BETA

14.04.2018

20:06

נתניהו לאחר המתקפה: "שימוש אסד בנשק כימי מסכן את סוריה"

רה"מ מחריף את הטון בהתבטאות נגד נשיא סוריה, ומדגיש את התעלמותו מהדין הבין-לאומי ונכונותו לאפשר התבססות איראנית. "המחויבות למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות"

בווידאו: המתקפה על מתקני הנשק הכימי בסוריה

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אמש (שבת) לתקיפה של ארצות הברית, צרפת ובריטניה נגד מתקני נשק כימי בסוריה, כשהוא מחריף את הטון נגד הנשיא אסד.

 

"לנשיא אסד צריך להיות ברור שמאמציו הבלתי אחראיים להשגת נשק להשמדה המונית והשימוש בו, התעלמותו הבוטה מהדין הבינלאומי ונכונותו לאפשר לאיראן ושלוחותיה להתבסס צבאית בסוריה - מסכנים את סוריה", כך מסר נתניהו. הוא הוסיף: "צרפת ובריטניה הוכיחו שמחויבותן למאבק בנשק כימי אינה מוגבלת להצהרות בלבד". 

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי נערכו ביממה שלפני התקיפה שיחות תיאום בין לשכת נתניהו לבריטניה וצרפת, בנוסף על התיאום שנערך מול הממשל האמריקני בתחילת השבוע. ביום חמישי ערך ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, שיחה עם מקבילו הבריטי וביום שישי עם מקבילו הצרפתי. 

 

דיפלומטים מערביים אמרו לחדשות עשר כי בן שבת אמר למקביליו כי ישראל תומכת בתקיפה על מתקני הנשק הכימי של אסד, אך מבחינת ישראל הבעיה האסטרטגית החמורה בסוריה היא התבססות האיראנית, ותקיפה על מתקני הנשק הכימי לא תפתור אותה. כשעה לפני התקיפה עדכנו האמריקנים את לשכת נתניהו על יציאתה לפועל של המתקפה.

 

ביום שני האחרון, בעקבות המגעים עם הממשל האמריקני, גיבש ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכה כי טראמפ עומד לתקוף בסוריה, כפי שנחשף לראשונה בחדשות עשר. בכירים בממשל האמריקני אמרו שישראל עודכנה על ידי האמריקנים לגבי מועד התקיפה זמן קצר לפני שזו יצאה לפועל, וכי שתי המדינות ביצעו בימים שלפני התקיפה חילופי מידע מודיעיני ותיאומים נוספים לגבי התקיפה.

 

מפת התקיפה בסוריה כפי שפרסם מנהל המטות המשולבים ג'ון מקנזי במהלך תדרוך בפנטגון
 

מפת התקיפה בסוריה כפי שפרסם מנהל המטות המשולבים ג'ון מקנזי במהלך תדרוך בפנטגון (חדשות עשר)

 

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת שאירעה אתמול, בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון הלילה. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

לפי מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד, באזור דמשק וחומס. צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפה במערב המדינה ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

 

מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.

 

צפוי לפרוש מההסכם. טראמפ
 

הנשיא טראמפ מכריז על המתקפה בסוריה (רויטרס)

 

 

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה אמש בדיון מיוחד במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. "פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, בדיון שהתקיים לבקשת רוסיה, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה לפנות בוקר על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". היילי מצדה הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.