BETA

12.04.2018

19:34

חיות בטקס ליום הזיכרון לשואה: "להגן על הערכים הדמוקרטיים"

נשיאת העליון נאמה בטקס ביד מרדכי. בבית לוחמי הגטאות התקיימה העצרת השנתית, בה נשאו משואה שישה ניצולי שואה. כחלון: "אין לנו אלא לסמוך על כוח המגן היהודי בארצו"

טקסי הנעילה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה התקיימו הערב (חמישי) במקביל בשני מוקדים בארץ.

 

בקיבוץ יד מרדכי התקיים טקס בהשתתפות שר הביטחון, אביגדור ליברמן, שר האוצר, משה כחלון, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות. השלושה נשאו דברים בטקס. יחיאל פרנקל הדליק את משואת ניצולי השואה.

 

בנאומה, אמרה נשיאת ביהמ"ש העליון כי "אחת התובנות החשובות שהפיק העולם כולו בעקבות מלחמת העולם השנייה היא – עד כמה חשובות הן זכויות האדם ועד כמה חשובה השמירה על כבודו ועל חירותו. אלו הם ערכי יסוד דמוקרטיים שאותם חרטו על דגלם האבות המייסדים של המדינה. הם נתנו להם ביטוי במגילת העצמאות ואנו מצווים להגשימם ולהגן עליהם לבל יישחקו". עוד הוסיפה חיות כי "לפיד הזיכרון שעלינו לשאת בשם הנספים ובשם שורדי השואה מחייב אותנו לחיות חיים שיש להם משמעות. עלינו לתרום לקיומה של חברה ישראלית טובה ושומרת חוק המקפידה ללא פשרות על ערכי היסוד הללו ולכבד כל אדם באשר הוא אדם".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נשא דברים ואמר: "לצערי, המלחמה הזאת על עצם זכותנו להתקיים כמדינה יהודית וחופשית נמשכת עד היום הזה. למרות שמדינת ישראל הושיטה יד לשלום לכל שכנותיה ואף חתמה על הסכמי שלום עם מצרים וירדן ועזבה את רצועת עזה עד המילימטר האחרון, בהתאם לקווי 67, כל מה ששמענו מההתנתקות ועד היום,  ממנהיגי הרצועה, הם איומים להשמיד את מדינת ישראל, להחזיר את הפליטים לת"א, חיפה וצפת ואזעקות צבע אדום כתוצאה מירי רקטי על היישובים בדרום".


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ארבעה חודשים ללא תזוזה ודיבור: סיפורו של הניצול שהפך לטייס

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

רוסיה: החרפתם את אי-היציבות בסוריה; ישראל: איראן היא שמערערת

 

 נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית בייניש, בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה
 

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית בייניש, בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה(חדשות עשר )

 

 

לכן, לדבריו, "המסר שלי לשכנינו מדרום – לעולם לא תצליחו לשבור אותנו. הרוח, התקווה והאמונה שליוו אותנו בזמן השואה ובזמן מלחמת העצמאות, חזקים מכל אויבנו ומכל שונאינו, מכל הדעות הקדומות – אין לכם סיכוי. שנו כיוון. תתחילו לחשוב לא על איך להשמיד את מדינת ישראל אלא איך להתקיים לצד מדינת ישראל. זה הרבה יותר טוב, בראש ובראשונה לתושבי עזה. זה טוב יותר לתושבי ישראל ולאזור כולו".

 

שר האוצר, משה כחלון אמר בנאומו כי "למדינת ישראל של היום יש את צה"ל - צבא מהחזקים ומהמוסריים בעולם". לדבריו, "ישראל של היום לא יכולה לשבת ולא תשב בחיבוק ידיים. העובדה, ששימוש בנשק להשמדה המונית מתרחש כל כך סמוך לגבולנו, מחזקת את הלקח ההיסטורי שאין לנו אלא לסמוך על עצמנו. אין לנו אלא לסמוך על כוח המגן היהודי בארצו".

