BETA

10.04.2018

00:05

התקיפה בסוריה: רוסיה הוציאה לישראל כרטיס צהוב בוהק

האזהרה החמורה של הרוסים שלא לתקוף שוב באזור יועדה לירושלים ולוושינגטון. לרוסיה נמאס שישראל עושה בסוריה כבשלה, והיא מאותת כי לא תמשיך להבליג על תקיפות • פרשנות

האזהרה החמורה של הרוסים, על רקע התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה, מיועדת גם לישראל וגם לארצות הברית. הרוסים מוטרדים מתקיפה אמריקנית בתגובה על השימוש בנשק כימי בפרברי דמשק, אך נוסף לכך, הם הוציאו היום כרטיס צהוב בוהק לישראל. 

 

לרוסיה נמאס מכך שישראל עושה בסוריה כבשלה. היא רוצה לייסד מדינה יציבה וריבונית, ועל כן היא מאותתת שמה שהיה עד היום - לא יהיה. היא לא תמשיך להבליג על תקיפות ישראליות. אם עד היום הרוסים נמנעו מלהפעיל את מערכות ההגנה שלהם נגד מטוסי חיל האוויר, כעת הם מסמנים שזה עשוי להשתנות. כך, שמהתקיפה הבאה של ישראל גובר הסיכון של חיכוך עם הכוחות הרוסיים בסוריה. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: צעירים חרדים מורידים דגלי ישראל בבית שמש

עימות בין המשטרה ופעילי ימין סביב הפגנה באום אל-פחם

בעקבות הסערה: נשיא הונדורס לא יגיע לטקס המשואות

 

עם זאת, לא צריך להיבהל מהאיום של פוטין, הוא לא רוצה בעימות. הוא גם יודע שישראל יכולה בהחלטה להסיר את מה שנשאר מהמשטר של הנשיא, בשאר אל אסד, אבל באזהרה היום הוסרו המסכות. מי שהוקסם מתמונות הרומן הרוסי בין נתניהו ופוטין, קיבל היום תזכורת שהקרמלין הוא לא חבר. הוא שותף של הגרועים באויבינו. האתגר יהיה להמשיך ולפעול בסוריה מבלי להפוך אותו לאויב.

 

 נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה
 

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא רוסיה אסד במוסקבה( הקרמלין)

 

 

האיראנים מוגבלים ביכולת תגובתם נגד ישראל בתקיפות מסוג זה

 

בניגוד לסוריה ולרוסיה, האיראנים לא מודים שגם כוחות שלהם נפגעו בתקיפה המיוחסת לישראל. זו אינה הפעם הראשונה שבה קצינים איראנים נפגעים בתקיפה על אדמת סוריה.  ישנה מלחמה בין איראן לבין ישראל, והיא מתרחשת על אדמת סוריה.

 

העולם הערבי התעורר הבוקר, שמע על המתקפה, ושמח על כך שסוף סוף יש "אבא אמריקני" שנוקם על המתקפה הכימית בדמשק. אך זה לא המצב. גם ישראל, אם היא אכן זו שתקפה, לא עשתה זאת כדי לבוא חשבון עם אסד, אלא בכדי לפגוע בההתבססות האיראנית במדינה. לכן, האיראנים לא יכולים להגיב. הם רק מדברים על כך שישראל הפרה את החוק הבין לאומי.

 

חיזבאללה ואיראן מוגבלים במידה מסוימת ביכולת התגובה לתקיפות מסוג זה, זאת מאחר הם רוצים להתבסס. ההתבססות הזאת מתרחשת תחת "מטריה רוסית", והיא זו שבאמת מדאיגה.

 

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב( רויטרס)

 

 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס אתמול, כאמור, לתקיפה שאירעה הלילה בשדה התעופה T4 בסמוך לחומס שבסוריה. במסיבת עיתונאים שכינס במוסקבה אמר לברוב כי האירוע מהווה "התפתחות מסוכנת מאוד. מקווה שלפחות האמריקנים והשותפות בקואליציה מבינים זאת". 

 

בהמשך דבריו, קרא לברוב לחקור את האירועים. "למוסקבה יש התחייבות כלפי דמשק", אמר שר החוץ, "יש לפתוח בחקירה כדי לגלות מי עומד מאחורי התקיפה בבסיס". דבריו של לברוב בנוגע לבדיקת האחראיות למעשה מגיעים לאחר שצבאו הודיע באופן חד משמעי כי ישראל היא שעומדת מאחורי התקיפה.

 

בהודעה שפרסם הצבא הרוסי נכתב כי מי שביצעה את התקיפה היא ישראל: שני מטוסי F15  של חיל האוויר ירו שמונה טילים, מתוך השטח האווירי של לבנון, כך לפי הצבא. עוד דווח, כי מערכות ההגנה האווירית של סוריה יירטו חמישה מתוך שמונת הטילים שירו מטוסי חיל האוויר. גורמים ביטחוניים בסוריה מסרו דברים דומים לסוכנות "סאנא".

 

גורמים רשמיים בארצות הברית מסרו כי ישראל הודיעה להם על התקיפה בסוריה מבעוד מועד. בדובר צה"ל הגיבו לפרסומים בדבר תקיפה בסוריה, ומסרו: "לא מתייחסים לדיווחים הזרים". הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי 14 בני אדם, חלקם איראנים, נהרגו במתקפה. על פי חלק מהדיווחים, המטרה שהותקפה היא מתקן מל"טים, שבהפעלתו ככל הנראה מעורבים האיראנים.