12.04.2018

00:50

נתניהו ביד ושם: "איראן - אל תבחני את נחישותה של ישראל"

רה"מ אמר בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בסימן 70 שנה לישראל, כי "לבנו נקרע ממראה הסורים שנטבחו בנשק כימי". ריבלין: "אף אומה לא תוכל לחוקק את שכחתם של היהודים"

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה נערך אמש (רביעי) בסימן 70 שנה למדינת ישראל. העצרת התקיימה בכיכר גטו ורשה ביד ושם בירושלים. כמדי שנה, נשאו דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו. את אבוקת הזיכרון העלה יו"ר מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו ואת דבר נציג הניצולים נשאה שורדת השואה ציפורה נהיר. כמו כן, שישה ניצולי שואה הדליקו משואות. ששת ניצולי השואה שהדליקו משואה הם: מרים לפיד, שמואל בוגלר, תיאה פרידמן, ראול טייטלבאום, יששכר דב גולדשטיין ואבא נאור.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לנאום והתייחס לאירועי הימים האחרונים. "העמידה מל הרשע והתוקפנות היא שליחות המוטלת על כל דור, אין דור שפטור ממשימה זו ואבוי לדור שמתחמק ממנה. ראינו את צלב הקרס שהניפו הפורעים ליד גדרות עזה. ראינו את הילדים הסורים שנטבחו בנשק כימי. לבנו נקרע ממראות הזוועה. לקח אחד גדול מלווה אותנו מאז השואה - רוע רצחני שלא מתייצבים נגדו מתפשט במהירות ובהדרגה מאיים על האנושות כולה".

 

 ראש הממשלה נתניהו בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם
 

ראש הממשלה נתניהו בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם(חדשות עשר )

 

 

לאחר מכן נתניהו עבר לתקוף את הסכם הגרעין עם איראן: "במינכן חתמו מנהיגי העולם על הסכם פייסני עם התוקפן. הם ביקשו למנוע מלחמה אך הוויתורים שלהם רק קירבו אותה, העצימו את נזקיה והביאו לכיבושה של כל אירופה. חוסר הנכונות שלהם למנוע את בלימת התוקפנות בשלב מוקדם הביאה לכך שהאנושות שילמה מחיר כבד הרבה יותר לאחר מכן".

 

"ישראל לעולם לא תנהג בדרך שגויה זו. אנו בולמים את התוקפנות באיבה", אמר. "אנו מגבים מילים אלה במעשים. ניתן לסכם את המדיניות שלנו בשלוש מילים – תקיפות מול תוקפנות. תקיפות מול כל מי שמאיים להשמידנו. כי גם היום יש משטר קיצוני המאיים עלינו ועל שלום העולם כולו. המשטר הזה מאיים במפורש להשמיד את מדינת היהודים. יש מי שמשלה את עצמו שההסכם שנחתם עם המשטר האיראני הרצחני יעצור את תוקפנותו, אך לאורך ההיסטוריה ראינו כיצד הסכמים עם משטרים כאלה לא היו שווים את הנייר עליו נחתמו. כך היה עם הסכם מינכן וכך קורה היום עם הסכם הגרעין עם איראן".

 

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם
 

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם(חדשות עשר )

 

 

"ההסכם עם איראן לא רק שלא הפחית את התוקפנות אלא הגביר אותו", המשיך נתניהו. "ההסכם מאפשר לה להשאיר כמויות גדולות של אורניום וארסנל שלם של פצצות אטום. עוד קודם לכן ההסכם שחרר את המשטר מכבליו ומאז הוא דורס מדינה אחר מדינה. יש לי מסר לשליטי איראן: אל תעמידו במבחן את נחישותה של מדינת ישראל. יש לי מסר לעם האיראני: לא ישראל היא האויב שלכם אלא משטר העריצות שמדכא אתכם, וכשהוא יעלם מהעולם שני עמינו העתיקים, היהודים והפרסים, יוכלו שוב לחיות בשיתוף פעולה ואחווה".

 

"לא ניתן לכבות את להבת החיים של עמנו, שיותר ויותר מדינות בעולם שואבות ממנה השראה. אנו שואבים השראה אין קץ מכם, מדליקי המשואות", אמר ראש הממשלה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בצל איומי טראמפ: ספינות רוסיות עזבו את נמל טרטוס בסוריה

ניצולת השואה שמחזירה לחיים מתכונים אתונאיים אבודים

דוח: עלייה בביטויים אנטישמיים, אך ירידה במספר מקרי האלימות

 

 אירועי יום השואה

 

 

קודם לכן נאם נשיא המדינה, והתייחס לתופעת הכחשת השואה: "יש שואה, ויש מכחישי ומשכיחי שואה, וההבדל בין אלה לאלה הוא האמת. אזרחי פולין, כמו גם אזרחי צרפת, ברית המועצות ומדינות נוספות, נהרגו ונרצחו על ידי גרמניה הנאצית במלחמה אכזרית, במלחמת העולם השנייה. אנחנו, היהודים, נשחטנו בשואה. שואה שתכליתה הייתה למחוק את העם היהודי מעל פני האדמה. שואה שהתחוללה לא רק במחנות הריכוז וההשמדה אלא בבורות ההריגה, בגטאות ובפוגרומים. שואה שכללה טבח ורצח ומוות בעינויים של מיליון וחצי ילדים ותינוקות, שכל חטאם היה שנולדו יהודים".

