BETA

12.04.2018

13:12

טראמפ על סוריה: "התקיפה יכולה לקרות בקרוב או לא בקרוב כלל"

אסד נפגש בדמשק עם יועצו של חמינאי: "כל פעולה תערער את היציבות" • הקרמלין: "רוסיה עוקבת מקרוב אחרי הצהרות וושינגטון, הוקם קו אדום למניעת התנגשות עם מטוסי ארה"ב"

בווידאו: היערכות לתקיפה אמריקנית בסוריה

 

הלחימה בסוריה: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס היום (חמישי) שוב לאפשרות כי מדינתו תתקוף בסוריה, בתגובה לדיווחים על המתקפה הכימית שביצע המשטר בדמשק. "מעולם לא אמרתי מתי תתקיים תקיפה על סוריה. זה יכול לקרות בקרוב מאוד או לא בקרוב בכלל!", צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר.

 

גם הנשיא הסורי, בשאר אסד, התייחס לאפשרות כי ארה"ב תתקוף בסוריה. "כל פעולה אפשרית או צפויה לא תתרום דבר פרט לערעור היציבות באזור", אמר אסד במהלך פגישה שקיים עם עלי אכבר ויליאתי, יועצו הבכיר של עלי חמינאי, מנהיגה הרוחני של איראן. ויליאתי אמר במהלך הפגישה כי "עמידתה האיתנה של סוריה באחת ממלחמות הטרור הקשות ביותר ונחישות עמה לניצחון למרות כל התמיכה, המימון והחימוש שהגיע למלחמה הזו מבחוץ, היא דוגמה לכל עם שייתכן ויעמוד בפני מלחמה מסוג שכזה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פרסום ראשון: תוקף הקשישים מחיפה אינו כשיר לעמוד לדין

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

עדר כבשים הושב לפלסטיני - לאחר שנלקח ממנו בשל תלונת שווא

 

 בשאר אסד
 

"כל פעולה תערער את היציבות". אסד (רויטרס)

 

 

במקביל, בקרמלין מסרו כי הם הקימו קו אדום מול ארצות הברית על מנת למנוע התנגשות אפשרית בין כלי הטייס השונים, מעל שמי סוריה. "הקו פעיל ושני הצדדים משתמשים בו", מסר דובר הקרמלין, דימיטרי פסקוב, שהוסיף: "רוסיה עוקבת מקרוב אחרי הצהרות וושינגטון".

 

בתוך כך, הנשיא הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר היום כי שוחח עם הנשיא האמריקני טראמפ וכי ידבר בהמשך עם הנשיא הרוסי פוטין על השימוש בנשק כימי בסוריה. הוא הוסיף כי טורקיה תמשיך להפגין נוכחות פעילה בסוריה, עד שהמדינה תהפוך לבטוחה לכל אלו שנמצאים בה.

 

מוקדם יותר היום כוחותיו של נשיא סוריה אסד השתלטו באופן מוחלט על העיר דומא, מעוז המורדים האחרון ברוטה א-שרקייה (רוטה המזרחית), כך דיווח משרד ההגנה הרוסי. לפי ההודעה, לצד כוחות הצבא הסורי, המשטרה הצבאית הרוסית גם נפרסה בעיר. בהודעת המשרד נמסר כי כוחותיו "מבטיחים את שימור החוק והסדר במקום". יורי יבטושנסקו, ראש המרכז הרוסי לשלום בסוריה, התייחס להשתלטות הסורית על כל האזור. "דגל המדינה המונף מעל בניין בעיר בישר את השליטה על המקום ובכך גם על כל רוטה המזרחית", אמר יבטושנסקו.

 

 

אמש, ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הורתה לצוללות צבאה להתקרב לטווח שיגור טילים לסוריה, כהכנה למתקפה אפשרית נגד משטר נשיא סוריה, בשאר אל אסד, כך דיווח "הדיילי טלגרף". ההנחייה של מיי מגיעה על רקע איומי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עי יתקוף בסוריה.

