BETA

14.04.2018

22:24

עודכן:

האופוזיציה הסורית: בסיס איראני הותקף בחלב; בחזבאללה מכחישים

גורמי אופוזיציה מסרו כי קולות פיצוץ עזים נשמעו בפרבריה הדרומיים של העיר שבצפון סוריה, בסמוך לבסיסים של איראן. כלי תקשורת המקורבים לחזבאללה: פעילות כוחות הנדסה

בווידאו: התקיפה המשולבת בסוריה

 

תקיפה נוספת? רשת סקיי בערבית מדווחת כי פיצוץ עז נשמע אמש (שבת) בבסיס איראני באזור העיר חלב שבצפון-מערב סוריה. לפי הדיווח, קולות מטוסי קרב נשמעים במקום. הדיווח מגיע פחות מ-20 שעות לאחר שארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו מספר מטרות בשטח סוריה, כתגובה לשימוש בנשק הכימי של משטר אסד בדומא.

 

כלי תקשורת הקשורים לאופוזיציה הסורית דיווחו כי מדובר בתקיפות עלומות על אתרים השייכים לנאמני המשטר בסוריה באזור פרברי חלב. מקור נוסף מסר כי פיצוצים עזים נשמעו במוצבים של כוחות איראנים באזור ג'בל עזאן שבפרברי חלב הדרומיים. לפי חלק מהדיווחים הפיצוצים נשמעו במחסני נשק במוצבים אלו.

 

בניגוד גמור לדיווחים של האופוזיציה הסורית, ברשת אל-מיאדין המקורבת לחזבאללה מדווח כי אין אמת בדיווחים על התקיפה וכי מה שאירע הוא פיצוצים של מטענים ומוקשים של יחידות ההנדסה קרוב לאזור ג'בל עזאן. לפי עדכון של אתר המקורב לחיזבאללה, מדובר בשיירי תחמושת של "קבוצות הטרור החמושות" בכפרי הפרברים הדרומיים והדרום-מערביים ששוחררו לאחרונה על ידי צבא סוריה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

לפני המתקפה בסוריה: שיחות בדרג גבוה בין ישראל לבריטניה וצרפת

ארבעה פעילי ג'יהאד אסלאמי נהרגו מפיצוץ ברכבם בסמוך לגדר עזה

סימני השאלה: 10 תהיות גדולות לקראת פלייאוף 2018

 

בתוך כך, שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה אתמול במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה הלילה בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

 מתקפת המערב על סוריה
 

מתקפת המערב על סוריה, לפנות בוקר (רויטרס)

 

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה אתמול על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי משלחת של הארגון למניעת נשק כימי הגיעה בצהרי היום לדמשק.

 

שגרירי ארה"ב ורוסיה לאו"ם בדיון מועצת הביטחון
 

שגרירי ארה"ב ורוסיה לאו"ם בדיון מועצת הביטחון( רויטרס)

 

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת הלילה בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון אתמול. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

לפי מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד, באזור דמשק וחומס. צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפה במערב המדינה ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

 

מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.