BETA

12.04.2018

23:01

טראמפ כינס את הקבינט: "אין החלטה סופית לגבי סוריה"

נשיא ארה"ב קיים מספר פגישות והודיע כי יקבל החלטה בקרוב. הקבינט הבריטי אישר לרה"מ לפעול עם האמריקנים. ייתכן כי נשיא צרפת ייקח גם הוא חלק בתקיפה אפשרית

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כינס אמש (חמישי) את הקבינט הביטחוני בנוגע לתקיפה אפשרית בסוריה, ואמר כי "לא התקבלה עדיין כל החלטה בנושא". מאוחר יותר, שוחח טראמפ עם ראשת ממשלת בריטניה מיי, וסיכם איתה שישתפו פעולה בתגובה על השימוש בנשק כימי בסוריה.

 

מוקדם יותר הודיע טראמפ במהלך פגישה עם שר ההגנה ג'ים מאטיס והרמטכ"ל ג'וזף דנפורד, כי יקיים מספר פגישות בנושא תקיפה בסוריה וכי יחליט על דרך פעולה בקרוב. "אנו מתבוננים מקרוב וברצינות רבה על המצב בסוריה, ונראה מה יקרה, חבל שהעולם שם אותנו במצב הזה", אמר טראמפ.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רוסיה: החרפתם את אי-היציבות בסוריה; ישראל: איראן היא שמערערת

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

 

ברשת CNBC דווח כי ארה"ב שוקלת לתקוף שמונה מטרות בסוריה, ביניהן שני שדות תעופה צבאיים, מכון מחקר ומתקן לאחסון נשק כימי. עוד דווח שהצבא הסורי העביר חלק ניכר מכליו האוויריים לשדות תעופה בשליטה רוסית, מאחר והם מעריכים כי ארה"ב לא תעז לתקוף בסיסים רוסיים.

 

בווידאו: טראמפ אומר כי יקיים מספר פגישות בנוגע לדרך פעולה אפשרית בסוריה

 

 

בתוך כך, הקבינט הבריטי אישר לראשת הממשלה מיי, להצטרף לארה"ב ולצרפת בתכנון תקיפה צבאית בסוריה. דיון הקבינט נמשכה כשעתיים ובסיומו ניתן למיי אור ירוק, אך לא פורט סדר הגודל של התקיפה או מועדה.

 

לאחר הדיון שוחחו טראמפ ומיי וסיכמו כי מדינותיהם יעבדו באופן צמוד בנוגע לתגובה הבינלאומית למתקפה הכימית בסוריה. ממשרדה של מיי נמסר לאחר השיחה בין שני המנהיגים כי "יש להרתיע את משטר אסד משימוש נוסף בנשק כימי".

 

גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הבהיר כי מדינתו עשויה לקחת חלק בתקיפה בסוריה. "נעשה שימוש בנשק כימי, לפחות בכלור,  על ידי המשטר של בשאר אל אסד", אמר מקרון ואישר כי דיבר על תקיפה אפשרית של מדינתו וכי שוחח על כך עם טראמפ.

 

שגריר רוסיה לאו"ם וסילי נבנזיה, הפציר בארה"ב ובעלות בריתה להימנע מפעולה צבאית בסוריה: "העדיפות העליונה היא למנוע את סכנת המלחמה". כשנשאל על מלחמה אפשרית בין ארה"ב לרוסיה אמר כי "אי אפשר לשלול אף אפשרות לעצרנו לאור ההצהרות מוושינגטון". "הם יודעים על נוכחות רוסיה בסוריה, והסכנה שבהסלמה אפשרית".

 

נשיא ארה"ב טראמפ ורה"מ בריטניה מיי
 

נשיא ארה"ב טראמפ ורה"מ בריטניה מיי( רויטרס)

 

 

שר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס, דיבר מוקדם יותר היום מול ועדת הכוחות המזויינים של בית הנבחרים בוושינגטון ואמר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ טרם החליט אם לתקוף בסוריה. הנשיא צפוי לכנס הערב דיון ביטחוני מיוחד שעשוי להביא להכרעה בנושא. 

 

מאטיס אמר בדיון כי ארה"ב מחויבת לסיים את מלחמת האזרחים בסוריה באמצעות תהליך ז'נבה. עוד אמר שר ההגנה כי רוסיה אשמה גם היא בשימוש של משטר אסד בנשק כימי.

 

"ארה"ב עוד לא החליטה אם לתקוף, נקיים היום פגישה בנושא והחלטה בנוגע לסוריה תתקבל בקרוב", אמר מאטיס. "החשש הגדול ביותר במקרה של תקיפה בסוריה הוא יציאה של המצב שם משליטה", ציין.

 

עוד במהלך היום טראמפ התייחס שוב לאפשרות כי מדינתו תתקוף בסוריה, בתגובה לדיווחים על המתקפה הכימית שביצע המשטר בדמשק. "מעולם לא אמרתי מתי תתקיים תקיפה על סוריה. זה יכול לקרות בקרוב מאוד או לא בקרוב בכלל!", צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר.

 

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון( רויטרס)

 

 

גם הנשיא הסורי, בשאר אסד, התייחס לאפשרות כי ארה"ב תתקוף בסוריה. "כל פעולה אפשרית או צפויה לא תתרום דבר פרט לערעור היציבות באזור", אמר אסד במהלך פגישה שקיים עם עלי אכבר ויליאתי, יועצו הבכיר של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן. ויליאתי אמר במהלך הפגישה כי "עמידתה האיתנה של סוריה באחת ממלחמות הטרור הקשות ביותר ונחישות עמה לניצחון למרות כל התמיכה, המימון והחימוש שהגיע למלחמה הזו מבחוץ, היא דוגמה לכל עם שייתכן ויעמוד בפני מלחמה מסוג שכזה".

 

במקביל, בקרמלין מסרו כי הם הקימו קו אדום מול ארצות הברית על מנת למנוע התנגשות אפשרית בין כלי הטייס השונים, מעל שמי סוריה. "הקו פעיל ושני הצדדים משתמשים בו", מסר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, שהוסיף: "רוסיה עוקבת מקרוב אחרי הצהרות וושינגטון".

 

בתוך כך, הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום כי שוחח עם הנשיא האמריקני טראמפ וכי ידבר בהמשך עם הנשיא הרוסי פוטין על השימוש בנשק כימי בסוריה. הוא הוסיף כי טורקיה תמשיך להפגין נוכחות פעילה בסוריה, עד שהמדינה תהפוך לבטוחה לכל אלו שנמצאים בה.

 

מוקדם יותר היום כוחותיו של נשיא סוריה אסד השתלטו באופן מוחלט על העיר דומא, מעוז המורדים האחרון ברוטה א-שרקייה (רוטה המזרחית), כך דיווח משרד ההגנה הרוסי. לפי ההודעה, לצד כוחות הצבא הסורי, המשטרה הצבאית הרוסית גם נפרסה בעיר. בהודעת המשרד נמסר כי כוחותיו "מבטיחים את שימור החוק והסדר במקום". יורי יבטושנסקו, ראש המרכז הרוסי לשלום בסוריה, התייחס להשתלטות הסורית על כל האזור. "דגל המדינה המונף מעל בניין בעיר בישר את השליטה על המקום ובכך גם על כל רוטה המזרחית", אמר יבטושנסקו.