BETA

09.04.2018

18:05

בעקבות הסערה: נשיא הונדורס לא יגיע לטקס המשואות

לאחר הפרסומים על כך שהרננדז שוקל מחדש את הגעתו לטקס, גורמים במשרד החוץ הודיעו שהוא יבטל את השתתפותו. השרה רגב: "התנהלות האופוזיציה בסוגייה - הוכחה שחברו ל-BDS"

גורמים במשרד החוץ מסרו היום (שני) כי לאחר מגעים עם לשכת נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז, הוברר כי הנשיא לא יגיע לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. "במשרד החוץ מצטערים על אי הגעתו ומברכים על הידידות בין המדינות", נמסר.

 

הודעת משרד החוץ מגיעה לאחר הפרסום מוקדם יותר על כך שגורמים בלשכת נשיא הונדורס פנו בימים האחרונים לדיפלומטים ישראלים ועדכנו כי הנשיא שוקל מחדש האם להגיע לטקס. זאת, על רקע המחלוקת הפוליטית בישראל סביב הטקס. פקיד בכיר בירושלים אמר היום כי הנשיא הרננדז הינו אורח רצוי בטקס וכי בירושלים מקווים שיענה בחיוב להזמנה. על המסר מהונדורס לישראל בנושא ביקורו של הרננדז דווח לראשונה ב-Ynet.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

רוסיה: ישראל משתמשת בכוח חסר הבחנה נגד אזרחים בעזה

פועל בן 49 נמחץ למוות בין משאית למכולה; שניים נפצעו בינוני

שוד לאור יום: אופנוענים פרצו לחנות תכשיטים לעיני עוברי אורח

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה היום במסיבת עיתונאים לפרסום כי הרננדז, שוקל מחדש את הגעתו והאשימה בכך את האופוזיציה. "שמעתי על כך בתקשורת, לא שוחחתי עדיין עם משרד החוץ וראש הממשלה על הנושא. אני חושבת שאם נשיא הונדורס יחליט לא להגיע לאור ההשמצות של החברים מהאופוזיציה, ובראשם חברת הכנסת תמר זנדברג, זה מכוער ומראה שהאופזיציה חברה לארגוני ה-BDS נגד ישראל", אמרה רגב.

 

 חואן אורלנדו הרננדז, נשיא הונדורס
 

חואן אורלנדו הרננדז, נשיא הונדורס( רויטרס)

 

 

עוד הוסיפה רגב כי "האופוזיצה אינה אחראית ואינה מבינה את חשיבות היחסים של ישראל עם מנהיגי העולם". לדבריה, "נשיא הונדורס לא נבחר להדליק משואה, הוא נבחר ללוות את הנציגה של מש"ב (המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד החוץ), יחידה מיוחדת מאוד של משרד החוץ, שמביאה לעולם, ובעיקר למדינות מתפתחות, את הידע הישראלי בתחומים שונים. לא יכול להיות מצב שנשיא הונדרוס, שנבחר בבחירות דמוקרטיות בפעם השניה, קיבל את ברכת הנשיא אובמה, הנשיא טראמפ ומנהיגי אירופה, ופה במדינה יש לאופוזיציה מה להגיד. אופוזיציה שמחרבת כל מסיבה וכל אירוע ממלכתי שלנו.

 

לבסוף אמרה רגב כי אם הרננדז לא יגיע בסופו של דבר, "זו תהיה החמצה גדולה מאוד למדינת ישראל. נשיא הודנרס חתם על הסכם של 150 מיליון דולר עם ישראל ואני מקווה שזה לא יהרוס. לא ראיתי את אותה גברת זנדברג מצייצת על התקציב הזה ועל ההסכמים הללו. בסופו של דבר, גם האופוזיציה צריכה להיות אחראית ולהתאחד סביב אירועי יום העצמאות, סביב אירועי המשואות, ובוודאי לא להשמיץ נשיא שנבחר על ידי העם שלו. אני מקווה שהוא יגיע לכאן כי זה מכובד לנו שנשיא הונדורס כחניך הראשון של מש"ב שהפך להיות נשיא מדינה יגיע לישראל".

 

ממפלגת מרצ נמסר בתגובה כי "נראה שהשרה שכחה כי לא מדובר בחגיגות ה-70 למירי רגב ונתניהו אלא בחגיגות ה-70 למדינת ישראל. אין מהמורה או מבוכה שהיא אינה נופלות אליהן וגוררת עימה את הממלכתיות הישראלית. השרה רגב צריכה להודות ליו"ר מרצ על שהצילה אותה ממבוכה נוספת בהזמנת נשיא מפוקפק שחשוד בזיוף בחירות ופגיעה בבני עמו. לגופו של עניין, הזוי ששרה שהובילה חרם על סרט ישראלי ועל פסטיבל קולנוע ישראלי מעיזה לתקוף את מרצ - אנחנו אלה ששירתנו את האינטרס הישראלי הרבה יותר מהשרה".