BETA

10.04.2018

06:30

טראמפ: בוחן דרכי תגובה למתקפה הכימית, ברשותנו אפשרויות רבות

נשיא ארה"ב נפגש עם בכירי הצבא והודיע כי החלטה אם לתקוף בסוריה תתקבל תוך זמן קצר. דיווח: משחתת אמריקנית מתקרבת לסוריה. שגרירת ארה"ב באו"ם: "מועהב"ט מתעלמת"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הלילה (שלישי) כי הוא ובכירים בצבא האמריקני בוחנים דרכי תגובה לתקיפה הכימית בסוריה, והבטיח שהחלטה נחרצת בנושא תתקבל בתוך זמן קצר. בשיחה עם כתבים בבית הלבן, טראמפ הוסיף כי לארה"ב אפשרויות צבאיות רבות בסוריה.

 

במקביל, בתקשורת הטורקית דווח כי המשחתת האמריקנית דונלד קוק, שעזבה אתמול את קפריסין, נמצאת בדרכה לסוריה. הספינה נושאת עליה טילי טומהוק, מה שהעלה השערות כי היא נמצאת בדרכה לתקיפת יעדים בסוריה. דובר חיל הים האמריקני הכחיש את הדיווח. על פי דיווח נוסף, מטוסי קרב רוסיים התקרבו למשחתת, דובר הפנטגון הכחיש.

 

בסוכנות הידיעות "רויטרס" דווח מפי גורמי ממשל אמריקנים, כי ארה"ב שוקלת לתקוף בסוריה בשיתוף פעולה בין-לאומי. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

משרד החינוך הישראלי מציג: ארבע היסטוריות שונות למדינה אחת

התקיפה בסוריה: רוסיה הוציאה לישראל כרטיס צהוב בוהק

לונדון נופלת: מספר הרציחות בבירת אנגליה בעלייה

 

 

שגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, אמרה הלילה בדיון חירום במועצת הביטחון של הארגון, כי מדינתה "תגיב למתקפה הקטלנית בנשק כימי בסוריה, גם אם המועצה תפעל או לא". לפי דיווח של ארגון רפואי סורי, במתקפה שהתרחשה במהלך סוף השבוע נהרגו לפחות 60 בני אדם ונפצעו למעלה מאלף.

 

"הגענו לרגע בו העולם חייב לראות את הצדק נעשה", אמרה היילי והוסיפה, "הרגע הזה יתועד בהיסטוריה כרגע בו מועצת הביטחון התעלמה ממחויביותיה, או נכשלה בהגנה על אזרחי סוריה. בכל מקרה, ארה"ב תגיב". דיפלומטים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי היילי מעוניינת שמועצת הביטחון תצביע במהלך היום על טיוטת החלטה שהגישה ארה"ב, שמציעה חקירה בנוגע לאחריות על התקיפה הכימית בסוריה.

 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי
 

שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי(רויטרס )

 

 

שגריר רוסיה לאו"ם, ואסילי נבנזיה, נשא דברים גם הוא בדיון במועצת הביטחון ואמר כי מוסקבה הזהירה את ארה"ב מ"השלכות חמורות" לתגובה אמריקנית נגד כוחות הממשל הסורי. לדבריו, "לא הייתה מתקפה עם נשק כימי". נבנזיה אף קרא לחוקרים מטעם ארגוני פיקוח לבקר בסוריה בהקדם על מנת לבחון את האזור שהותקף. לדבריו, כוחות רוסיים ילוו את החוקרים למקום.

 

במקביל, משרד החוץ הישראלי גינה בחריפות את התקיפה בנשק כימי על ידי סוריה. "שנה בדיוק לאחר ההרג ההמוני שביצע המשטר בח'אן שייחון", נכתב בהודעה רשמית, "המשטר הסורי ממשיך לבצע פשעים נגד האנושות תוך שימוש באמצעי אסור זה". עוד נמסר כי סוריה מפרה ברגל גסה את התחייבויותיה ואת החלטות הקהילה הבין-לאומית בסוגית הנשק הכימי.

 

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה (רויטרס)

 

 

אתמול טראמפ, גינה בדיון בקבינט הביטחוני את התקיפה הכימית. "אני מגנה את המתקפה המזעזעת על אזרחים בסוריה. אנו משוחחים עם ראשי הצבא ונבצע החלטות גדולות במהלך 48-24 השעות הקרובות", אמר. כמו כן, לאחר שמוקדם יותר היום הודיעה ארה"ב כי תפעל לחקור את האחראים להפצצה הכימית במועצת הביטחון של האו"ם, טראמפ חזר על דברים אלו בקבינט, ואמר כי יברר מי עומד מאחורי המתקפה - "רוסיה, נשיא סוריה, בשאר אל אסד, איראן או כולם יחד". עוד אמר טראמפ בישיבה כי ייתכן שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, "יישא בתוצאות המתקפה". על פי הערכה ראשונית של ארה"ב, בתקיפה בדומא נעשה שימוש בגז עצבים, אך עדיין יש צורך בהוכחות נוספות.

 

במחלקת המדינה האמריקנית טענו כי מתקפה כימית התבצעה בדומא וכי הנפגעים סובלים מסימפטומים שתואמים מתקפה שכזו. עוד אמרו כי אנשי צבאו של אסד מונעים גישה לסיוע הומניטרי בין-לאומי לאזור שהותקף. בארה"ב קראו לסוריה לאפשר גישה לנפגעים. בד בבד, טענו במחלקת המדינה כי "תהיינה השלכות למעשי הזוועה האלו".