100 פגים נחשפו לשחפת באיכילוב - והתרופה אזלה

תינוקת אריתראית חולה הכניסה לחרדה את ההורים הלחוצים ממילא בפגיה. הם הופנו לקבלת טיפול במרפאות השחפת, שם לא יכלו לתת להם מענה. "ברור שזה מפחיד. הוא ילד קטן, רק בן חודש וחצי", מספר אב מודאג

(2:18 דקות)

כבר שבוע גיא וזהבה רוזנפלד, כמו 99 זוגות הורים נוספים, לא נרגעים. ביום חמישי שעבר הם קיבלו הודעה מבית החולים איכילוב שבנם - וגם הם - היו חשופים לתינוקת אריתראית שהייתה חולה בשחפת בזמן ששהו בפגיה. אחרי שהפגים קיבלו בבית החולים מנה מהתרופה לטיפול מונע נגד שחפת, הם הופנו למרכזים לטיפול ואבחון שחפת (מלש"ח), להמשך טיפול וקבלת תרופה. אלא ששם התרופה אזלה.

 

"ברור שזה מפחיד. הוא ילד קטן, רק בן חודש וחצי", מספר גיא רוזנפלד, שבנו נחשף לחולה בשחפת. "אנחנו לא יודעים בדיוק למה לצפות, כן יידבק, לא יידבק, מה ההשלכות?". 

 

"לקחנו את כל הכדורים שהיו לנו במלאי, מרופאים פרטיים, לבית המרקחת שלנו שהוא ממיס את זה מכדור לסירופ", הסבירו במרפאת השחפת. "מה לעשות? הבחור עובד אבל הוא לא עובד רק בשבילנו".

 

ואם לא די בכך הפגים נחשפים שוב למטופלים זרים שהגיעו אף הם למרפאה מה שגרם למפלס הדאגה לעלות. "מגיעים חבר'ה מאריתריאה שנכנסים, שהם חולים בשחפת" אומר רוזנפלד. "הם עוברים את כל התינוקות, את כל ההורים, את כולם, עולים לחדר הבדיקות, ואנחנו שם בפנים. אז אם לא נדבקנו לפני אז אנחנו נידבק עכשיו".

 

"מזה שהוא עבר את לא תידבקי", טוענים בתוקף במלש"ח. "את תידבקי ממנו במקום סגור, או באוטובוס, אבל לא אצלנו. פה יש לנו ונטות, אנחנו מאורגנים ומסודרים".

 

וגם סימן שאלה גדול מרחף מעל ראשם של ההורים הטריים. האם לתת לתינוק הרך את התרופה במשך שלושה חודשים? לכל השאלות האלה אומרים ההורים אין מי שייתן תשובה. ולא מדובר רק במאה פגים, גם ההורים היו חשופים ואפילו לעתים הסבים והסבים והסבתות, כ-450 אנשים.

 

ממשרד הבריאות נמסר כי המלאי יתחדש ביום ראשון. מבית החולים איכילוב נמסר כי על פי הנחיות משרד הבריאות, בית החולים הורשה לספק את המנה הראשונה בלבד של התרופה ולהפנות את המטופלים להמשך טיפול במרפאות השחפת. בעקבות פניית חדשות 10 בית החולים נערך ומזמין את ההורים להגיע החל ממחר בבוקר למיון בית החולים "דנה" לקבל את התרופה.