BETA

15.04.2018

10:00

בפעם החמישית תוך חצי שנה: צה"ל חשף מנהרה מעזה בשטח ישראל

הצבא חסם את המנהרה, שהתגלתה במרחק ק"מ ספורים מיישובי שער הנגב. דו"צ: "מתקרבים ליעד הסרת איום המנהרות עד סוף 2018". ליברמן: "המנהרה הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה"

הותר לפרסום: צה"ל השמיד מנהרה שהתגלתה בצפון רצועת עזה, הארוכה ביותר שהתגלתה עד כה, שחדרה את גבול ישראל מתחת לפני האדמה. כבר לפני כמה ימים חשף הצבא את המנהרה, אך רק לפני כיומיים החלו בהזרמת כמויות גדולות של חומרי איטום, במשך כ-12 שעות, היישר לפיר המנהרה.

 

השמדת המנהרה מגיעה פחות מחודש לאחר שצה"ל השמיד מנהרה דומה באזור כרם שלום, כאשר גם אז השתמשו הכוחות בטכניקה דומה על מנת להוציא את המנהרה משימוש. עם זאת, זו הפעם הראשונה מאז מבצע צוק איתן שמתגלה מנהרה בצפון רצועת עזה. זו המנהרה החמישית שצה"ל חשף בחודשים האחרונים, והשביעית בשנתיים האחרונות.

 

בדומה למקרים הקודמים, בצה"ל שמרו על שקט מוחלט ולא עדכנו את התושבים בדבר גילוייה של המנהרה ובתהליך השמדתה. רק אתמול, לאחר שהעבודה הסתיימה, עודכנו ראשי היישובים הסמוכים בנעשה.

 


דובר צה"ל, תאל רונן מנליס, אמר היום בתדרוך עם כתבים צבאיים כי חשיפת המנהרה היא הישג. "אנחנו מתקרבים ליעד הסרת איום המנהרות עד סוף 2018. מנהרה חמישית מאז אוקטובר בשטח ישראל. המנהרה יצאה מג'בליה. זו המנהרה הראשונה בגזרה הצפונית מאז צוק איתן. כל שאר המנהרות היו בדרומית. היא נחפרה אחרי צוק איתן. אחזנו בה כבר תקופה. המנהרה הייתה מוכנה לשימוש, כעשרים מטרים בשטחנו. לא היו בה אמצעי לחימה".

 

לדבריו, "המנהרה הושמדה קילומטרים לתוך שטח הרצועה והיא מסתעפת לתוך מנהרות נוספות בתוך הרצועה. אנשי פיקוד דרום והנדסה ואוגדת עזה הובילו את המאמץ. העובדה שהמנהרה נמצאת בתוך מרחב ההפגנות על הגדר הוא התרחיש שאיתו אנחנו מתמודדים. אם הגדר תיפגע לא רק אזרחים ייכנסו אלא גם פעילי טרור או ישתמשו בתשתיות טרור כמו המנהרה".


עוד לדברי מנליס, "המנהרה היא ארוכה ואיכותית. היא נמצאת מספר מטרים בתוך שטח ישראל. זה רק מראה את הציניות של חמאס, שמשקיע במנהרות את הכסף ולא בתושבים. לא זו הדרך לטפל בבעייה בעזה. פנינו לא להסלמה. אין לנו רצון בהתדרדרות. עם זאת, לא נאפשר הפרת ריבונות. בנינו 9 ק"מ עד כה במכשול התת קרקעי מתוך 65 ק"מ של גבול עזה". במקביל, לדבריו, צה"ל עושה דברים שונים למען האוכלוסיה, כמו הגדלת מרחב הדיג או הגדלת מספר המשאיות בכרם שלום".

 

 מנהרה במועצה אזורית שער הנגב
 

מנהרה במועצה אזורית שער הנגב (דובר צה"ל )

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס לחשיפת המהנרה בחשבון הטוויטר שלו:"פותחים שבוע בהישג מודיעיני ומבצעי מרשים, עם השמדתה של מנהרת טרור נוספת, הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד כה. מנהרה שבחפירתה הושקעו מיליוני דולרים, כסף שבמקום להקל על מצוקת התושבים, טבע בחול. תושבי עזה, חמאס שורף את הכסף שלכם על מנהרות לשום מקום. על כולן נשים את היד".

 

השר ישראל כץ הגיב אף הוא בחשבון הטוויטר וכתב: "ברכות לצה"ל על חשיפת מנהרת טרור נוספת של החמאס, שחדרה לשטח ישראל מול מחנה ג’באליה. זוהי המנהרה החודרת הראשונה שנחשפה בגזרה הצפונית של עזה מאז צוק איתן ומראה בבירור: עידן איום המנהרות עומד להגיע לקיצו. נתמיד בהסרת איומים על ישראל בכל גזרה ומול כל גורם".

 

מהמועצה האזורית שער הנגב נמסר כי "בדקות האחרונות הותר לפרסום כי בסוף השבוע האחרון צה״ל נטרל מנהרה על גבול הרצועה במרחב שער הנגב. המנהרה אותרה לפני זמן רב ומאז מנוטרת ונמצאת במעקב. המנהרה אותרה הודות לאמצעים הטכנולוגיים החדשניים שצה״ל מפעיל בהצלחה מאז צוק איתן, ובתוכם המכשול. מהלך זה, כמו אחרים, מעיד על היכולות שצה"ל פיתח להתמודד עם איום המנהרות באזור, ועל כך אנו מברכים. אנחנו עומדים בקשר שוטף עם הצבא. אין שינוי בהנחיות לתושבים".

 

 תצ"א מנהרה בנחל עוז
 

תצ"א מנהרה בנחל עוז  דובר צה"ל)

 

 

כזכור, המנהרה הראשונה התגלתה והושמדה באפריל 2016 באזור כרם שלום. חודש לאחר מכן איתר צה"ל מנהרה נוספת באזור סופה והרס גם אותה. באוקטובר אלפים ושבע עשרה הפציץ צה"ל מנהרה של הג'יאהד האסלאמי, שחצתה את הגדר לאזור כיסופים, ושניים עשר פעילי הארגון נהרגו. חודש וחצי לאחר מכן התגלתה המנהרה הארוכה ביותר שחדרה לישראל, באזור נירים. בתחילת השנה, חשף צה"ל מנהרת טרור חמישית, שעברה מתחת למעבר כרם שלום והתפצלה גם לכיוון מצרים ובחודש שעבר, כאמור, הושמדה מנהרה נוספת באזור כרם שלום.​

 

חשיפת המנהרה והשמדתה, התרחשה ברקע "צעדת השיבה", שאירעה ביום שישי זה השבוע השלישי ברציפות. על פי משרד הבריאות בעזה, צעיר פלסטיני בן 28 נהרג בעימותים עם צה"ל על גדר גבול הרצועה. על פי הפלסטינים, מניין הפצועים בהפגנות עלה ל-968, מרביתם בעיקר כתוצאה משאיפת גז.

 

על פי צה"ל, ביום שישי הפרות הסדר האלימות התקיימו בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה והשתתפו בהן כ-10,000 פלסטינים.

 

עוד נמסר כי אירעו מספר ניסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו, ובהם הנחת מטען באזור קרני שהתפוצץאירועים אלה נוספים לניסיונות פיגוע ביום שישי, ובהם זריקות מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול בטחוני. כמו כן, הפלסטינים שילחו עפיפון ועליו בקבוק תבערה, שנפל בשטח הרצועה. אין נפגעים ולא נגרם נזק