BETA

14.04.2018

11:42

"ראיות משמעותיות": מדינות המערב מנמקות התקיפה בסוריה

ארה"ב, בריטניה וצרפת פרסמו מידע המוכיח לשיטתן שימוש של משטר אסד בגז ומצדיק את התקיפה. "הראיות מצביעות על כך שהמשטר ממשיך לייצר נשק כימי"

ארה"ב, בריטניה וצרפת מסרו היום (שבת) פרטים על ראיות לשימוש של משטר אסד בנשק כימי, שמהוות לשיטתן הוכחה לנחיצות בתקיפה המטרות הלילה בסוריה.

 

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הסבירה שאף קבוצה אחרת לא הייתה יכולה לבצע את התקיפה למעט אסד, שכן דאע"ש למשל כלל לא פועל בעיר דומא, בה בוצעה המתקפה הכימית. עוד אמרה מיי כי משטר אסד עשה שימוש בפצצות חבית במהלך המתקפה הכימית. ראשת ממשלת בריטניה הוסיפה כי תנאם בפני הפרלמנט ביום שני. "הפעלת כוח צבאי היא ההחלטה הקשה ביותר לראש ממשלה. זאת הפעם הראשונה שאני נאלצת לעשות זאת. לא הייתה אלטרנטיבה. הפעולה משרתת את האינטרס הלאומי הבריטי. הראיות מצביעות על כל שלסורים יש מאגרי נשק כימי ועל שהם ממשיכים לייצר נשק שכזה", אמרה מיי. ראש האופוזיציה הבריטית, ג'רמי קורבין, דרש ממיי להציג הצדקה חוקית למתקפה.

 

מטוס צרפתי נוחת בקפריסין לאחר התקיפה בסוריה
 

מטוס צרפתי נוחת בקפריסין לאחר התקיפה בסוריה (רויטרס )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פוטין: המתקפה בסוריה - הפרת החוק הבינלאומי

100 טילי טומהוק מהים ומהאוויר: הפרטים על מתקפת המערב בסוריה

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

 

ארה"ב טענה גם היא שהיא מחזיקה ב"גוף ראיות משמעותי" המצביע על אחריות משטר אסד למתקפה הכימית בדומא. הראיות, לטענת הפנטגון, כוללות עדי ראיה שחזו במסוקים מפציצים את האוכלוסייה באמצעות פצצות חבית ו"מודיעין אמין" על שהצבא הסורי ניהל את המתקפה.

 

"מסקנותינו מבוססות על דיווחים בכלי תקשורת שונים, הסימפטומים עליהם דיווחו הנפגעים, תמונות וסרטונים המראים את פצצות החבית", מסרו בבית הלבן, אך לא פירטו מה מקור המידע.

 

צרפת שחררה גם היא דוח מודיעין המפרט את הראיות לגבי שמוש נשק כימי של משטר אסד. אנשי המודיעין הצרפתים אמרו שניתוח העדויות, תמונות והסרטונים מהמתקפה בדומא הביאו את צרפת למסקנה ש"מדובר בראיות אמינות ולא מפוברקות".

 

כאמור, ארה"ב, בריטניה וצרפת תקפו הלילה מטרות בסוריה. לפי הצהרת ג'יימס מאטיס, שר ההגנה האמריקני, מדובר בתקיפה חד-פעמית. ג'וזף דנפורד, ראש המטות המשולבים האמריקני, הוסיף כי לארה"ב לא ידוע האם סוריה הזיזה מאגרי נשק כימי ממקומם טרם התקיפה וכי המטרות נבחרו בקפידה כדי לפגוע ביכולתו של הנשיא אסד לחדש את השימוש בנשק כימי. "מוקדם מדי להעריך אם אסד יצליח לשקם את עצמו ולהשתמש מחדש בנשק כימי", סיכם. בארה"ב דווח כי גם ספינת מלחמה אמריקנית בים האדום שיגרה טילים לעבר סוריה.

 

 מפת התקיפות בסוריה
 

מפת התקיפות בסוריה(חדשות עשר )

 

 

ע"פ דיווחים בסוריה הופצצו מרכז מחקר סמוך לדמשק, שדה התעופה הצבאי אלמזה ודיביזיה 41 של צבא אסד. ממשרד ההגנה הבריטי נמסר כי בריטניה תקפה בטילים מתקן צבאי המאכסן מרכיבים כימיים. בכיר בקואליציה שתמכה בנשיא הסורי, בשאר אסד, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אם לא תהיה תקיפה נוספת, בסוריה יראו את התקיפה כפעולה מוגבלת בלבד. מקורות סוריים אחרים מסרו כי "פעם נוספת אמריקה ובני בריתה מוכיחים כי הם מפרים את החוק הבינלאומי".

 

דובר הצבא הסורי מסר הצהרה מצולמת ואמר: "התוקפנות המערבית לא תשנה דבר, אלא רק תגביר את נחישותנו להילחם בטרור". לפי הודעת הצבא, 110 טילים שוגרו ע"י ארה"ב, בריטניה וצרפת אולם רובו יורטו. בטלוויזיה הסורית הוצהר כי "התקיפה תיכשל" וכי היא ארכה 50 דקות. עוד נמסר כי שלושה בני אדם נפצעו מטילים שיורטו באזור חומס וכי "הדיווחים על פריסת טנקים ברחובות דמשק מעלים גיחוך. החיים בדמשק נמשכים באורח טבעי". עוד דווח כי דמשק "מבקשת מהקהילה הבין-לאומית לגנות בכל פה את התוקפנות שלא תוביל אלא להגברת המתחים בעולם  ומהווה איום לשלום העולמי והביטחון". משרד ההסברה הסורי ביקש מהציבור שלא להקשיב לאמצעי התקשורת "העוינים" וכי כל המידע האמין והבדוק יוגש לציבור באמצעות אמצעי התקשורת במדינה.  מנהיג האופוזיציה הסורית, נאסר אל חרירי, אמר: "העולם חייב לעצור את ההתקפות נגד אזרחים חפים מפשע ע"י המשטר, ללא קשר אם נעשה שימוש בנשק כימי או קונבנציונלי".

 

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, אמר כי "התקיפה האמריקנית מעליבה את נשיא רוסיה. ארצות ברית היא היצרנית הגדולה ביותר של נשק כימי בעולם ואין לה שום זכות מוסרית להאשים מדינות נוספות". אנטונוב הוסיף כי רוסיה "הזהירה שפעולות כאלה לא יסתיימו ללא השלכות".