 

 עצרת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד מרדכי
 

עצרת יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד מרדכי( נאור תקשורת)

 

 

במוזיאון להנצחת השואה והגבורה, בית לוחמי הגטאות, שנמצא בקיבוץ לוחמי הגטאות שבגליל המערבי, התקיימה העצרת השנתית, בהשתתפות דורית בייניש, נשיאת בית המשפט העליון לשעבר. שישה ניצולי שואה נשאו משואה בטקס: לילי טהאו, שאול קרס, שאול גטניו, שושנה זאבי, אריה אלתר ונעמי כץ. משה ליפר, בנה של חסידת אומות העולם בלה ליפר, הניח את זר חסידי אומות העולם. ליפר החביאה בביתה שבעה יהודים, והסתירה אותם גם מבני משפחתה, שהקימו במקום מפקדה גרמנית.

 

בייניש אמרה כי "בלי ידע לא ניתן לשמר זיכרון, להתמודד עם מכחישי שואה ולהפיק את הלקח לעתיד". לדבריה, "עוצמתה וייחודה של השואה מחייבת לא לעשות בה שימוש בנסיבות פוליטיות חולפות ובהתמודדויות יומימיות עם בעיות המדינה. אין לשאת את שם השואה לשווא. יש להשאירה כתופעה חד פעמית ולא לכרסם במשמעותה".

 

"זיכרון איננו רק תיאור אימי העבר, הזיכרון הוא הקול הקורא לבניית עתיד טוב יותר, לטפח ערובות לכך בתוך ביתנו פנימה ובקהילה הבינלאומית", הוסיפה בייניש. "על מדינת ישראל לשמור על כוחה וביטחונה הפיזי. זכינו להקים כאן מדינה עצמאית שהסירה את החשש הקיומי שליווה את שנותיה הראשונות. על כוחה זה עליה לשמור ובכך לשחרר עצמה מאימי העבר".

 

מוקדם יותר, נערך "מצעד החיים" בפולין בהובלת נשיא המדינה ראובן ריבלין, ובהשתתפות הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט, המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן.

 

המשתתפים צעדו בין מחנה אושוויץ לבירקנאו, שם נערכה עיקר השמדת היהודים. בטקס הזיכרון המרכזי, שהתרחש במחנה, נאמו בין היתר הנשיא ריבלין, נשיא פולין אנדז'יי דודה, הרב הראשי לשעבר ישראל לאו ויו"ר מצעד החיים ד"ר שמואל רוזנמן. הזמר שלמה ארצי שר בטקס המרכזי. עוד נמצא במצעד החיים השר לשעבר אברהם הירשזון, מייסד "מצעד החיים" שהורשע בעבירות גניבה, הפרת אמונים ומרמה וריצה ארבע שנות מאסר.

 

עם סיום הצעידה נאם ריבלין בפני רבבות המשתתפים. "אנו עומדים כאן ויודעים, מן המקום הזה לא נוכל לקוות לצדק", אמר ריבלין בנאומו. "במקום הזה, שספוג באפר אחינו ואחיותינו, לא יצמח עוד צדק. איננו מצפים לצדק באירופה המנסה, מהר מדי, לשכוח, להשכיח, להכחיש, להשמיד ראיות", הצהיר הנשיא.

 

"אי אפשר להתכחש לאמת", הוסיף הנשיא, "מכונת המוות הנאצית לא הייתה מצליחה לממש את חזון הבלהות שלה, אם לא היו מסייעים לה; אם היא לא הייתה פוגשת קרקע מדושנת בשנאת יהודים להכות בה שורש". ריבלין אמר כי למרות שהפולנים לא היו אלו שציוו על הקמת מחנות ההשמדה, הם היו בין העמים שבגדו בעם היהודי בשואה: "בני עמנו לא נרצחו רק במחנות. בני עמנו נבגדו על ידי העמים בתוכם חיו, בצרפת, בהולנד, ובבלגיה, הם נרצחו על ידי אוקראינים, ליטאים וכן - גם על ידי פולנים".