקשי המקלט לא הושלמו עד למועד שקבע בג"ץ, המדינה תאלץ לשחרר את 204 הפליטים שהושמו בכלא סהרונים כחלק מהמתווה המוצע להרחקתם למדינה שלישית. 

 

עיקר המחלוקת היא הסעיף המדבר על הרחקת מבקשי המקלט בניגוד לרצונם. במערכת הפוליטית מקווים להעביר את פסקת ההתגברות ולחוקק חוקים שיקשו על חייהם של מבקשי המקלט כדי שייצאו מרצונם, ובמקביל מחפשים מדינה שתהיה מוכנה לקבלם.

 

תנועת עוצרים את הגירוש מסרה בתגובה להודעה כי מדובר ב"עוד יום של התבזות  לממשלת ישראל במקום לקיחת אחריות. היום הובהר מעל לכל ספק שגירוש בכפייה כבר לא עומד על הפרק. גם מדינות עולם שלישי לא מוכנות להיות שותפות למהלך כל כך לא אנושי. מביך שבשנת ה-70 של מדינת ישראל אנחנו  צריכים לקבל שיעור במוסר מהמדינות הללו. במקביל לשחרור אסירי סהרונים, אנו קוראים לראש ממשלת ישראל לחזור למתווה שגילה אחריות לאומית בשיתוף נציבות האו"ם לפליטים וליישם תכנית אמיתית ומתוקצבת של קליטה ופיזור. ראש הממשלה חייב לבחור האם הוא רוצה לספק פתרונות אמיתיים לתושבי מדינת ישראל או שהוא מעדיף להמשיך לזרות חול בעיניי הציבור ולעסוק בהסתה ופילוג בין האוכלוסיות המוחלשות גם כך של מבקשי המקלט ותושבי דרום העיר ת"א".

 

 מבקשי המקלט משתחררים מסהרונים
 

מבקשי המקלט משתחררים מסהרונים( דניאל חג'בי, חדשות עשר)

 

 

ארגוני זכויות האדם (המוקד לפליטים ולמהגרים, א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, האגודה לזכויות האזרח והמרכז לקידום פליטים אפריקאים) מסרו בתגובה כי "התוכנית המסוכנת של גירוש פליטים לאוגנדה ורואנדה מתפרקת והפליטים שנכלאו על לא עוול בכפם ישוחררו מהכלא, אך הממשלה ממשיכה לעשות שימוש ציני במבקשי המקלט ומקדמת  הצעות חוק אנטי דמוקרטיות תוך התנערות מוחלטת מחובתה לשיקום שכונות דרום ת"א. על ממשלת ישראל לקדם פתרונות אמיתיים עבור מבקשי המקלט ולהפסיק את ההתעללות שלה במי שרק מבקשים הגנה. על ישראל לבדוק את בקשות המקלט בצורה הוגנת, לשלב את הפליטים בחברה הישראלית תוך מתן מעמד וזכויות, לעודד את פיזורם ברשויות מקומיות חזקות תוך שיקום מאסיבי של דרום ת"א".

 

שר החינוך, נפתלי בנט, הגיב להחלטה ואמר כי "מילים ודיונים לא יוציאו מדרום תל אביב את המסתננים הבלתי חוקיים. בעוד שהממשלה עורכת דיונים, המצב בשטח רק מחמיר. רק פעולה נחושה של ממשלת ישראל תביא ליציאת מסתנני עבודה מישראל. אני קורא לראש הממשלה להעביר כבר את חוק המסתננים ופיסקת ההתגברות. אנחנו נתמוך בכל גירסה אשר יבחר. העיקר להתחיל כבר לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל".

 

סוזי צמח כהן, חברת מועצת העיר תל אביב-יפו, וממובילות מאבק תושבי דרום העיר לגירוש מבקשי המקלט, טענה כי "ההחלטה לא מפתיעה". לדבריה, "אנו למודי אכזבות, אך מצד שני נחושים להמשיך במאבקנו ולהצליח, כי האמת נמצאת אצלנו. יש דרכים רבות ויצירתיות לגרום לכך שהמסתננים ומהגרי העבודה יעזבו מרצונם את מדינת ישראל. צריך לחשוב מחוץ לקופסא ולהאמין שזו הדרך הנכונה".

