10.04.2018

14:54

ה"רעיון ההזוי" של פרופ' חוסאם חאיק עוד יכול להציל את העולם

בשנת 2010, הכירה הקהילה הבינלאומית בהישגו האדיר של פרופ' חוסאם חאיק מהטכניון - אף אלקטרוני המזהה מחלות. כיום, ההמצאה יכולה לעזור לחצי כדור הארץ • פרויקט 70/70

ישראל היא מעצמה טכנולוגית מהגדולות בעולם, גם בתחום הרפואה, ובשנת 2010 הגיע זמנו של אחד המדענים הבכירים בארץ - פרופ' חוסאם חאיק מהטכניון - לקבל הכרה בינלאומית לכך. זאת, עקב הפיתוח הישראלי מבית היוצר של הטכניון, "האף האלקטרוני", שמסוגל לאבחן מגוון סוגי מחלות אצל כל אדם ללא צורך בבדיקה פולשנית.

 

אולי זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי, אבל העתיד כבר ממש כאן, ובאמצעות נשיפה פשוטה אצל רופא המשפחה, ובקרוב גם בסמארטפון הקרוב לידכם, תוכלו לדעת האם אתם בריאים, בקבוצת סיכון או בשלבים הראשונים במחלה שבה אתם לוקים, ואף לדעת מהי - ובקלות. כתוצאה מכך תוכלו לקבל טיפול מתאים ומוקדם, וגם למנוע מצב של הידרדרות המחלה.

 

 

 

האף האלקטרוני שפיתח במעבדתו פרופ' חאיק, מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון, יחד עם קבוצת חוקרים מובילים מכל העולם, מאפשרת לזהות 17 סוגי מחלות, ביניהן סרטן הריאות, השד, הריאה ואחרים, מחלות עצבים כגון פרקינסון, אצלהיימר וטרשת נפוצה, וכן גם מחלות מדבקות כמו שחפת. יעילות המכשיר, לאור הזיהוי הרחב, תוכל לספק שירות לחצי מאוכלוסיית העולם.

 

"הטכנולוגיה של 'האף האלקטרוני' עובדת על בסיס חוש הריח, וקולטת את האותות המתקבלים על ידי נשיפה", מסביר פרופ' חאיק לחדשות עשר, "הגלאים הזעירים מאפשרים יצירת תגובה, אשר מפוענחת על ידי מערכת שמדמה באופן הפעולה שלה את אופן המחשבה של המוח האנושי". כמו שאנו יודעים לזהות ריח של קפה כיוון שזה מוכר לנו, ה'אף' כבר יודע לזהות את סוגי המחלות, והכי חשוב - את השלב בו נמצא החולה.

 

האף האלקטרוני בפעולה
 

האף האלקטרוני בפעולה (הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל )

 

 

היתרון הגדול בבסיס הפיתוח הטכנולוגי טמון באפשרות להבחנה במחלה ללא בדיקה פולשנית כלל. "מכשיר הסניפון (Sniffphone), 'האף האלקטרוני' הנייד, מתחבר לסמארטפון והאדם המשוחח מאובחן ומקושר ישירות לרופא במידה הצורך", מוסיף חאיק. הוא מקווה שבעתיד הטכנולוגיה הנגישה הזו תהיה זמינה לכל אדם ללא קשר לגודל הכיס או למדינה בה חי, ובכך הכלי המציא יביא לשוויון במערכות הרפואה במדינות רבות ברחבי הגלובוס.

 

בשנת 2010, כאמור, הקהילה הבינלאומית הכירה במחקרו של פרופ' חוסאם חאיק ובהמצאתו, "האף האלקטרוני", מערכת הרחה מלאכותית לאבחון מחלות דרך הבל הפה, בתרומה לבריאות הציבור. הוא קיבל אות אביר מהממשלה הצרפתית, במענק יוקרתי למדענים ובמענק מטעם האיחוד האירופי. לאחרונה הוטמן הפיתוח הטכנולוגי בקפסולת הזמן המדעית הראשונה בישראל לכבוד שנת ה-70, מתחת לספריה הלאומית בירושלים - קפסולה שתיפתח רק בשנת 2050.

 

פרופ' חוסאם חאיק
 

פרופ' חוסאם חאיק (הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל )

 

 

המושג "בלתי אפשרי" לא קיים אצל המדענים ששואפים גם לרפא את הסרטן, מה שמוביל אותם להפוך את החלומות הכי פרועים לאמת בשטח. "יש סיפוק אדיר כאשר ההמצאה שהתחילה מרעיון הזוי לפני 11 שנים, הפכה למציאות קלינית יעילה בחיי היום-יום של אנשים", מספר פרופ' חאיק. "מנגד, זו אחריות גדולה והמטרה היא לראות את המכשיר עובד אצל כל אדם המעוניין לעקוב אחר הבריאות שלו".

 

על אף שהטכנולוגיה התחילה להתפתח עוד בשנות ה-80 של המאה הקודמת, הפרופסור מהטכניון הוא הראשון שהביא אותה למערכת הבריאות, והפך את הדמיון למציאות - ועוד כזו שמצילה את העולם.

 

"אני רוצה לעזור לכמה שיותר אנשים להבריא ולהתגבר על המחלה דרך אבחון מוקדם שלה", אומר החוקר, "כמדען, אני מאמין שיש לי שליחות".