BETA

14.04.2018

10:57

פוטין: המתקפה בסוריה - הפרת החוק הבינלאומי

נשיא רוסיה התייחס להפצצת מדינות המערב, טען כי מדובר בתוקפנות נגד מדינה ריבונית וקרא לכינוס מועצת הביטחון. הטלוויזיה הסורית שידרה את הנשיא אסד מגיע לארמונו

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, יצא הבוקר (שבת) נגד מתקפת המערב בסוריה וכינה אותה "תוקפנות כלפי מדינה ריבונית". פוטין טען כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי וקרא לכינוס מועצת הביטחון. "בפעולות אלה, וושינגטון רק מקדמת גל חדש של מבקשי מקלט מסוריה ומהאזור", הוסיף. הנשיא פוטין גינה את המתקפה וטען כי הכוחות הרוסיים סייעו לממשלה לגיטימית להיאבק בטרור. עוד הוסיף הנשיא הרוסי כי המתקפה תחריף את המשבר ההומניטרי בסוריה ותגרום סבל לאזרחים. "להחרפה במתיחות יהיה אפקט הרסני על היחסים הבין-לאומיים", אמר. בכיר ביטחוני רוסי אמר כי מדינתו שוקלת לספק טילי נ"מ מסוג S-300 לסוריה ולמדינות נוספות באזור.

 

מוקדם יותר, נמסרה מרוסיה תגובה חריפה. "ראשית, 'האביב הערבי' בחן את העם הסורי, לאחר מכן דאע"ש וכעת הטילים האמריקניים ה"חכמים". בירתה של מדינה ריבונית, שנאבקת שנים לשרוד נגד תוקפנות של טרוריסטים, הותקפה", כתבה בפייסבוק מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי. "אתה צריך להיות סוטה כדי לתקוף את בירת סוריה בדיוק ברגע שהיה לה סיכוי לעתיד שלו". שגריר רוסיה בוושינגטון, אנטולי אנטונוב, הגיב גם כן לתקיפה: "הערכותינו הגרועות ביותר התממשו. כל האזהרות שלנו לא נשמעו. תסריט ידוע מראש יושם. הזהרנו שפעולה כזו לא תעבור ללא השלכות. האחריות תהיה על ארה"ב, צרפת ובריטניה. להעליב את נשיא רוסיה זה דבר לא מקובל. ארה"ב שמחזיקה במאגר הגדול ביותר של נשק כימי בעולם לא מחזיקה בזכות מוסרית להטיף מוסר לאחרים".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

האם רוסיה ואיראן יגיבו לתקיפת המערב בסוריה במתקפת סייבר?

השקט בצפון נשמר - מזג האוויר נפלא לטיולים

התושבים היו בטוחים שמדובר בנמר - לשוטרים שהוזעקו ציפתה הפתעה

 

 נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה (הקרמלין)

 

 

בתוך כך, בניסיון לחזור לשגרה, הטלוויזיה הסורית שידרה את נשיא סוריה, בשאר אסד, מגיע לארמון הנשיאות. זמן קצר קודם לכן, דובר הצבא הסורי מסר הצהרה מצולמת ואמר: "התוקפנות המערבית לא תשנה דבר, אלא רק תגביר את נחישותנו להמשיך ולכתוש את שנותר מהקבוצות הטרוריסטיות החמושות". לפי הודעת הצבא, 110 טילים שוגרו ע"י ארה"ב, בריטניה וצרפת אולם רובו יורטו. "מרכז מחקר" אחד נפגע סמוך לדמשק ושלושה בני אדם נפצעו בחומס. ממשרד החוץ הסורי נמסר כי "מדובר במתקפה בוטה וברברית והיא לא תפגע כהוא זה בנחישות העם להילחם בטרור".

 

בחיזבאללה שיבחו את חיל האוויר הסורי ואת יכולות הנ"מ במדינה. "המלחמה שארה"ב מנהלת נגד סוריה, עמי האזור ותנועות ההתנגדות לא תשיג את מטרותיה. מתקפה המשולשת היא המשך לתוקפנות הציונית האחרונה בסוריה ותמיכה ישירה בטרוריסטים", אמרו בארגון הטרור השיעי. נשיא איראן רוחאני אמר כי מתקפת המערב תוביל להרס במזרח התיכון. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר בעקבות ההתפתחויות: "המתקפה היא פשע ומנהיגי ארה"ב, בריטניה וצרפת פושעים". לפי "אל-מנאר", חמינאי אמר גם "התוקפנות על סוריה היא פשע שיכשל  כפי שנכשל בעיראק ואפגניסטן בשנים האחרונות". משרד החוץ האיראני "גינה בכל תוקף" את המתקפה והזהיר מפני השלכות אזוריות. "אמריקה ובנות בריתה הן הנושאות באחריות להשלכות ההרפתקה הזו ועליהן לשאת באחריות לכך", נמסר. בכיר במשמרות המהפכה אמר כי "ארה"ב אחראית לנזק שייגרם מהשלכות התקיפה". 