 

על פי רשת "סקיי ניוז", מאוחר יותר היום, צפויה מיי להעלות להצבעה בפני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני שלה אישור למעורבות צבאית של בריטניה בתקיפה בסוריה, זאת בתגובה לשימוש בנשק כימי שנעשה בדומא. 

 

יריבה הפוליטי של תרזה מיי, מנהיג מפלגת הלייבור, ג'רמי קורבין, אמר אתמול כי על הפרלמנט לדון בנושא סוריה לפני שתבוצע כל תקיפה צבאית נגד המדינה. "הממשלה לא צריכה לקבל את ההחלטה לבדה, אלא חייבת להתייעץ עם הפרלמנט", אמר קורבין.

 

במקביל, נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ואמר כי יש בידיו הוכחה כי אכן היה שימוש בנשק כימי בסוריה, אך הוא יקבל החלטה לגבי תקיפה אפשרית במדינה רק לאחר שייאסף כל המידע הדרוש לכך. "אנו נצטרך להחליט בזמן המתאים, כשנשפוט מה הדרך הטובה והיעילה ביותר", אמר. בכל מקרה אמר מקרון כי הוא "לא יאפשר הסלמה באזור". שותפתו לשיחה מרקל אמרה כי "מנעד רחב של פעולות ישקלו כתגובה לסוריה, וכי גרמניה לא תצטרף לשום תקיפה".

 

מוקדם יותר אמרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, כי טראמפ עדיין בוחן כמה אפשרויות לתגובה בבסוריה מלבד פעולה צבאית, והוסיפה כי החלטה סופית בנושא טרם התקבלה. לדבריה, "טראמפ רואה את סוריה ורוסיה כאחראיות לתקיפה הכימית. רוסיה נכשלה בתפקידה לוודא שסוריה לא תשתמש בנשק הכימי שלה".

 

עוד לפניה אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית כי "השימוש של משטר אסד בנשק כימי אינו שנוי במחלוקת, הדיווחים מהשטח בדומה אמינים. מדובר במתקפה ברברית ועל הקהילה הבין לאומית לגרום לאחראים לשאת באחריות למעשיהם".

 

טראמפ ופוטין
 

הוקם קו אדום בין המדינות. פוטין וטראמפ (רויטרס)

 

 

שלשום שוחח נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע לתקיפה האפשרית, וביקש ממנו להימנע מצעדים "שיפגעו בביטחונה או יערערו את יציבותה" של סוריה ולכבד את ריבונותה. זאת, בעקבות הדיווחים כי ישראל היא שעומדת מאחורי המתקפה במדינה ביום שני. על פי הקמרלין, השיחה התקיימה ביוזמת נתניהו. נתניהו אמר לפוטין במהלך השיחה: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה".

 

בת'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה מוקדם יותר השבוע בריאיון לרשת "אל-מיאדין" כי "איננו חוששים ממלחמה ואנו ערוכים אליה אם תפרוץ. הברית בין רוסיה, סוריה, סין, איראן וחיזבאללה חזקה ואיתנה". לדבריה, "בני הברית של דמשק ממשיכים בהתייעצויות והם לא יאפשרו לעניינים להתפתח כמו שוושינגטון רוצה".

 

שעבאן הוסיפה כי "ישראל היא זו שמפיקה תועלת ממלחמת האזרחים בסוריה. ניצחונה של סוריה במלחמה נגד הטרור ישנה את מפת האזור - ישראל תהיה המפסידה הגדולה". היא עוד אמרה: "דמשק ובנות בריתה במצב של כוננות עליונה כי ישראל דוחפת. היא המסיתה העיקרית לתקוף את סוריה". היא עוד ציינה כי לאחר תקיפת שדה התעופה הצבאי T4 החלו סוריה ורוסיה בהכנות לתיאום צבאי.

 

בצל איומי טראמפ, ספינות הצבא הרוסי עזבו השבוע את נמל טרטוס במערב סוריה. מזכיר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס, אמר שהצבא מוכנן לתקוף "כשטראמפ יחליט". עוד אמר שר ההגנה כי ארה"ב עדיין בודקת את המודיעין בנוגע למתקפה הכימית מלפני מספר ימים בדומא.