BETA

14.04.2018

18:47

עודכן:

היילי: "אם סוריה תשתמש בנשק כימי שוב - ארה"ב מוכנה לפעולה"

בדיון במועצת הביטחון הסבירה שגרירת ארה"ב באו"ם כי המתקפה בסוריה לא הייתה מפגן כוח: "פעלנו כדי לוודא שאסד לא יפגע יותר באזרחיו". השגריר הרוסי: "זו חוליגניות"

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה אמש (שבת) במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתשמש שוב בנשק כימי, ארה"ב מוכנה לפעולה. היילי אמרה את הדברים בדיון לבקשת רוסיה, שהציעה לגנות את ארצות הברית, צרפת ובריטניה על רקע התקיפה אתמול בסוריה, החלטה שנדחתה בהצבעה.

 

"פעלנו לא כמחאה, לא כנקמה, לא כמפגן כוח אלא כדי לוודא שהמשטר הסורי לא יוכל לפגוע כך יותר באזרחיו", אמרה היילי, "עשינו כל מה שיכולנו כדי לפתור את זה בדיפלומטיות, רוסיה הטילה וטו על הנושא פעמיים". היא טענה כי הקהילה הבין-לאומית החליטה שלא לאפשר קיום של נשק כימי, וכי רוסיה מתעלמת מהחלטה זו. היא הבטיחה שהיעדים נבחרו כך שיבטיחו נזק משני מזערי ככל הניתן, וטענה שהתגובה לשימוש בנשק כימי הייתה פרופורציונלית ומוצדקת.

 

מעט לפני היילי דיבר שגריר רוסיה, וסילי נבזניה, וגינה נחרצות את המתקפה שנערכה לפנות בוקר על ידי ארה"ב, בריטניה וצרפת נגד מתקנים לייצור ואחסנת נשק כימי בסוריה. "זו חוליגניות. ככה אתם רוצים שיחסים בין מדינות יתקיימו מעכשיו?", אמר, "ארה"ב מחריפה את המצב בסוריה וגורמת לסבל של אזרחים. ההסלמה האחרונה מחריפה את היחסים הבין-לאומיים".

 

"יכולתם להפסיק את הלחימה תוך יממה, אבל זה לא מה שמעניין אתכם", אמר השגריר הרוסי, "בינתיים אתם רק מזילים דמעות תנין בגלל אזרחים סוריים שלא באמת אכפת לכם מהם". הוא טען כי התוקפים לא חיכו למסקנות הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אלא החליטו לתקוף על דעת עצמם על בסיס "מודיעין סודי". שגריר סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, אמר כי משלחת של הארגון למניעת נשק כימי הגיעה בצהרי היום לדמשק.

 

 שגרירת ארצות הברית באום, ניקי היילי
 

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי (רויטרס)

 

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הפציר בכל המדינות להימנע מסיטואציות שיסלימו את המצב בסוריה, ולהביע איפוק. "כמזכ"ל

האו"ם זה תפקידי להזכיר למדינות שיש מחויבות לאמנות האו"ם, בכל הנוגע ליחסי לחימה ושלום", אמר גוטרש. הוא חזר על קריאתו לחקירת האו"ם לגבי ההאשמות על שימוש בנשק כימי, הצעה שנבלמה בידי הרוסים. "העם הסורי סובל כבר שמונה שנים", אמר, "כל שימוש בנשק כימי הוא אסור, אני מפציר במועצה למלא חובותיה בנושא".

 

שגריר צרפת באו"ם אמר בדיון: "המשטר הסורי ידע למה הוא חושף את עצמו כשהורה על המתקפה הכימית, ב-7 באפריל" במקביל, סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, אמר במהלך מפגש מנהיגים בפרו כי הכוחות האמריקנים השביתו את היכולת לתקיפה כימית של סוריה, וכי הנשיא דונלד טראמפ מוכן להשהות את יציאת הכוחות מסוריה אם יהיה בכך צורך. 

 

מזכ"ל נאט"ו, יאן סטולנברג, הודיע כי כל 29 המדינות החברות בארגון מגבות את המתקפה של ארה"ב, בריטניה וצרפת. "התקיפות נועדו כדי להבהיר כי לא ניתן להשתמש בנשק כימי ללא עונש", אמר, "הפעולה המוצלחת מפחיתה משמעותית את יכולות כוחותיו של נשיא סוריה אסד לתקיפה כימית בקרוב שוב".

 

 מפת התקיפות בסוריה
 

מפת התקיפות בסוריה (חדשות עשר)

 

 

הפעולה המשותפת של ארה"ב, בריטניה וצרפת אתמול בוצעה בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה גדולה בהרבה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

לפי מנהל הכוחות המשולבים של הצבא האמריקני, לוטננט גנרל קנת' מקנזי, התקיפה הייתה בשלושה מוקדים מרכזיים של תכנית הנשק הכימי של משטר אסד, באזור דמשק וחומס. צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפה במערב המדינה ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו.

 

מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.