 

בווידאו: שיגור טיל צרפתי הלילה >>

 

 

ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, מסרה בהצהרה: "זה לא ניסיון להתערב במלחמת האזרחים בסוריה או להחליף את המשטר, אלא שליחת מסר ברור נגד שימוש בנשק כימי ופגיעה באזרחים חפים מפשע". שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, אמר כי המתקפה לא כוונה נגד בנות בריתה של סוריה. שרת ההגנה הצרפתית, פלורנס פארלי, אמרה כי רוסיה הוזהרה מראש בנוגע לתקיפה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, גיבתה את המתקפה ואמרה כי היא הייתה "מתבקשת והולמת". לדבריה, גרמניה תומכת ב"לקיחת האחריות של החברות הקבועות המועצת הביטחון".

 

גורם מדיני ישראלי מסר כי "בשנה שעברה, הנשיא טראמפ הבהיר שהשימוש בנשק כימי מהווה חציית קו אדום. הלילה, בהובלה אמריקנית, ארה"ב, צרפת ובריטניה פעלו בהתאם. סוריה ממשיכה לבצע פעולות רצחניות ולהוות בסיס לפעולות אלו ואחרות, כולל של איראן, שמעמידות את שטחה, כוחותיה והנהגתה בסכנה".

 

ההערכה היא שישראל עודכנה מראש לפני מתקפת המערב. בכיר בממשל אישר לחדשות עשר כי ארה״ב התייעצה לפני התקיפה עם בנות בריתה באירופה ובמזרח התיכון: "הבית הלבן, מחלקת המדינה ומשרד ההגנה התייעצו באופן קבוע והדוק עם בנות בריתנו באירופה ובמזרח התיכון בנוגע לחילופי מודיעין ולתכנון אסטרטגי סביב התקיפה".

 

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, כתב בטוויטר: "המתקפה האמריקנית היא איתות חשוב לציר הרשע - איראן, סוריה וחיזבאללה. שימוש בנשק כימי הוא חציית קו אדום שהאנושות אינה יכולה לסבול עוד".

 

בווידאו: הטלוויזיה הסורית משדרת את אסד מגיע לארמונו >>

 

 

ארצות הברית, בריטניה וצרפת ירו הלילה יותר מ-100 טילי טומהוק, מהים ומהאוויר, לעבר אתרי נשק כימי בסוריה. זאת בתגובה ל"ראיות חד משמעיות" שמעידות כי צבא אסד השתמש בנשק כימי, כך לפי הודעת הפנטגון. מדובר במתקפה כפולה בעוצמתה מזאת שביצעה ארצות הברית מלפני שנה בסוריה, בתגובה לשימוש שעשה אז משטר אסד בנשק כימי.

 

הטילים האמריקניים הפציצו שלושה אתרים לפיתוח ואחסון נשק כימי בסוריה: מכון מחקר המשמש לפיתוח נשק כימי בדמשק ושני מחסנים באזור חומס. הפנטגון עדיין לא אישר כמה מהטילים פגעו במטרותיהם. היעדים שתקפו הכוחות בריטים והצרפתים עדיין לא ידועים. 

 

צבא סוריה מסר כי 110 טילים נורו במתקפת המערב במדינה, רובם באזור דמשק וחומס, ורובם יורטו. הצבא מסר גם כי אתר המחקר המדעי ברזה שסמוך לדמשק נפגע. לפי הפנטגון מדובר באתר המשמש לפיתוח, יצור וניסויים בנשקים כימיים וביולגיים. לפי צבא סוריה, לא היו הרוגים במתקפה ושלושה בני אדם נפצעו. מפקד בכוחות הקואליציה התומכת באסד אמר לרויטרס כי במתקפה נפגע גם בסיס חיל אוויר סורי במערב דמשק, בסמוך לגבול עם לבנון.