BETA

12.04.2018

02:24

תושב אום אל-חיראן על הסכם הפינוי: "נחתם בעל כורחנו"

ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר הוועד המקומי בכפר הבדואי, תקף בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" את המתווה שסוכם: "לא בא מכוח הצדק וההיגיון - אלא ממדיניות עקירת כפרים בנגב"

ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר הוועד המקומי באום אל-חיראן, התראיין אמש (רביעי) לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" ומתח ביקורת על ההסכם שנחתם עם תושבי הכפר בנוגע לפינויים ליישוב חורה.

 

"אנחנו לא הסכמנו לפינוי לחורה ברצון, אלא בעל כורחנו", אמר אלקיעאן. לטענתו, "ההסכם הזה בא לא מכוח החוק, הצדק וההיגיון, אלא מכוח המתווה הפוליטי שהמדינה התוותה במשך עשרות שנים. כבר 70 שנה היא מתווה מדיניות בנגב של עקירת כפרים והכנסת האוכלוסייה ליישובי קבע, שאין בהם מקורות פרנסה טובים לאוכלוסייה הבדואית ולא נותנים לנו מענה".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חיל האוויר תקף יעד של חמאס ברצועה; 2 אזעקות נשמעו בעוטף עזה

לזכור ולא לשכוח: אירועים בולטים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

פסקת ההתגברות - קורבן במאבק הפוליטי בין נתניהו לבנט

 

 ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר הוועד המקומי באום אל חיראן
 

ראאד אבו אלקיעאן, יו"ר הוועד המקומי באום אל חיראן(חדשות עשר)

 

 

עוד הוסיף אלקיעאן וסיפר כי מדובר בהסכם אליו הגיעו "בשעות הקטנות של הלילה", והוא נחתם, כך לדבריו, "לאחר שלקחנו צעד אחורה. לא חשבנו על מי מנצח במאבק או מי משיג יותר, אלא ההישג הגדול שלנו הוא שלא יבכו עוד אימהות, שלא יהיה עוד אובדן, כמו בינואר 2017, שנהרגו דוד שלי ושוטר על ידי המשטרה. מה שעברו הילדים שלנו בשלושת החודשים האחרונים, ממש מטרד יום יומי של כניסות לכפר של כוחות המשטרה, זה מה שהדליק אצלנו נורה אדומה".

 

לבסוף ציין אלקיעאן, "אנחנו לא נגד סדר וחוק. אנחנו רוצים לחיות בשלווה ובשלום ובבטחה. המסר הראשון שלנו מההסכם שנחתם, זה שכל סכסוך וכל סוגיה כלשהי במדינה ניתן לפתור אותה בהידברות ולא באלימות. רצו לצייר אותנו כאלימים. אנחנו רוצים שותפות מלאה - שותפות רב תרבותית, בפעילות חברתית. למה אני כתושב ישראל ואזרח מדינת ישראל, בדמוקרטיה שלה, צריך להיאבק נגד המדינה, במקום שהיא תבוא ותיתן לי את הפתרון? אנחנו לא פולשים".

 

אתמול, כאמור, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב הודיעה על הסכם לפינוי מרצון של תושבי אום אל-חיראן מבתיהם בכפר שאינו מוכר על ידי רשויות המדינה. על פי ההסכם, עליו חתמו כ-170 תושבי הכפר, הם יעברו לשכונה 12 בכפר הסמוך חורה, שם תקבל כל משפחה מגרש ללא תמורה שעליו יוכלו לבנות בית. בנוסף, התושבים יפוצו עבור המבנים הישנים, "בהתאם לכלים הנהוגים במגזר הבדואי", כך בהודעת הרשות. הפינוי צפוי להתחיל בזמן הקרוב ולפי ההערכות יושלם עד לחודש אוגוסט, עוד נמסר כי ההסכם תואם להוראות בג"ץ בנושא.

 

שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים, מסר בעקבות ההסכם: "שילוב נכון של נחישות מצד גורמי האכיפה, יחד עם הצעה נדיבה מצד המדינה, הביאו לתוצאה שכולנו מברכים עליה, פינוי מוסכם ללא אלימות של תושבי אום אל-חיראן, לפי קביעתו של בית המשפט".

 

 אירוע הדריסה בכפר אום אל-חיראן
 

אירוע הדריסה בכפר אום אל-חיראן( דוברות המשטרה)

 

 

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, בירך על ההסכם גם הוא. "אני מברך את תושבי אום חירן הגרים במקום עשרות שנים ומשבח את ראשי אום אל-חיראן שגילו התנהגות אחראית לטובת כלל התושבים", כתב, "הסכם הפינוי מרצון והמעבר לשכונה 12 בחורה שפותחה במיוחד עבורם יאפשר להם להמשיך במגורים משותפים בשכונה חדשה ויאפשר לתושבים להנות מתשתיות ברמה גבוהה ומשירות ואיכות חיים הניתנים בחורה".

 

בחודש ינואר 2017 הוחלט על פינוי בכוח של הכפר, לאחר שנסיונות להגיע להסכמות על פינוי הכפר נכשלו. מאות שוטרים הגיעו לכפר בשעת לילה מאוחרת על מנת לפנות את התושבים, באירוע שבו נהרגו תושב הכפר יעקוב אבו-אלקיען והשוטר רס"מ ארז לוי. 

 

רכב שבו נהג אבו-אלקיען נסע במהירות לעבר השוטרים ודרס למוות את השוטר. בתגובה פתחו שוטרים אחרים בירי לעברו של אבו-אלקיען, ממנו נהרג. בתחילה טענו מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני, אך בהמשך מיתנו את עמדותיהם.

 

בעקבות האירוע נפתחה חקירת מח"ש לבירור פעולות השוטרים בשטח, בסיומה הומלץ שלא להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים בירי. לדברי מח"ש, לא נקבע בוודאות אם מדובר היה בפיגוע. במחלקה סבורים כי השוטרים באירוע חששו לחייהם והאמינו כי אבו-אלקיעאן מתכוון לדרוס אותם, ולכן אין לחקור אותם באזהרה.