12.04.2018

16:55

ניצולת השואה מבקשת להרחיק את הכלבים: "מחזיר אותי לאושוויץ"

הדסה המבורגר גרה בחדרה קרוב ל-70 שנים. לפני שנתיים עברו לאזור שתי נשים עם 6 כלבים ומאז חייה הפכו לטענתה לסיוט. "גורם לי לחשוב על רגעים מפחידים שעברתי בחיים"

בווידאו: אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

 

הדסה המבורגר, בת 88, עלתה לישראל לאחר ששרדה את השואה. כעת, הזכרונות הרעים מאותה תקופה חוזרים אליה על בסיס יום יומי בגלל נביחות כלבים.

 

"נולדתי בביאליסטוק פולין ב-1930", סיפרה לחדשות עשר, "אחרי השמדת העיר, הועברתי על ידי הנאצים לאושוויץ. מגיל 13 עד גיל 15 הייתי שם לבד. שרדתי בזכות הרבה מזל ולאחר צעדות המוות הגעתי למחנה ריכוז קטן בגרמניה. בחמישה במאי 1945 הצבא הרוסי שחרר אותי ולאחר שהמלחמה הסתיימה עליתי לישראל לקיבוץ קריית ענבים. לחמתי בפלמ"ח ואחרי קום המדינה עברתי לחדרה. הקמתי משפחה ויש לי שלושה ילדים, שבעה נכדים ושתי נינות".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

עין גדי: גופת גבר נמצאה מתחת לשביל מטיילים

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

 

המבורגר מבקשת משכניה תקופה ארוכה להעביר את ששת כלביהם לחצר האחורית של הבית שלהם בגלל הנביחות שלהם, שמטרידים את מנוחתה, אבל ללא הועיל. "לפני שנתיים מכרו את הבית מולי ושתי נשים, שמגדלות שישה כלבים, עברו לגור בו. הכלבים כל הזמן נובחים, גם בבוקר וגם בלילה, וזה גורם לי לחשוב על הרגעים המפחידים שעברתי באושוויץ. אני מפחדת לחזור הביתה בלילה וזה ממרר לי את החיים".

 

מחנה אושוויץ
 

עלתה לישראל אחרי המלחמה. מחנה אושוויץ (רויטרס )

 

 

בעירייה ובמשטרה ניסו לעזור להמבורגר, אבל ללא הצלחה. "סגנית ראש העיר פנתה אליהם, וגם מטעם המשטרה פנו אליהם, אבל זה לא עזר. כל מה שאני רוצה הוא שהן יעבירו את הכלבים לחצר האחורית של הבית שלהן, אבל הן לא משתפות פעולה. הן אפילו הגישו נגדי תביעה בטענה שאני גורמת לכך שיטרידו אותן". 

 

המבורגר אף תלתה שלט מול ביתן של השתיים בניסיון לשכנע אותן להעביר את כלביהם לחצר האחורית, אבל המבורגר מספרת כי השלט הורד אחרי שעתיים.