BETA

09.04.2018

12:21

בכירים ישראלים: נשיא הונדורס שוקל מחדש את הגעתו לטקס המשואות

נציגי הנשיא פנו לדיפלומטים בארץ ומסרו כי על רקע המחלוקת הפוליטית סביב האירוע בהר הרצל, המנהיג בודק אם לבטל את השתתפותו. בכיר בי-ם: מקווים שיענה בחיוב להזמנה

בווידאו: המחלוקת הפוליטית סביב טקס הדלקת המשואות

 

יבטל השתתפותו? גורמים בלשכת נשיא הונדורס פנו בימים האחרונים לדיפלומטים ישראלים ועדכנו כי הנשיא, חואן אורלנדו הרננדז, שוקל מחדש האם להגיע לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל. זאת, על רקע המחלוקת הפוליטית בישראל סביב הטקס.

 

פקיד בכיר בירושלים אמר היום (שני) כי הנשיא הרננדז הינו אורח רצוי בטקס וכי בירושלים מקווים שיענה בחיוב להזמנה. על המסר מהונדורס לישראל בנושא ביקורו של הרננדז דווח לראשונה ב-Ynet.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שוד לאור יום: אופנוענים פרצו לחנות תכשיטים לעיני עוברי אורח

אולמרט פנה לנשיא בבקשה לביטול הקלון; הפרקליטות תתנגד

היינו כחולמים: כשישראל הייתה בין 4 נבחרות הטניס הטובות בעולם

 

 נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז
 

יגיע? נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז (רויטרס)

 

 

אתמול, ראש הממשלה ויושב ראש הכנסת הגיעו להבנות בעניין הטקס והחליטו כי נתניהו ידליק משואה, אבל לא יישא נאום ארוך, אלא רק כמה מילות ברכה קצרות. שרת התרבות, מירי רגב, הגיבה זמן קצר לאחר מכן להבנות שהושגו, ואמרה כי היא "שמחה שהעניינים האישיים ירדו מסדר היום וההיגיון והממלכתיות ניצחו". לדבריה, "הסיכום שהושג על פיו בטקס המשואות ובאירוע לכבוד 70 שנה לישראל יופיע גם ראש ממשלת ישראל, יישא דברים ואף ישיא משואה - מוסיף כבוד לטקס, למדינה ולחברה". 

 

מלשכת יו"ר הכנסת נמסר כי "לצערנו, הודעת שרת התרבות אינה משקפת את הסיכום בין רוה״מ ויו״ר הכנסת שהושג היום בישיבתם האישית". על פי ההודעה, "הסיכום הושג מתוך הערכה הדדית ורצון כן לסיים את המחלוקת סביב חגיגות 70 שנים לישראל. ההבנות שהושגו בפגישה הם שרה"מ ישיא משואה בשם ממשלות ישראל ויוסיף מילות ברכה בהדלקת המשואה. כמו כן, סוכם לאשר במיידית שנוהל זה ייתקיים בכל שנת עשור למדינה".

 

כזכור, בעקבות הצהרת יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי יחרים את טקס הדלקת המשואות במידה ורה"מ יישא דברים, גורמים פוליטיים בליכוד הבינו כי עליהם לנסות למצוא מתווה פשרה על חלקו של בנימין נתניהו בטקס. זאת כיוון שבמידה ואדלשטיין אכן יחרים את הטקס, המשמעות תהיה שהכנסת כולה תחרים אותו. נתניהו חושש שאנשי סגל ומדליקי משואות יחרימו גם הם את הטקס, והוא רוצה למנוע זאת באמצעות פשרה.

 

 יולי אדלשטיין ובנימין נתניהו
 

על רקע המחלוקת הפוליטית. אדלשטיין ונתניהו (חדשות עשר)

 

 

השרה רגב אישרה אתמול את רשימת 14 מדליקות ומדליקי המשואות, שהומלצו על ידי הוועדה הציבורית: שלמה ארצי, אלוף במיל' ישעיהו (שייקה) גביש, רחלי גנות, נועם גרשוני, מרגלית זינאתי, שייח' מוואפק טריף, פרופסור מרסל מחלוף, פרופסור אביעזרי פרנקל, ליא קניג, זאב רווח, ד"ר אבשלום קור, מאי קורמן, נציגת מש"ב - שתשיא את המשואה יחד עם הנשיא הרננדז באם יגיע לטקס - ונציג צה"ל.

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, התייחסה אתמול להחלטה כי נשיא הונדורס ישיא משואה לרגל שנת ה-70 לישראל בטקס הדלקת המשואות הממלכתי בערב יום העצמאות. "בהחלטה תמוהה ומביכה התגנב נשיא מדינה שההיסטוריה שלו מראה חשד לשחיתות, זיוף בחירות ורדיפה של אזרחים ועיתונאים", אמרה חברת הכנסת.

 

זנדברג טענה כי הסיבה שהרננדז נבחר לטקס, אדם שלדבריה הוא "מהגרועים שבמנהיגי העולם", היא "בשביל שראש הממשלה יוכל להתגנב בדלת האחורית בניגוד לכללי הטקס". יו"ר מרצ גרסה כי מדובר בכתם שייוותר על הטקס הממלכתי ובהתנהלות תמוהה של מקבלי ההחלטות. "החלטה תמוהה וחפוזה - מבוכה לכל ישראלי. אנחנו לא צריכים רודן מושחת שיבוא לכבד אותנו", אמרה.

 

ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70
 

מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70 (חדשות עשר)

 

 

בכל הנוגע לזירה המקומית של הנשיא הרננדז, הטענות בנוגע להונאת בחירות, סחר בסמים ועריצות, הטילו צל על בחירתו מחדש בנובמבר האחרון. הנשיא, שנכנס לתפקידו ב-2010, מייצג את "המפלגה הלאומית" מהצד הימני של המפה הפוליטית בהונדורס ונחשב למיליטריסטי במיוחד. הוא העמיד את עצמו לבחירה מחודשת לאחר שבית המשפט העליון ביטל סעיף בחוקה שלא מאפשר לרוץ לקדנציה שנייה.

 

לאחר בחירתו מחדש, 6.5 מיליון תושבי המדינה השנייה הכי עניה באמריקה הלטינית, אחרי האיטי, ומוכת הפשע, ראו מראות הדומים לאלה שהתרחשו בהפיכה השלטונית ב-2009, שבוצעה על ידי הצבא נגד הנשיא דאז מנואל סלייה ועל פי דיווחים נתמכה על ידי הרננדז.

 

האלימות שהתנהלה אז כלפי פעילים חברתיים ופוליטיים נמשכת עד היום, זאת תחת ההצדקה שסלייה מעוניין לחזור לשלטון. בתוך כך, קמפיין המפלגה היה מבוסס על אזהרת הציבור מכך שהחלפת השלטון תוליד אי יציבות כלכלית ופגיעה בביטחון.