BETA

12.04.2018

09:32

"השתלטות מוחלטת": כוחותיו של הנשיא אסד כבשו את דומא

משרד ההגנה הרוסי דיווח כי מעוז המורדים האחרון ברוטה המזרחית נפל לידי השליט מדמשק. המשטרה הצבאית הרוסית נפרסה בעיר: "מבטיחים את שימור החוק והסדר במקום"

הלחימה בסוריה: כוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד, השתלטו היום (חמישי) באופן מוחלט על העיר דומא, מעוז המורדים האחרון ברוטה א-שרקייה (רוטה המזרחית), כך מדווח משרד ההגנה הרוסי. לפי ההודעה, לצד כוחות הצבא הסורי, המשטרה הצבאית הרוסית גם נפרסה בעיר.

 

בהודעת משרד ההגנה הרוסי נמסר כי כוחותיו "מבטיחים את שימור החוק והסדר במקום". יורי יבטושנסקו, ראש המרכז הרוסי לשלום בסוריה, התייחס להשתלטות הסורית על כל האזור. "דגל המדינה המונף מעל בניין בעיר בישר את השליטה על המקום ובכך גם על כל רוטה המזרחית", אמר יבטושנסקו.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דיווח בבריטניה: מיי שלחה צוללות קרב לתקיפה אפשרית בסוריה

לזכור ולא לשכוח: אירועים בולטים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

ברקת ורגב נגד אירוע ישראלי-פלסטיני - ואחד נגד השנייה

 

מורדים מארגון "צבא האיסלאם" עוזבים את דומא
 

השתלטות מלאה. כוחות סורים בדומא (רויטרס)

 

 

בתוך כך, שר הבינוי והשיכון וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אלוף במיל' יואב גלנט, התייחס למתקפה בסוריה, שיוחסה עפ"י פרסומים זרים לישראל: "מלחמה נפתחת תמיד בתנאיי הפתיחה שקדמו לה. כל פעולה שניתן לעשות על מנת לגרום לכך שלא יהיה צבא איראני בסוריה - חיונית".

 

אמש, ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הורתה לצוללות צבאה להתקרב לטווח שיגור טילים לסוריה, כהכנה למתקפה אפשרית נגד משטר נשיא סוריה, בשאר אל אסד, כך דיווח "הדיילי טלגרף". ההנחייה של מיי מגיעה על רקע איומי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, עי יתקוף בסוריה.

 

על פי רשת "סקיי ניוז", מאוחר יותר היום, צפויה מיי להעלות להצבעה בפני חברי הקבינט המדיני-ביטחוני שלה אישור למעורבות צבאית של בריטניה בתקיפה בסוריה, זאת בתגובה לשימוש בנשק כימי שנעשה בדומא. 

 

 תרזה מיי
 

היערכות צבאית. ר"מ בריטניה מיי (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר אמרה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, כי טראמפ עדיין בוחן כמה אפשרויות לתגובה בבסוריה מלבד פעולה צבאית, והוסיפה כי החלטה סופית בנושא טרם התקבלה. לדבריה, "טראמפ רואה את סוריה ורוסיה כאחראיות לתקיפה הכימית. רוסיה נכשלה בתפקידה לוודא שסוריה לא תשתמש בנשק הכימי שלה".

 

עוד לפניה אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית כי "השימוש של משטר אסד בנשק כימי אינו שנוי במחלוקת, הדיווחים מהשטח בדומה אמינים. מדובר במתקפה ברברית ועל הקהילה הבין לאומית לגרום לאחראים לשאת באחריות למעשיהם".

 

שלשום שוחח נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנוגע לתקיפה האפשרית, וביקש ממנו להימנע מצעדים "שיפגעו בביטחונה או יערערו את יציבותה" של סוריה ולכבד את ריבונותה. זאת, בעקבות הדיווחים כי ישראל היא שעומדת מאחורי המתקפה במדינה ביום שני. על פי הקמרלין, השיחה התקיימה ביוזמת נתניהו. נתניהו אמר לפוטין במהלך השיחה: "ישראל לא תאפשר התבססות איראנית צבאית בסוריה".

 

הנשיא, דונלד טראמפ
 

מתכונן לתקיפה. טראמפ (רויטרס)

 

 

בת'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אמרה מוקדם יותר השבוע בריאיון לרשת "אל-מיאדין" כי "איננו חוששים ממלחמה ואנו ערוכים אליה אם תפרוץ. הברית בין רוסיה, סוריה, סין, איראן וחיזבאללה חזקה ואיתנה". לדבריה, "בני הברית של דמשק ממשיכים בהתייעצויות והם לא יאפשרו לעניינים להתפתח כמו שוושינגטון רוצה".

 

שעבאן הוסיפה כי "ישראל היא זו שמפיקה תועלת ממלחמת האזרחים בסוריה. ניצחונה של סוריה במלחמה נגד הטרור ישנה את מפת האזור - ישראל תהיה המפסידה הגדולה". היא עוד אמרה: "דמשק ובנות בריתה במצב של כוננות עליונה כי ישראל דוחפת. היא המסיתה העיקרית לתקוף את סוריה". היא עוד ציינה כי לאחר תקיפת שדה התעופה הצבאי T4 החלו סוריה ורוסיה בהכנות לתיאום צבאי.

 

בצל איומי טראמפספינות הצבא הרוסי עזבו השבוע את נמל טרטוס במערב סוריה. מזכיר ההגנה האמריקני, ג'ים מאטיס, אמר שהצבא מוכנן לתקוף "כשטראמפ יחליט". עוד אמר שר ההגנה כי ארה"ב עדיין בודקת את המודיעין בנוגע למתקפה הכימית מלפני מספר ימים בדומא.