BETA

13.04.2018

19:57

עודכן:

ישראל מאשרת לראשונה: המל״ט האיראני שהופל בפברואר היה חמוש

צה"ל הודה שכלי הטיס נשא חומר נפץ וכי הפלתו סיכלה פיגוע של איראן בישראל. במע' הביטחון עלה חשש בימים האחרונים שאיראן תשגר מהבסיס שתקיפתו יוחסה לישראל מל"ט נוסף

ישראל הודתה אמש (שישי) לראשונה כי המל"ט האיראני שחדר לישראל לפני חודשיים והופל – היה מל"ט תקיפה שנשא חומר נפץ והיה אמור לבצע תקיפה כלשהי בשטח ישראל.

 

מצה"ל נמסר כי יירוטו של כלי הטיס האיראני על ידי מסוקי הקרב סיכל פיגוע וכוונה איראנית לבצע פעולה בשטח מדינת ישראל. עוד נמסר כי הכלי האיראני זוהה במערכות ההגנה, היה במעקב עד ליירוטו ולא היווה סכנה בזמן ששהה בשטח המדינה.

 

נתניהו מציג את המל"ט האיראני
 

ביבי מציג את המל"ט האיראני(חדשות עשר )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אוגנדה: שוקלים לקלוט 500 פליטים אריתראים וסודאנים מישראל

הפלס': 112 פצועים בהפגנות; שידור חי מהאירועים בגבול עזה

הקטל בדרכים: נין של בכיר חרדי נהרג בתאונה בכביש 4

 

במערכת הביטחון מעריכים שאיראן הקימה בסיס מל"טים קדמי בבסיס T4 הסורי שתקיפתו בתחילת השבוע מיוחסת לישראל. במערכת ביטחון עלה חשש בימים האחרונים שאיראן מתכוונת לשגר מהבסיס מל"ט נוסף.

 

סעד איזאדי, גנרל איראני, פקודו של קאסם סולימאני שמופקד כל כוח קוץ בסוריה הוא האיש שמארגן משם את הפעילות נגד ישראל. הוא מוביל את הקמת הבסיסים האיראניים בתוך סוריה. בסיס T4 נועד להיות בסיס קבע, ישראל לא הייתה מוכנה לקבל את קיומו ולכן על פי פרסומים זרים החליטה להשמידו.

 

במשמרות המהפכה מוכרים ברחובות טהראן ערכה שהיא העתק של המל"ט שהופל בשטח ישראל לפני חודשיים.

 

 הקיט שמשמרות המהפכה מוכר ברחובות טהראן: העתק של המל"ט שהופל בשטח ישראל לפני חודשיים
 

הקיט שמשמרות המהפכה מוכר ברחובות טהראן: העתק של המל"ט שהופל בשטח ישראל לפני חודשיים( פלס')

 

 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר אמש בנאום כי ישראל הכניסה את עצמה לעימות ישיר מול איראן, זאת בעקבות המתקפה שהתרחשה בשדה התעופה T4 בסוריה.

 

 לדבריו מדובר ב"טעות היסטורית של ישראל, ולמעשה זוהי נקודת מפנה, היות ואיראן איננה מדינה שמפחדת להגיב". עוד הוסיף נסראללה, כי "במעשה זה הכניסה עצמה ישראל לסכסוך פנים מול פנים עם איראן, וזאת בשל הערכה מוטעית של ישראל".

 

תיעוד הפלת המל"ט האיראני שחדר לישראל בפברואר
 

תיעוד הפלת המל"ט האיראני שחדר לישראל בפברואר( דו"צ)

 

 

תקיפת קרון השליטה של המלט בעומק סוריה
 

תקיפת קרון השליטה של המלט בעומק סוריה(דובר צה"ל)

 

 

סגנו של מזכ"ל חיזבאללה, שייח' נעים קאסם, אמר מוקדם יותר אתמול בריאיון לעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני כי המצב בסוריה "לא יוביל למלחמה כוללת, אלא אם נתניהו וטראמפ ישתגעו לחלוטין".

 

הוא שלל את האפשרות שהמשבר במדינה יתפתח להתנגשות בין ארצות הברית לרוסיה, והגדיר את יכולת הספיגה של המשטר הסורי: "אם התקיפה בסוריה תהיה מוגבלת, התגובה צפויה להישאר בגבולות סוריה". קאסם אמר את הדברים על רקע הצהרות טראמפ לתגובה אמריקנית בעקבות התקיפה הכימית בדומא.

 

כאמור, כמה טילי שיוט פגעו ביום שני בלילה בבסיס T4 של חיל האוויר של משטר אסד - כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית "סאנא". בתקיפה נהרגו שבעה קציני משמרות המהפכה האיראניים, שבמסגרתה יירט מערך ההגנה האווירית של סוריה 8 טילים. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית דווח כי במהלך התקיפה על שדה התעופה בחומס היתה תנועה של מזל"טים ישראלים.

 

עוד דווח ברשת כי התקיפה הגיעה מכיוון הים. במקביל, בכלי תקשורת המזוהים עם המשטר הופנתה אצבע מאשימה כלפי ישראל. בדובר צה"ל הגיבו לפרסומים בדבר תקיפה בסוריה, ומסרו: "לא מתייחסים לדיווחים הזרים".

 

  דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה
 

דיווח: זה הוא שדה התעופה אותו תקפה ישראל בסוריה( רשתות חברתיות)

 

 

למרות ההכחשה הישראלית, במהלך שעות הבוקר של אותו היום הצבא הרוסי פרסם הודעה כי מי שביצעה את התקיפה היא ישראל. לפי ההודעה, שני מטוסי F15 של חיל האוויר ירו שמונה טילים, מתוך השטח האווירי של לבנון. עוד דווח, כי מערכות ההגנה האווירית של סוריה יירטו חמישה מתוך שמונת הטילים שירו מטוסי חיל האוויר. גורמים ביטחוניים בסוריה מסרו דברים דומים לסוכנות "סאנא". 

 

כזכור, הכל החל בבוקר שבת לפני חודשיים כשמסוק צה"ל יירט כלי טייס בלתי מאויש איראני. לאחר מכן צה"ל תקף בסוריה, שירתה בתגובה נ"מ, מה שהפעיל אזעקות ברמת הגולן ובקעת בית שאן. טייסים נאלצו לנטוש את מטוסם בעקבות ירי נ"מ סורי שפגע בו. בתגובה תקף חיל האוויר את קרון השליטה האיראני והשמיד אותו, כמו גם את שאר האמצעים שהיו מעורבים בשיגור כלי הטייס.