BETA

09.04.2018

11:37

פרסום ראשון: מפעל טבע באשדוד ייסגר – 175 עובדים ילכו הביתה

לאחר שלא נמצא רוכש למתקן, שעיקר פעילותו היא ייצור שקיות עירוי, זומנו העובדים לשיחת עדכון. שימועי הפיטורים יתקיימו בחודשים הקרובים. הסגירה הסופית במארס 2019

פרסום ראשון: מפעל טבע באשדוד ייסגר סופית לאחר שלא נמצא רוכש מתאים שיקנה את המתקן, כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות עשר. העובדים במפעל זומנו הבוקר לשיחת עדכון עם ההנהלה והשימועים לפני פיטורים צפויים להתקיים בחודשים הקרובים.

 

במפעל עובדים 175 עובדים שצפויים ללכת הביתה עם סגירתו, במארס 2019. המפעל היה מיועד למכירה בתחילה, אך לא נמצא לו רוכש מתאים כאמור. עיקר הפעילות הנעשית בו היא ייצור שקיות עירוי, אותן ניתן כיום לרכוש בחו"ל בחצי מהעלות בישראל. לאחר שהובהר כי המפעל שרוי בהפסדים הגיעו בטבע למסקנה כי אין היגיון בהמשך הפעלתו.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אולמרט פנה לנשיא בבקשה לביטול הקלון; הפרקליטות תתנגד

בעקבות החידושים ברכבת ישראל: ועד העובדים פתח בעיצומים

אם ישראל תקפה - המסר ברור: החופש לפעול בסוריה נשמר

 

"כפי שהודיעה טבע בדצמבר, מפעל טבע-אשדוד נכלל בתהליך הארגון מחדש אשר מתבצע כמתוכנן בישראל ובעולם, במטרה להקטין את בסיס העלויות בשל החוב הכבד שרובץ על החברה והנסיבות העסקיות המורכבות עמן היא מתמודדת", נמסר בהודעה של טבע בנושא. "בהתאם להודעתה, בחנה טבע במהלך החודשים האחרונים אפשרות למכור את המפעל, אולם לצערנו לא נמצא רוכש מתאים. לאור האמור, נאלצת החברה לסגור את מפעל טבע-אשדוד".

 

 הפגנת עובדי טבע בירושלים
 

הפגנת עובדי טבע בירושלים (באדיבות דוברות ההסתדרות)

 

 

עוד נמסר מטבע: "החלטה זו כואבת ומצערת אך עם זאת בלתי נמנעת, משום שחלק מפעילותו של המפעל אינה נמצאת בתחומי הליבה של טבע, וכן משום שייצור שקיות העירוי, המהווה כמחצית מכלל הפעילות במפעל, אינו רווחי. טבע תסיים את העסקתם של כמחצית מ-175 עובדי המפעל במהלך החודשים הקרובים בעוד שהעובדים הנותרים יוכלו להמשיך לעבוד בחברה עד לסגירתו הסופית במארס 2019. טבע תנהג בכבוד, בהגינות וברגישות ותעניק לעובדי טבע-אשדוד תנאי פרישה מיטיבים - מעל ומעבר לחוק - כמו גם שירותי השמה, הכשרה וייעוץ מקצועי. טבע מקיימת דיאלוג ותהליך היוועצות עם נציגות העובדים וההסתדרות ומקווה שגם הפעם ההידברות תוכיח את עצמה ונצליח לסיים תהליך מורכב זה בהסכמות."

 

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מתח ביקורת חריפה על הנהלת החברה לאחר פרסום הדברים. "הנהלת טבע מוכיחה שוב כי אין לה שום כוונה לחזק או לשמר את הפעילות שלה בישראל", מסר ניסנקורן. "דווקא כעת, לקראת יום העצמאות ה-70 למדינה, טבע שנוסדה כאן והפכה להצלחה בין-לאומית בזכות המוח הישראלי, ממשיכה להתנתק מאיתנו ולסגור את מפעליה בארץ אחד אחרי השני. חברת טבע ממשיכה לכרסם במורשתה ורומסת ללא בושה את הערכים של מייסדיה. הנהלת טבע החליטה לעשות חיסול ממוקד למפעליה בארץ".

 

ניסנקורן הוסיף: "חשוב שכולנו נזכור כי ההנהלה שבוחרת כעת לחתוך בבשר החי, דווקא כאן בישראל, כוללת חברי דירקטוריון ישראלים שלא רעדה להם היד כשהפכו לשותפים לביזוי החזון שעליו הוקמה החברה. בשעת מבחן זו, וכלקח כואב ממקרה טבע, מוטלת האחריות על כתפיה של ממשלת ישראל להציל את התעשייה המקומית, להשקיע בעידוד הייצור מקומי ולתת עדיפות אמיתית לכחול לבן".

 

 קאר שולץ, מנכ"ל טבע
 

קאר שולץ, מנכ"ל טבע (חדשות עשר)

 

 

לפני כחודשיים דווח כי עובדי מפעל פלנטקס טבע בנתניה עודכנו כי בניגוד לתכנון המקורי, שכלל פיטורי חלק מהעובדים במסגרת צעדי הייעול שעליהם הוכרז, המפעל ייסגר בעקבות העברת הייצור לחו"ל. משמעות הדבר היא כי 220 העובדים יפוטרו.

 

במהלך חודש דצמבר 2017 הודיעה החברה על תוכנית התייעלות שבמסגרתה יפוטרו 25% מעובדי החברה ברחבי העולם, כ-14 אלף אנשים, מהם כ-1,700 בישראל. מרבית המשרות שיקוצצו הן בארצות הברית. החברה טענה כי מהלך ההתייעלות יביא לחיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף שנת 2019, וכי אתרי מחקר ופיתוח יימכרו או ייסגרו.

 

בהודעת החברה פירטו את עיקרי תוכנית ההתייעלות והשלכותיה בישראל. תחילה הבהירו כי העובדים שיפוטרו יגיעו בעיקר מתחומי המטה, המחקר והפיתוח וההנהלה. עוד הודיעו כי יסגרו באופן מדורג את שני מפעלי החברה בירושלים - עד סוף 2019. בעקבות זאת יצאו העובדים למאבק נגד ההנהלה, בתמיכת ההסתדרות ובליווי בכירים רבים במערכת הפוליטית, בהם ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר כחלון ושר הכלכלה אלי כהן.