BETA

14.04.2018

12:36

תגובות מעורבות בישראל לתקיפה; לשכת רה"מ הנחתה השרים לא לדבר

מתקפת המערב בסוריה גררה תמיכה במקביל לאכזבה בקרב הפוליטיקאים בישראל. השר גלנט גיבה את התקיפה זמן קצר לפני שנתניהו הורה לחברי הממשלה שלא להתייחס

תמיכה לצד אכזבה: מתקפת מדינות המערב בסוריה גררה תגובות מעורבות בקרב הפוליטיקאים בישראל. חברת הכנסת ציפי לבני כתבה בטוויטר כי היא "מברכת על הפעולה בסוריה. המסר כי מעצמות העולם לא ישלימו עם הפעלת נשק כימי, חשוב בכל מובן. האתגר הנוסף בו צריכה ארה״ב לטפל במהלכים מדיניים משלימים בנוסף להסכם הגרעין - התבססות איראן בסוריה. התחזקות איראן מנוגדת לאינטרס העולמי וקריטית לישראל וזה קורה כאן ועכשיו".

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט כתב בטוויטר: "המתקפה האמריקנית היא איתות חשוב לציר הרשע - איראן, סוריה וחיזבאללה. שימוש בנשק כימי הוא חציית קו אדום שהאנושות אינה יכולה לסבול עוד". זמן קצר לאחר מכן, הודיעה לשכת ראש הממשלה לשרים לא להתבטא בתקשורת ולא להתראיין בנושא האירועים בסוריה. יש לציין כי זוהי הפעם השנייה שהנחייה זו מגיעה לשרים שכן מוקדם יותר השבוע הם כבר התבקשו שלא להתייחס למתרחש בצפון.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ישראל לא תספוג את ההשלכות - אך החשבון עם איראן עדיין פתוח

האם רוסיה ואיראן יגיבו לתקיפת המערב בסוריה במתקפת סייבר?

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

 

 חגיגה בדמשק לאחר המתקפה
 

חגיגה בדמשק לאחר המתקפה (רויטרס )

 

 

בתוך כך, שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, התייחס לתקיפה באירוע "שבתרבות" בנס ציונה. "לא צריך להיבהל. אנחנו מנהלים מדיניות ביטחון נכונה, בהמשך למדיניות קודמת", אמר, "עדיף שנעסוק בעניינים שמדאיגים אותנו. כלומר, נשמור על האינטרסים שלנו ולא נתערב כאילו אנחנו מעצמה. את זה נשאיר לאמריקנים ולרוסים. מה שקרה הלילה הוא משחק של מעצמות ולא קשור במידה ישירה אלינו".

 

עוד אמר יעלון: "מה שהצלחנו לבסס בסוריה בשנים האחרונות זו הרתעה מול השחקנים הרעים - איראן, חיזבאללה, דאע"ש והמשטר הסורי. אנחנו בהחלט עם ערוצים פתוחים מול הרוסים. אנחנו לא מפריעים אחד לשני. לא מכניסים ראש למיטה חולה ומתערבים מי ישלוט בסוריה אבל מי שיאיים עלינו, כמו חיזבאללה, איראן או אחרים, נפעיל את הזרוע הארוכה שלנו וזה גם מה שעשינו. מי שיכול לפגוע בנו זה חיזבאללה, שהוא הזרוע הצבאית של איראן. לא סתם בשנים האחרונות. אני לא חושב שלאיראן יש עניין, יכולת או רצון לפגוע בנו באופן כזה שהם מאיימים בו. הם מזהירים לקראת העתיד. בינתיים ההרתעה שלנו עובדת וטוב שכך".

 

בווידאו: דברי יעלון >>

 

 

מנגד, עמירם לוין, שהתמודד על ראשות המחנה הציוני, טען באירוע "שבתרבות" בבאר שבע שעדיף שהתקיפה לא הייתה מתבצעת. לוין הוסיף: "היא משאירה את ישראל להתמודד לבד בזירה הזאת. טראמפ הוא משענת קנה רצוץ. אסד הוא פושע מלחמה וצריך להעביר אותו מהעולם. ציפיתי שטראמפ ימחק את ארמון הנשיאות ויחזיר את ארצות הברית להיות שחקן מרכזי בזירה. התקיפה הזאת שירתה את אסד, הרוסים והאיראנים ופגעה בנו. יותר טוב אם לא הייתה מתבצעת כי טראמפ אמר לאסד" 'אתה יכול להמשיך לטבוח את  העם שלך, רק תעשה את זה בלי נשק כימי כדי שנוכל לעצום עיניים'".

 

חבר הכנסת איתן כבל הדהד דברים דומים כשכתב בטוויטר: "הגדרה חדשה לצביעות - תהרגו אותם תשחטו אותם תשמידו אותם בפצצות, ברובים, בשרפה, תלייה וכל מיני שיטות שונות ומשונות אבל בבקשה רק לא בגז".

 

מפלגת חד"ש גינתה את המתקפה. בהודעה נכתב כי המפלגה "מגנה את התקיפה שביצעה ארה"ב, בסיוע ישראל, בסוריה הבוקר. לארה"ב היסטוריה עשירה של תוקפנות ובריונות באזור באמתלות של נשק להשמדה המונית שהתבררו כשקריות. חד"ש מדגישה את עמדתה לפירוז המזה"ת כולו, כולל ישראל, מנשק להשמדה המונית. חד"ש מזהירה מפני גרירת האזור למלחמת דמים הרסנית בצל הברית של ממשל טראמפ, ממשלת נתניהו ושליטי המפרץ בהנהגת סעודיה. חד"ש מדגישה כי הפתרון בסוריה הוא פוליטי - פתרון שמבטיח את עצמאותה ואחדותה של סוריה ואת זכות העם הסורי לדמוקרטיה, שוויון וצדק חברתי".