 

ריבלין התייחס ל"חוק הפולני" ולנשיא הונגריה שנבחר לאחרונה מחדש, ואמר כי העם היהודי לעולם לא ייתן יד למתכחשים לאמת: "גרמניה לא קנתה את סליחתם של היהודים, כפי שאף אומה לא תוכל לחוקק את שכחתם. העם היהודי לעולם יישא את דגל המאבק באנטישמיות ובגזענות. שום אינטרס פוליטי, מדיני או כלכלי לא יגרום לנו להעלים עין מהן, לא באירופה ולא בשום מקום אחר. איננו מצפים לצדק באירופה, צדק שיתקן את העבר. צדק לא יוכל לצמוח מהאדמה עליה נשרפו חיים אחינו ואחיותינו. אנו כן מצפים למצוא במדינות אירופה שותפות אמת, שיחד איתן נשקיע בחינוך, במכוני מחקר, נעסוק בהנצחה ובזיכרון, נלמד מה היה ונבטיח - שלעולם לא עוד".

 

 

לאחר מכן פנה אל ניצולי השואה: "מי כמותכם יודע שמדינת ישראל איננה פיצוי על השואה. שואת העם היהודי איימה בצורה המוחשית ביותר על החזון העתיק שלנו, בן אלפיים שנים, לשיבת ציון וירושלים. הפתרון הסופי ביקש להביא את הקץ על החלום הלאומי שלנו, וככזה, יצר את הדחיפות לכונן את עצמאות ישראל. העם היהודי הקים את מדינת ישראל ברגעי החולשה האיומים ביותר שלו לאחר ששליש ממנו הושמד, כשהוא שותת דם, מוכה וחבול. קרוב לחמישים אחוזים מבין הלוחמים במלחמת השחרור היו ניצולי שואה. בגבורת הניצולים הלוחמים ובדמם גילו אויבינו כי דמנו לא הפקר, כי יש מחיר לפגיעה בחיי יהודים. תקומת מדינת ישראל ועוצמתה שינו לנצח את מאזן האימה של הקיום היהודי. הם יודעים, אנטישמים ושונאי ישראל, בכל מקום בו הם חורשים רעתנו, כי הימים ההם עברו".   

 

לסיכום, אמר כי הוא מקווה שבמלאת שבעים שנה לישראל ננהג כפי שנהגו ניצולי השואה: "אנחנו מתפללים שנדע לנהוג באותה מחויבות, באותה גדלות נפש, מתוך אותם ערכים של גאווה לאומית ואהבת אדם, שנגלה את אותה מנהיגות בה דבקתם אתם, שנמשיך במלאכת בניין האומה והארץ למען הדורות הבאים. תודה על כל מה שעשיתם למעננו, למען מדינת ישראל, למען העם היהודי. ארץ אל תכסי דם אחינו ואחיותינו. יהי זכרם, שמור ונצור בלב העם, מדור לדור". 

 

 ריבלין נואם בטקס ביד ושם
 

ריבלין נואם בטקס ביד ושם(חשדות עשר )

 


בעצרת השתתפו גם הזמרים משי קליינשטיין ואמיר דדון, וכן משמר כבוד של צה"ל מחטיבת הצנחנים. השחקן דרור קרן יציג קטע קריאה ואת הערב תנחה שרה ב"ק. בעצרת תיערך אזכרה מסורתית. הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו יקרא תהילים והרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף יאמר קדיש. את תפילת אל מלא רחמים יקרא החזן צבי וייס.

 

במקביל לטקס המרכזי בהר הרצל, התקיימה עצרת זיכרון ממלכתית במכון "משואה" שבתל יצחק. בטקס, שעמד השנה בסימן "70 שנה למדינת ישראל - תרומתם של ניצולי השואה לחברה הישראלית", נשאו דברים שר החינוך נפתלי בנט ומפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין. את הטקס הנחה השחקן ששון גבאי ואת משואת התקומה הדליק השחקן חיים טופול.

 

ביום חמישי תשמע צפירת דומייה בת שתי דקות, ולאחריה יערך ביד ושם טקס הנחת זרים בהשתתפות ראש הממשלה, מ"מ יושב ראש הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יו"ר הסוכנות היהודית, סגן הרמטכ"ל, סגן המפכ"ל, זקן הסגל הדיפלומטי, ראש העיר ירושלים, ארגוני ניצולים ולוחמים ומשלחות מרחבי הארץ ומחו"ל.