BETA

15.04.2018

12:41

בריטניה: "התקיפה לא תטה את הכף בסוריה – אך העברנו מסר חריף"

שר החוץ הבריטי התייחס להפצצה בדמשק: "נכון לעכשיו אין אופציות צבאיות נוספות על השולחן". נתניהו: "שוחחתי עם מיי, ואמרתי שהמסר מהתקיפה הוא אפס סובלנות לנשק כימי"

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס היום (ראשון) לתקיפה בסוריה ואמר כי אמנם הפצצה "לא תטה את הכף במלחמת האזרחים במדינה, אך סוף סוף העולם העביר מסר חריף, שלא יקבל את השימוש בנשק כימי".

 

לדברי ג'ונסון, בריטניה תלמד את האפשרויות השונות לתקיפה כימית חוזרת של נשיא סוריה, בשאר אל אסד, יחד עם בנות בריתה. אך לדבריו, "נכון לעכשיו, אין אופציות נוספות שנמצאות על השולחן, מאחר ותודה לאל, משטר אסד לא היה מטומטם מספיק בשביל לבצע מתקפה נוספת". ג'ונסון ציין גם כי אינו יודע האם לאסד נשארו עוד מצבורים של נשק כימי.

 

עוד הוסיף ג'ונסון ואמר כי בריטניה לא יודעת כיצד אסד יגיב לתקיפה, אך אינה מחפשת להסלים את המצב בסוריה. כמו כן, אמר כי מדינתו תמשיך לפעול עם רוסיה, למרות ההאשמות נגדה בנושאים שונים, וציין כי ממשלתו תמשיך להפעיל לחץ על אסד להגיע לשולחן המשא ומתן.

 

 בוריס ג'ונסון
 

שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה לתקיפה ואמר כי שוחח אמש עם ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. "אמרתי לה שהמסר החשוב שעבר בתקיפה על מתקני הנשק הכימי של סוריה הוא אפס סובלנות לשימוש כימי, ושהמסר הזה צריך לעבור גם לגבי יכולות גרעיניות", אמר.

 

בתוך כך, נשיא סוריה, בשאר אל אסד, אמר היום למשפטנים רוסים כי מתקפת הטילים על מדינתו הייתה "מעשה של תוקפנות". לדברי אותם משפטנים, אסד היה "במצב רוח טוב" ושיבח את מערכות ההגנה הרוסיות שעזרו, כך לדבריו, להדוף את המתקפה.

 

תמונות לווין שפרסמו הבוקר חברת "דיגיטל גלוב" וחברת ImageSat International (ISI) חושפות את מימדי ההרס ביעדי התקיפה שבוצעה אתמול בדמשק. כמו כן, הצילומים מציגים את הפגיעות המדויקות במכון המחקר ברזה, אחד מהיעדים המרכזיים. התמונות הללו שוללות את הטענה הרוסית כי מרבית הטילים בתקיפה המשולבת הופלו בידי הנ"מ הסורי.

 

בתוך כך, שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה אתמול במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה הלילה בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

 תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק
 

תמונות לווין לפני ואחרי התקיפה בדמשק( ImageSat International)

 

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה אתמול על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי משלחת של הארגון למניעת נשק כימי הגיעה בצהרי היום לדמשק.

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.