BETA

14.04.2018

12:59

עודכן:

אסד: "המתקפה הגיעה לאחר שהמערב הבין כי איבד שליטה ואמינות"

נשיא סוריה הגיב בשיחה עם נשיא איראן למתקפת מדינות המערב בתגובה לשימוש המשטר הסורי בנשק כימי. מועצת הביטחון תתכנס לדיון מיוחד בעקבות בקשת רוסיה

נשיא סוריה, בשאר אסד, הגיב היום (שבת) לראשונה בשיחה עם נשיא איראן, חסן רוחאני, למתקפת מדינות המערב במדינתו, ואמר שהמתקפה הגיעה לאחר שהמערב "הבין כי איבד שליטה ואמינות".

 

"התוקפנות היא תוצאה של ההתנהגות המערבית האימפריאליסטית התומכת בטרור", אמר אסד בשיחה. "התוקפנות התרחשה לאחר שהטרוריסטים נכשלו בהשגת מטרות המדינות התומכות בהם במלחמתם נגד סוריה". עוד אמר אסד שהמתקפה הגדילה את נחישות סוריה "להילחם וחסל את הטרור בכל מקום במדינתנו". רוחאני הביע את תמיכתו ואמר לנשיא סוריה שאיראן עומדת לצידה של סוריה.

 

ירדן התייחסה גם כן למתקפה וטענה כי פתרון פוליטי הוא הדרך היחידה להבטיח את ביטחון סוריה ו"שלמותה הטריטוריאלית". באיחוד האירופי קראו לרוסיה ולאיראן למנוע שימוש נוסף בנשק כימי על ידי משטר אסד. בתוך כך, מועצת הביטחון תתכנס הערב לדיון מיוחד בעקבות בקשת רוסיה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ישראל לא תספוג את ההשלכות - אך החשבון עם איראן עדיין פתוח

רוסיה: צריך להיות סוטה כדי לתקוף את דמשק ברגע של סיכוי לשלום

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יצא נגד מתקפת המערב בסוריה וכינה אותה "תוקפנות כלפי מדינה ריבונית". פוטין טען כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי וקרא לכינוס מועצת הביטחון. "בפעולות אלה, וושינגטון רק מקדמת גל חדש של מבקשי מקלט מסוריה ומהאזור", הוסיף. הנשיא פוטין גינה את המתקפה וטען כי הכוחות הרוסיים סייעו לממשלה לגיטימית להיאבק בטרור. עוד הוסיף הנשיא הרוסי כי המתקפה תחריף את המשבר ההומניטרי בסוריה ותגרום סבל לאזרחים. "להחרפה במתיחות יהיה אפקט הרסני על היחסים הבין-לאומיים", אמר. בכיר ביטחוני רוסי אמר כי מדינתו שוקלת לספק טילי נ"מ מסוג S-300 לסוריה ולמדינות נוספות באזור. דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, טענה כי המתקפה פוגעת בשיחות השלום שמתנהלות במדינה. "הפעולה מסמנת לטרוריסטים שהם עושים דברים נכונים".

 

 נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, נמסרה מרוסיה תגובה חריפה. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה"חכמים". בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי. "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו". שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, הגיב גם כן לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים".

 

 מתקפת המערב על סוריה
 

מתקפת המערב על סוריה(רויטרס )

 

 

בטלוויזיה הסורית הוצהר בבוקר כי "הדיווחים על פריסת טנקים ברחובות דמשק מעלים גיחוך. החיים בדמשק נמשכים באורח טבעי". עוד דווח כי דמשק "מבקשת מהקהילה הבין-לאומית לגנות בכל פה את התוקפנות שלא תוביל אלא להגברת המתחים בעולם  ומהווה איום לשלום העולמי והביטחון". משרד ההסברה הסורי ביקש מהציבור שלא להקשיב לאמצעי התקשורת "העוינים" וכי כל המידע האמין והבדוק יוגש לציבור באמצעות אמצעי התקשורת במדינה. מנהיג האופוזיציה הסורית, נאסר אל חרירי, אמר: "העולם חייב לעצור את ההתקפות נגד אזרחים חפים מפשע ע"י המשטר, ללא קשר אם נעשה שימוש בנשק כימי או קונבנציונלי".

 

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר כי "התקיפה האמריקנית מעליבה את נשיא רוסיה. ארצות ברית היא היצרנית הגדולה ביותר של נשק כימי בעולם ואין לה שום זכות מוסרית להאשים מדינות נוספות". אנטונוב הוסיף כי רוסיה "הזהירה שפעולות כאלה לא יסתיימו ללא השלכות".

 

 חגיגות של אזרחים סורים ברחובות דמשק
 

חגיגות של אזרחים סורים ברחובות דמשק (סאנא - סוכנות הידיעות הסורית הרשמית)

 

 

כאמור, ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו הלילה יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית לפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים.

 

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו. מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון. משרד החוץ הרוסי הדגיש כי מרבית הטילים יורטו ע"י כוחות נ"מ אך סייג כי הרוסים לא היו מעורבים ביירוטים. בטלוויזיה הסורית דווח כי המתקפה ארכה 50 דקות.