12.04.2018

12:12

שרד את התופת ברומניה: סיפורו של ניצול השואה שהפעיל את הצפירה

אברהם זלמנוביץ' בן ה-87 הגיע הבוקר לחמ"ל ההתרעה של פיקוד העורף, שבו משרתת נכדתו. בקיץ 1941 הפציצו הנאצים את עיירת מגוריו, משפחתו נותרה ללא קורת גג למשך 3 חודשים

בשעה 10:00 היום (חמישי) עמדו מיליוני ישראלים בצפירה לזכר ששת מיליוני הנרצחים בשואה. מי שהפעיל היום את הצפירה הארצית הוא ניצול השואה אברהם זלמנוביץ' בן ה-87, אשר שרד את התופת כילד ברומניה. זלמנוביץ' הגיע הבוקר לחמ״ל ההתרעה של פיקוד העורף, בו משרתת נכדתו, סמל גל רוט, כמפעילת התרעה, ולחץ על הכפתור שהשמיע את הצפירה בכל רחבי הארץ.

 

"הכי מרגש אותי להפעיל את הצפירה לצד הנכדה שלי", אמר זלמנוביץ', "מרגש אותי להגיע לזמן הזה, שניתנה לי ההזדמנות לראות את הנכדות שלי משרתות בצבא. אני רוצה שהחיילים יעריכו עכשיו את מה שיש להם, את המדינה שנמצאת בידיים שלהם ושימשיכו להגן עלייה בשבילנו".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

עדר כבשים הושב לפלסטיני - לאחר שנלקח ממנו בשל תלונת שווא

החזיקו באקדח דמה: שני צעירים נעצרו בחשד לשדידת תחנות דלק

דיווח בבריטניה: מיי שלחה צוללות קרב לתקיפה אפשרית בסוריה

 

 אברהם זלמנוביץ לחץ על הכפתור שהפעיל את הצפירה הארצית
 

אברהם זלמנוביץ לחץ על הכפתור שהפעיל את הצפירה הארצית (דובר צה"ל)

 


אברהם זלמנוביץ' התגורר בבית קטן ברומניה עם בני משפחתו. אמו עבדה במכולת המשפחתית בסמוך לביתם וכילד עזר בפרנסת הבית. ביום הראשון של החופש הגדול, שנת 1941, הפציצו הגרמנים את העיירה בה התגורר, ובמקביל השתלטו על המכולת. במקביל נלקח אביו למחנה עבודה "לאורה", כששאר תושבי העיירה נלקחו למקום מרוחק אחר וחיכו לרכבת אשר הייתה אמורה להעבירם למחנות עבודה אחרים.

 

ההמתנה לרכבת ארכה כשלושה חודשים ובינתיים בני המשפחה שכרו מחסן בו יכלו להתגורר. לאורך התקופה שרדו בתנאים הקשים, ללא אוכל ושתייה, בגדים ובית ראוי. כל בני המשפחה הוכרחו להסתובב עם טלאי צהוב ברחובות, והם היו עובדים בפינוי השלג באזור. בלילות נאלצו לחזור לבית המחסה ולחפש דרכים לשרוד.
 
בעקבות העבודה הקשה במחנה, אביו של אברהם חלה ואמו פעלה על מנת לשחררו מהעבודה. לאור העובדה שהיו דלים באמצעים, המשפחה לא יכלה לטפל בו בעזרת תרופות, וכל מה שנותר להם היה להחביאו במשך זמן מה, עד שמחלתו גרמה לפטירתו בגיל 40. בשנת 1964 עלה זלמנוביץ' יחד עם אשתו ובנו לישראל.

 

 אברהם זלמנוביץ יחד עם נכדתו סמל גל רוט
 

אברהם זלמנוביץ יחד עם נכדתו סמל גל רוט (דובר צה"ל)

 

 

נכדתו של זלמנוביץ', סמל גל רוט, שהתרגשה אף היא מהמעמד, אמרה: ״סבא שלי הוא אחד האנשים הכי יקרים לי בחיי, אני מודה על כל רגע שבו אני יכולה לשמוע את סיפורי הגבורה שלו. זכיתי לגדול עם האופציה הזו שרבים לא יזכו אליה, לשמוע את סיפורו של סבי מפיו.הוא מודל לחיקוי והערצה עבורי, ומבחינתי כל יום איתו זה עוד שיעור לחיים".

 

רוט הוסיפה כי "הפעלת הצפירה ביחד איתו מהווה סגירת מעגל, שבודדים האנשים שזוכים להזדמנות מרגשת שכזו. בתור חיילת בחמ"ל התרעה שעוסק בשמירה על שגרה שקטה למרחב האזרחי, מדובר בהפעלה שונה. הפעלת הצפירה ביום זה מיועדת לאחד את כל עם ישראל למשך שתי דקות עבור זיכרון משותף. היום, אני זוכה להרים את ראשי ביחד עם סבי בגאווה למען 6 מיליון היהודים שנספו בשואה".