BETA

11.04.2018

10:47

דיווח: סוריה מעבירה כלים לבסיסים רוסיים - מחשש לתקיפת ארה"ב

העיתון הצרפתי "לה פיגארו" דיווח מפי מקור באו"ם כי הצבא הסורי מפנה בסיסים מרכזיים של חיל האוויר. שגריר רוסיה בלבנון: "כל טיל שישוגר יופל ואתר השיגור יותקף"

בווידאו: הפעולות הבין-לאומיות נגד סוריה

 

הצבא הסורי מעלה כוננות והחל בפינוי בסיסים מרכזיים של חיל האוויר, מחשש לתקיפה אמריקנית בתגובה לשימוש בנשק כימי על ידי כוחות אסד, כך על פי דיווח בעיתון הצרפתי "לה פיגארו".

 

המטוסים וכלי נשק מתקדמים נוספים הועברו לבסיס הרוסי חמיימים שליד לטקיה, מתוך הנחה שכוחות ארצות הברית לא יתקפו אותו או את הבסיס הרוסי בטרטוס, כך על פי מקור באו"ם בעיתון הצרפתי. עוד דווח כי אסד הורה להעלות כוננות בבסיסי הצבא ובשדות התעופה במדינה למשך שלושת הימים הקרובים, כך לפי הארגון הסורי לזכויות אדם.

 

עוד דיווח העיתון, מפי מקורות, כי קאסם סולימאני שהה לאחרונה בסוריה. הדיווח יכול להעיד כי מפקד כוח "אל-קודס" האיראני, האחראי על הפעילות הצבאית של טהראן מחוץ לגבולות המדינה, פעל להכנת תגובה במקרה של תקיפה אמריקנית. "יש להם אמצעים לפגיעה בחיילי ארה"ב שעדיין נמצאים בסוריה ועיראק", הזהירו המקורות, "אפילו אם זה יהיה יותר מסובך". איראן מחזיקה כ-2,000 יועצים צבאיים בסוריה.

 

 

  צילומי לווין של מטוסים רוסיים בסוריה
 

צילומי לווין של מטוסים רוסיים בסוריה (אימג'סאט)

 

 

בתוך כך, שגריר רוסיה בלבנון אמר כי כל טיל שישוגר לעבר סוריה ייורט ואתר השיגור יותקף. אלכסנדר זסיפקין אמר את הדברים בשידור בטלוויזיה, בהמשך להצהרות של נשיא רוסיה פוטין ושל ראש סגל הקרמלין. "אם תהיה תקיפה אמריקנית הטיל ייפול, ואפילו המקורות שמהם הטיל שוגר", אמר בערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי היא מתחרטת על כך שלא הושג סיכום במועצת הביטחון לגבי סוריה וכי היא איננה מעוניינת לשער מה עלול להתרחש בעתיד.

 

על פי דיווח באתר החדשות הרוסי RT"", סגנית מזכ"ל נאט"ו רוז גוטמואלר אמרה כי הארגון לא מעוניין בעימות צבאי עם רוסיה, אבל עדיין מאשים אותה ב"דפוס התנהגות מטריד, מאוקראינה ועד סוליסברי". אנחנו רוצים להמנע קטגורית ממצב שבו עימות עם רוסיה הוא בלתי נמנע זה מה שמוביל את קבלת ההחלטות שלנו", אמרה על פי הדיווח לעיתון הרוסי "קומרסאנט", "אבל אנחנו לא יכולים להותיר את הפעולות הבלתי חוקיות של רוסיה ללא תגובה: מהסיפוח של חצי האי קרים, דרך חוסר היציבות בדונבאס, או האירועים האחרונים בבריטניה".

