BETA

13.04.2018

06:02

בצלם על הירי במפגינים בעזה: "שימוש לא חוקי ונרחב בכוח קטלני"

לקראת התחדשות ההפגנות, ארגון זכויות האדם פרסם נייר עמדה המביא ממצאי תחקיר שערך על אירועי "צעדת השיבה", ומציג את "אי החוקיות של הוראות הפתיחה באש לפיהן פועלים"

לקראת ההפגנות הצפויות להתחדש היום (שישי) על גדר הגבול עם רצועת עזה, ארגון "בצלם" מפרסם נייר עמדה, המביא את ממצאי התחקיר שערך בנוגע לאירועי יום שישי שפתחו את "צעדת השיבה". כמו כן, המסמך מציג ניתוח משפטי המבהיר, לדבריהם, את "אי החוקיות של הוראות הפתיחה באש לפיהן פועלים החיילים".

 

"ישראל מתנהלת מול ההפגנות ברצועת עזה בדומה להתנהלותה באירועים דומים בעבר: החל משימוש בלתי חוקי ונרחב בכוח קטלני הגובה מחיר דמים עצום, דרך הפצת פרשנויות משפטיות חסרות בסיס המתירות אותו, וכלה בטיוח הפשעים בתוך ימים ספורים", נכתב במסמך.

 

על פי נייר העמדה, מאז החל גל ההפגנות, נהרגו על ידי כוחות צה"ל 32 פלסטינים ברצועת עזה, מהם 26 מפגינים. למעלה מאלף פלסטינים נפצעו מאש חיה. תשעה מההרוגים נורו בהפגנות יום שישי השני, ה-6 באפריל, "כשתוצאותיה הקטלניות של מדיניות הפתיחה באש כבר לא היו מוטלות בספק", כך כתבו והוסיפו, "על אף תוצאות אלה, סירבו – ועדיין מסרבים – כל הגורמים הרשמיים לבטל הוראות בלתי חוקיות בעליל אלה והם ממשיכים להורות על מימושן ולהצדיקן".

 

 חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה
 

חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה(דובר צה"ל )

 

 

לטענת הארגון, "גורמים רשמיים מסתמכים על תרחישים קיצוניים כדי להצדיק הוראות אלה. ואולם תרחישים תיאורטיים – כמו חצייתם של אלפי פלסטינים את הגדר – אינם מספיקים כדי להתיר, מראש, ירי חי וקטלני במפגינים. ממילא, אף אחד מתרחישים אלה לא התממש בהפגנות שנערכו ברצועת עזה ונראה כי ישראל מעלה אותם כדי לגלגל את האשמה למספרם הגבוה של ההרוגים והפצועים לחמאס".

 

במסגרת התחקיר שבוצע בארגון, ראיינו מספר עזתים שנכחו באזור בעת אירועי צעדת השיבה, והוסיפו לנייר העמדה כמה ציטוטים. אחד מהמרואיינים הוא מחמוד וישאח, בן 19, תושב מחנה הפליטים אל-בוריג'. לדבריו, "בערך חצי שעה לפני תפילת הערב, חברי שיהאב שעמד לידי הלך לכיוון מערב כדי לקנות ברד ממוכרים שהגיעו עם עגלותיהם למקום. פתאום שמעתי קול של ירי חי וראיתי את שיהאב מוטל על הקרקע, במרחק של כארבעה מטרים ממני. ברגע שראיתי את שיהאב מוטל על הקרקע מאוד חששתי לשלומו ולחייו. פחדתי גם על עצמי, כי הבנתי שהחיילים מכוונים ישירות לאנשים, גם אם הם רק צופים במתרחש, או עומדים במשמרת מחאה שקטה".

 

עוד סיפר עדלי עווד, בן 39, תושב מחנה הפליטים אל-בוריג', כי "צלפים ירו במפגינים, שחלקם עמדו במרחק של כמאה מטרים מהגדר ורבים מהם עמדו מאחור, במרחק של כ-300 מטרים ממנה או באזור האוהלים והצלפים פגעו גם בהם. היו אנשים שהניפו את דגל פלסטין. הצעירים שהיו מקדימה וזרקו אבנים לא פגעו בחיילים, שהסתתרו מאחורי מכשולי עפר גבוהים והיו רחוקים מהם. החיילים ירו רימוני גז ליד הנפגעים ולצעירים ולפרמדיקים היה קשה להגיע אליו ולהעניק לו עזרה ראשונה".

 

 קמפיין "בצלם" "מצטער המפקד, אני לא יורה"
 

קמפיין "מצטער המפקד, אני לא יורה" (בצלם )

 

 

עוד טוענים "בצלם" כי הודעת צה"ל על כך שמנגנון הבדיקה המטכ"לי בראשותו של תא"ל מוטי ברוך, ייבחן את האירועים שבהם נהרגו פלסטינים, תוך התמקדות באירועים שבהם נהרגו אזרחים, "נועדה לצרכים תעמולתיים גרידא, ובהם הניסיון למנוע חקירה עצמאית של האירועים על ידי גורמים בינלאומיים. מנגנון זה הוא רק רכיב אחד במערך הטיוח שמפעילה הפרקליטות הצבאית, כחלק מניסיונה ליצור מראית עין של מערכת אכיפת חוק יעילה המקיימת חקירות שנועדו להגיע לחקר האמת ולנקוט צעדים נגד האחראים".

 

לבסוף ביצעו בנייר העמדה פניה למדינות העולם בבקשה להתערבות במצב, בטענה כי ישראל לא מסוגלת לשנות את פני הדברים מבפנים. "השילוב בין העמדה הציבורית בישראל הנעה בין תמיכה נלהבת לבין אדישות, יחד עם מערכת משפטית המיומנת בריקון כללי מוסר מתוכנם וטיוח פשעים – מייצר מציאות שבה קשה לראות כיצד השינוי המהותי הנדרש יגיע מתוך ישראל", נכתב.

 

לדבריהם, "אמנם, מדינות רבות בעולם מפרות את זכויות האדם. ואולם ישראל ייחודית בכך שהיא מתעקשת שפעולותיה הבלתי חוקיות תואמות את כללי המשפט הבינלאומי. בכך מאתגרת ישראל את יסודות המשפט הבינלאומי באופן שונה בתכלית מהאתגר שמציבות בפניו מדינות אשר אפילו אינן טורחות לייצר מראית עין של חוקיות להפרות שהן אחראיות להן. אם הקהילה הבינלאומית לא תתעשת ותחייב את ישראל לפעול בהתאם לכללים המחייבים את כל מדינות העולם – היא תשמוט את הקרקע מתחת לניסיון האוניברסלי להגן על זכויות האדם בעידן שלאחר מלחמת העולם השנייה. ואולם אין זו רק סכנה תיאורטית: עד שישראל תשנה את מדיניותה, ממשיכים הפלסטינים לשלם את מחיר הדמים של מצב דברים זה".

 

בשבוע שעבר יצא הארגון בקמפיין הקורא לחיילי צה"ל לסרב לירות במפגיני "צעדת השיבה". בקמפיין, שנשא את הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה״, וכלל מודעות בעיתונות המפצירות בחיילים לסרב לירות במפגינים הלא חמושים. "במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר", אמרו בארגון. "ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל".