BETA

11.04.2018

14:03

טראמפ מאיים: "הטילים שלנו באים"; פוטין: "המצב בעולם מדאיג"

נשיא ארה"ב התייחס לאיום הרוסי לפיו מוסקבה תיירט טילים שישוגרו לעבר סוריה: "אל תהיי שותפה של רוצח המשתמש בגז כדי לטבוח באנשיו". דיווח: צבא אסד מפנה את בסיסיו

המתיחות בסוריה נמשכת: נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס היום (רביעי) להסלמה במדינה ולדברי שגריר רוסיה בלבנון, לפיהם מדינתו תיירט טילים שישוגרו לעבר סוריה. "היי מוכנה רוסיה כי הטילים שלנו באים. נחמדים, חדשים וחכמים. אל תהיי שותפה של רוצח חייתי שמשתמש בגז כדי לטבוח באנשיו ונהנה מזה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. דובר משרד החוץ הרוסי הגיב לציוץ ומסר: "טילים חכמים משוגרים לעבר טרוריסטים, לא מדינות ריבוניות". עוד הוסיף כי מתקפה אמריקנית עשויה להיות כסות להשמדת ראיות למתקפה כימית בדומא.

 

 

בהמשך, פנה טראמפ לרוסים בנימה פייסנית: "היחסים שלנו עם רוסיה גרועים מתמיד, גם אם כוללים את זמני המלחמה הקרה. אין סיבה לכך. רוסיה זקוקה לנו עבור הכלכלה שלה, דבר שיהיה קל מאוד לעשות וכל האומות צריכות לעבוד ביחד. זה הזמן לעצור את מרוץ החימוש?".

 

הנשיא פוטין אמר בתגובה כי "המצב בעולם מדאיג": "רוסיה תבנה מערכות יחסים עם שותפינו הזרים, אנו מקווים שההיגיון הבריא ינצח". עוד אמר כי רוסיה תכבד את כל המחויבויות תחת החוק הבינלאומי.

 

על רקע אמירותיו של טראמפ על ירי טילים על סוריה, המרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי צבא אסד מפנה שדות תעופה ראשיים ובסיסים צבאיים.

 

דובר משרד החוץ הרוסי התייחס לאמירתו של טראמפ כי יש "לעצור את מירוץ החימוש" ואמר: "רעיון מצויין, בואו נתחיל עם הנשק הכימי של ארה"ב".

 

בתוך כך, שר החוץ הסורי הגיב להאשמות האמריקניים וקרא להן "המצאות ושקרים" כתירוץ. עוד אמר שר החוץ כי הוא לא מופתע מההסלמה "חסרת החשיבה" של ארה"ב.

 

מוקדם יותר דיווח העיתון הצרפתי "לה פיגארו" כי הצבא הסורי העלה כוננות והחל בפינוי בסיסים מרכזיים של חיל האוויר, מחשש לתקיפה אמריקנית בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי כוחות אסד. לפי הדיווח, מטוסים וכלי נשק מתקדמים נוספים הועברו לבסיס הרוסי חמיימים שליד לטקיה, מתוך הנחה שכוחות ארצות הברית לא יתקפו אותו או את הבסיס הרוסי בטרטוס, כך על פי מקור באו"ם בעיתון הצרפתי. עוד דווח כי אסד הורה להעלות כוננות בבסיסי הצבא ובשדות התעופה במדינה למשך שלושת הימים הקרובים, כך לפי הארגון הסורי לזכויות אדם.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אלג'יריה: 247 הרוגים בהתרסקות מטוס צבאי - אין ניצולים

האלימות בבתי החולים: מטופל נעצר לאחר שתקף רופאה במזרק

דוח: עלייה בביטויים אנטישמיים, אך ירידה במספר מקרי האלימות

 

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
 

ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט (רויטרס)

 

 

עוד דיווח העיתון, מפי מקורות, כי קאסם סולימאני שהה לאחרונה בסוריה. הדיווח יכול להעיד כי מפקד כוח "אל-קודס" האיראני, האחראי על הפעילות הצבאית של טהראן מחוץ לגבולות המדינה, פעל להכנת תגובה במקרה של תקיפה אמריקנית. "יש להם אמצעים לפגיעה בחיילי ארה"ב שעדיין נמצאים בסוריה ועיראק", הזהירו המקורות, "אפילו אם זה יהיה יותר מסובך". איראן מחזיקה כ-2,000 יועצים צבאיים בסוריה.

