BETA

09.04.2018

21:13

פרשת ישראל ביתנו: יו"ר עמותת "איילים" יישא עבודות שירות בלבד

מתן דהן, אחד החשודים המרכזיים במתן שוחד לאנשי המפלגה, חתם על הסדר טיעון עם הפרקליטות שלפיו יודה במתן שוחד, אך לא יישא עונש מאסר בפועל

פרשת השחיתות ב"ישראל ביתנו": יושב ראש עמותת ההתיישבות "איילים", מתן דהן, אחד החשודים המרכזיים במתן שוחד לאנשי המפלגה, חתם הערב (שני) על הסדר טיעון עם הפרקליטות, לפיו יודה במתן שוחד, אך לא יישא מאסר בפועל.

 

דהן הקים את עמותת "איילים", שמיישבת כפרי סטודנטים בנגב ובגליל ועושה הרבה פעילות חברתית, ולאורך כל החקירה היה ברור שעבירות השוחד שיוחסו לו, לא היו כאלה שהרוויח לטובת הנאה אישית, אלא הכסף נועד לטובת המטרות החברתיות של העמותה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

תיעוד: צעירים חרדים מורידים דגלי ישראל בבית שמש

עימות בין המשטרה ופעילי ימין סביב הפגנה באום אל-פחם

רוסיה: ישראל משתמשת בכוח חסר הבחנה נגד אזרחים בעזה

 

 יו"ר עמותת "איילים", מתן דהן
 

יור עמותת איילים, מתן דהן( חדשות עשר)

 

 

בגלל המצב הייחודי הזה, הפרקליטות ודהן ניסו להגיע במשך זמן רב להסדרי טיעון, אך הפרקליטות לא הסכימה לוותר על ריצוי עונש מאסר בפועל, זאת עקב המשמעות שיש להודאה בעבירת שוחד, שכן חייב להיות מוצמד אליה תג מחיר של מאסר.

 

בסופו של דבר, נציגי הפרקליטות ועורך הדין ירון קוסטליץ, שמייצג את דהאן, הצליחו להגיע למתווה של הסדר טיעון, בו באופן תקדימי אין ריצוי מאסר - בגלל הפעילות החברתיות והמטרות החיובית של מעשה השוחד. ההסדר יוגש מחר לבית המשפט.

 

בחודש אוגוסט האחרון, המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתבי אישום כנגד עשרה אנשים בפרשה. בין הנאשמים, סגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, שהואשמה בעבירות רבות של שוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

 

מלבד קירשנבאום הואשמו בעבירות דומות ואחרות גם דוד גודובסקי, מנהל אגף הארגון בישראל ביתנו, רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, וכן רעייתו בתיה כהן, אפי פלס, גזבר המועצה האזורית מטה בנימין, דניאל אלינסון, מנכ"ל עמותת עזרא העולמית, דהן ושלושה נוספים. מדובר בכתבי אישום ראשונים בפרשה, לאחר שלפני כשנה הודיע היועמ"ש על הגשת כתבי אישום נגד 16 נאשמים בפרשה, בהם קירשנבאום והשר לשעבר סטס מיסז'ניקוב.

 

 חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום
 

חברת הכנסת לשעבר פאינה קירשנבאום(חדשות עשר)

 

 

"החל משנת 2006 ועד לפתיחת החקירה המשטרתית הגלויה בדצמבר 2014, פעלה ח"כ קירשנבאום באופן שיטתי ומתוכנן, לעיתים מתוחכם, לשם ביצוע שורה של עבירות", נכתב בכתב האישום, "במקרים רבים ניצלה קירשנבאום את תפקידיה כעובדת ציבור ואת מעמדה, ובמיוחד את שליטתה על תקציבי מדינה , כדי לדרוש שוחד ולקחת שוחד ממוסדות ציבוריים, מעמותות ומגורמים פרטיים. זאת, בדמות טובות הנאה פסולות עבורה או עבור בני משפחתה, עבור מפלגת ישראל ביתנו ועבור מקורבים, אליה או למפלגה".

 

"לעיתים קרובות קירשנבאום אף ביקשה מעובדי ציבור אחרים לפעול עמה יחד לשם הגשמת מטרותיה הפסולות ולשם הסתרתן", נכתב עוד, "בחלק מהמקרים היא אכן קיבלה את השוחד שדרשה, במישרין לידה או לידי מקורבים לה, בדמות כספים או מוצרים או טובות הנאה אחרות. דרישותיהם הפסולות של קירשנבאום ושל גודובסקי מצאו אוזן קשבת אצל נותני השוחד, אשר ביקשו לרצות אותם, ולא פחות מכך לעודד אותם להיטיב עם הגופים שהם עומדים בראשם".

 

עוד נכתב באישום: "נתח משמעותי מהכספים הקואליציוניים 'התגלגל' בחזרה לכיסה של קירשנבאום או לכיס המקורבים אליה או למפלגה, במספר דרכים, כגון רכישת כרטיסי טיסה, מוצרי מחשב, אלקטרוניקה וצילום, עבור קירשנבאום ובני משפחתה. מימון מטרות פרטיות של קירשנבאום או של מפלגת ישראל ביתנו, כגון שירותי יחסי ציבור שניתנו לקירשנבאום כדי לשפר את מעמדה הציבורי, העסקת מקורבים לקירשנבאום או למפלגת ישראל ביתנו בהיקפים של מאות אלפי שקלים, ועוד".