 

"נתניהו התקרר לגבי פסקת ההתגברות"

 

בתוך כך, בתום פגישה של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבוקר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראשי הסיעות, במהלכה הסביר את הגרסאות השונות של פסקת ההתגברות ומדוע הוא מתנגד להן, לא התקבלו החלטות. סוכם לקיים דיון נוסף בנושא. השר נפתלי בנט אמר לנתניהו כי צריך לקיים דיון בנושא, אך אסור שזה "יהפוך למריחה".

 

לפי ארבעה גורמים בקואליציה שהשתתפו בישיבה הבוקר, הרושם היה שנתניהו "התקרר" לגבי קידום החוק להגבלת בג"ץ ומתחיל לסגת. "הוא אמר בישיבת ראשי המפלגות שהוא מודע לכך ש'המודל הבריטי' הוא הגישה היותר קיצונית", אמר בכיר בקואליציה. "המודל הבריטי" הוצע בשבוע שעבר על ידי נתניהו ויריב לוין בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, וקובע כי בג"ץ לא יוכל לפסול חוקים של הכנסת, אלא רק להמליץ לכנסת לדון על החוק מחדש. שני גורמים נוספים בקואליציה שמעורים בתכני הישיבה אישרו כי נתניהו השתמש במונח "קיצוני" ביחס ל"מודל הבריטי". בסביבת נתניהו מכחישים כי הוא כינה את "המודל הבריטי" קיצוני.

 

 נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה
 

נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה( רויטרס)

 

 

בפתח ישיבת הממשלה, אחרי ישיבת ראשי המפלגות, אמר נתניהו: "סיימתי עכשיו דיון חשוב בשאלת יחסי גומלין בין הרשות המחוקקת לשופטת. יהיו דיוני המשך השבוע. יש לנו רצון להביא לפתרונות מאוזנים ונכונים. זה דיון שלא התקיים למעלה מעשור וזה דיון חשוב".

 

אחד הבכירים בקואליציה ציין כי הדיון בנושא יימשך בפורום ראשי המפלגות מחר. יש לציין כי השר כחלון לא ישתתף מחר בדיון מאחר והוא שוהה בחו"ל, לכן לא צפוי להיקבע בו כלום. לדברי אותו בכיר, במהלך הישיבה היום מנדלבליט הציג נוסח בו יהיה מוכן תמוך, ולפיו בג"ץ יוכל לפסול חוקים של הכנסת ברוב של שישה שופטים מול שלושה. הבכיר בקואליציה הוסיף כי שרת המשפטים, איילת שקד, הביעה תמיכה בהצעת מנדלבליט ומנגד השר לוין התנגד. שר האוצר משה כחלון ביקש שכל החלטה בנושא החוק נגד בג"ץ תתקבל בקונצנזוס של כל ראשי המפלגות אך נתניהו לא הסכים.

 

השרים גלעד ארדן ואופיר אקוניס מהליכוד התראיינו הבוקר לגלי צה"ל, ואיימו ללכת לבחירות על רקע פסקת ההתגברות. לדברי השר ארדן, "אם יש נושא שצריך ללכת עליו לבחירות - פסקת ההתגברות זה הנושא. יש כאן בעיה קשה מאוד שהופר האיזון בין הרשויות; אנחנו חייבים לתקן ולאזן". השר אקוניס אמר גם הוא כי "אף אחד לא רץ לבחירות, אבל אם לא נצליח להעביר את פסקת ההתגברות - נלך לבחירות". 

 

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות התייחסה לנושא בנאום באוניברסיטת תל אביב, וטענה כי "משאנו מבקשים להתהדר, ובצדק, כלפי עם ועולם בהיותנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, עלינו לזכור כי אחת הערובות ההכרחיות לכך היא שמירה על מערכת בתי משפט עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה המקיימת ביקורת שיפוטית המגנה על עקרונות היסוד החוקתיים של השיטה".

 

פסקת התגברות רחבה, שלא תצריך רוב משמעותי מבין חברי הכנסת, מהווה שינוי סדרי עולם ביחסים שבין הכנסת ובג"ץ. שר האוצר, משה כחלון, צפוי לתמוך בפסקת התגברות נקודתית בלבד לעניין חוק המסתננים, אך להתנגד בתוקף לפסקת התגברות כללית. כחלון אף אמר בעבר כי הוא מתנגד לפסקת התגברות רחבה.