 

 קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי היא מתחרטת על כך שלא הושג סיכום במועצת הביטחון לגבי סוריה וכי היא איננה מעוניינת לשער מה עלול להתרחש בעתיד.

 

על פי דיווח באתר החדשות הרוסי RT"", סגנית מזכ"ל נאט"ו רוז גוטמואלר אמרה כי הארגון לא מעוניין בעימות צבאי עם רוסיה, אבל עדיין מאשים אותה ב"דפוס התנהגות מטריד, מאוקראינה ועד סוליסברי". אנחנו רוצים להמנע קטגורית ממצב שבו עימות עם רוסיה הוא בלתי נמנע זה מה שמוביל את קבלת ההחלטות שלנו", אמרה על פי הדיווח לעיתון הרוסי "קומרסאנט", "אבל אנחנו לא יכולים להותיר את הפעולות הבלתי חוקיות של רוסיה ללא תגובה: מהסיפוח של חצי האי קרים, דרך חוסר היציבות בדונבאס, או האירועים האחרונים בבריטניה".

 

בישראל, שרי הממשלה עודכנו כי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היום תכלול גם עדכונים לגבי המתיחות בסוריה על רקע התקיפה בבסיס T4 וההערכה כי ארה"ב תתקוף בסוריה בימים הקרובים. לקראת ישיבת הקבינט, ראש הממשלה נתניהו קיים הבוקר התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל אייזנקוט, ראש אמ"ן תמיר היימן מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. בישיבת שרי הליכוד ביקש נתניהו מהשרים שלא להתבטא בנושא הביטחוני, משום ש"המציאות רגישה".

 

 נשיא סוריה אסד נפגש עם משפחות השבויים שהוחזקו בדומא
 

נשיא סוריה אסד נפגש עם משפחות השבויים שהוחזקו בדומא (טוויטר )

 

 

הלילה הזהירה רשות פיקוח התעופה האירופית, "יורוקונטרול", את חברות התעופה הפועלות במזרח התיכון מ"מתקפות אוויריות שייתכן ויבוצעו לכיוון סוריה ב-72 השעות הקרובות". במקביל דיווחה סוכנות הידיעות "AP" כי מנהיגי ארה"ב, צרפת ובריטניה דנו באפשרות תקיפה בעתיד הקרוב. ‏

 

במקביל, הקריאה האמריקנית להקים ועדת חקירה מיוחדת שתבדוק את התקיפה הכימית של משטר אסד בסוריה נדחתה אמש במועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות וטו שהטילה רוסיה על הקריאה. זמן קצר לאחר מכן, הצעה רוסית לשליחת פקחים שיבדקו האם בוצע שימוש בנשק כימי בסוריה נפלה אף היא בהצבעה באו"ם.

 

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה בתגובה לדחיית הצעת ארה"ב ולווטו הרוסי: "בפרוטוקול יירשם שמספר מדינות עמדו היום לצד האמת, שהיה לנקוט עמדה. לפרוטוקול גם יירשם שמדינה אחת לא עמדה בחובותיה למועצה - רוסיה". לדבריה, "סוריה מתעלמת כבר חודשים מקריאותנו להפסיק שימוש בנשק כימי. ארה"ב לא יכלה להתעלם מהמתקפה". שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון גינה גם כן את הווטו הרוסי ואמר כי הוא מאוכזב מאוד מכך. מאוחר יותר, שגריר רוסיה לאו"ם פנה במסר לשגרירה האמריקנית, ניקי היילי. "הימנעו ממימוש התוכניות שאתם מפתחים בעת הזו לסוריה", אמר השגריר תוך שהוא רומז לתקיפה אפשרית של ארה"ב בסוריה. רוסיה העלתה במועצה הצעה שהיא תעמוד בראש חקירה פלילית שתבדוק את השימוש בנשק כימי בסוריה, אך זאת נדחתה גם כן.