 

בישראל, שרי הממשלה עודכנו כי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היום תכלול גם עדכונים לגבי המתיחות בסוריה על רקע התקיפה בבסיס T4 וההערכה כי ארה"ב תתקוף בסוריה בימים הקרובים. לקראת ישיבת הקבינט, ראש הממשלה נתניהו קיים הבוקר התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון ליברמן, הרמטכ"ל אייזנקוט, ראש אמ"ן תמיר היימן מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. בישיבת שרי הליכוד ביקש נתניהו מהשרים שלא להתבטא בנושא הביטחוני, משום ש"המציאות רגישה".

 

 טיפול בניצולי התקיפה הכימית בסוריה
 

טיפול בניצולי התקיפה הכימית בסוריה

 

 

הלילה הזהירה רשות פיקוח התעופה האירופית, "יורוקונטרול", את חברות התעופה הפועלות במזרח התיכון מ"מתקפות אוויריות שייתכן ויבוצעו לכיוון סוריה ב-72 השעות הקרובות". במקביל דיווחה סוכנות הידיעות "AP" כי מנהיגי ארה"ב, צרפת ובריטניה דנו באפשרות תקיפה בעתיד הקרוב. ‏

 

במקביל, הקריאה האמריקנית להקים ועדת חקירה מיוחדת שתבדוק את התקיפה הכימית של משטר אסד בסוריה נדחתה אמש במועצת הביטחון של האו"ם, בעקבות וטו שהטילה רוסיה על הקריאה. זמן קצר לאחר מכן, הצעה רוסית לשליחת פקחים שיבדקו האם בוצע שימוש בנשק כימי בסוריה נפלה אף היא בהצבעה באו"ם.

 

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה בתגובה לדחיית הצעת ארה"ב ולווטו הרוסי: "בפרוטוקול יירשם שמספר מדינות עמדו היום לצד האמת, שהיה לנקוט עמדה. לפרוטוקול גם יירשם שמדינה אחת לא עמדה בחובותיה למועצה - רוסיה". לדבריה, "סוריה מתעלמת כבר חודשים מקריאותנו להפסיק שימוש בנשק כימי. ארה"ב לא יכלה להתעלם מהמתקפה". שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון גינה גם כן את הווטו הרוסי ואמר כי הוא מאוכזב מאוד מכך.

 

 מועצת הביטחון של האו"ם
 

מועצת הביטחון של האו"ם (רויטרס)

 

 

מאוחר יותר, שגריר רוסיה לאו"ם פנה במסר לשגרירה האמריקנית, ניקי היילי. "הימנעו ממימוש התוכניות שאתם מפתחים בעת הזו לסוריה", אמר השגריר תוך שהוא רומז לתקיפה אפשרית של ארה"ב בסוריה.

 

רוסיה העלתה במועצה הצעה שהיא תעמוד בראש חקירה פלילית שתבדוק את השימוש בנשק כימי בסוריה, אך זאת נדחתה גם כן. שגרירת בריטניה באו"ם, קרן פירס, אמרה בהתייחסות להצעה הרוסית: "אם במוסקבה רוצים בחינה פלילית של שימוש בנשק כימי, הם מוזמנים לפנות לבית הדין הפלילי בהאג". היא הוסיפה כי "האמינות של רוסיה כחברה במועצה עומדת בספק. רוסיה מעדיפה לחצות את קווי הנשק להשמדה המונית מאשר להפסיק לתמוך בבת בריתה, סוריה". 

 

דחיית ההצעה האמריקנית באו"ם מחזירה את הכדור לידי ארצות הברית והמערב שייאלצו להחליט האם להגיב צבאית לתקיפה הכימית בסוריה. נכון לעתה, מתגברים הסימנים שארה"ב תחליט לתקוף. פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות עשר כי בדיונים ביטחוניים שהתקיימו אתמול העריך ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ צפוי, בסבירות גבוהה ביותר, להורות על תקיפה.

 

במקביל, טראמפ ושר ההגנה ג'יימס מאטיס ביטלו נסיעה שתוכננה לדרום אמריקה "כדי לפקח על התגובה האמריקנית בסוריה ולעקוב אחר ההתפתחויות בעולם", כך על פי הבית הלבן.