BETA

09.04.2018

08:44

"משלחת ישראלית ביקרה במצרים כדי לצמצם את היקף תהלוכות השיבה"

העיתון "אל ערבי אל ג'דיד" מדווח מפי מקורות בקהיר כי מצרים קיימה מגעים עם הפלגים הפלסטינים בניסיון למנוע הסלמה וכי ראש המודיעין יצא לשיחות עם אבו מאזן ברמאללה

דיווח: משלחת ישראלית ביקרה לאחרונה בקהיר על מנת לדון בדרכים להורדת היקף תהלוכות השיבה הפלסטיניות לאורך גבול רצועת עזה עם ישראל, כך טוען הבוקר (שני), מפי מקורות דיפלומטיים מצריים, העיתון "אל ערבי אל ג'דיד" הרואה אור בלונדון. לפי המקורות, המודיעין המצרי קיים סדרת מגעים עם הפלגים הפלסטינים בניסיון למנוע הסלמה. עוד מסרו המקורות כי בקהיר בוחנים מספר הצעות בהן פתיחת מעבר רפיח באופן חריג לפרק זמן של שבוע וכן מתן אפשרות להכנסת משאיות עם ציוד הומניטרי לרצועה.

 

המקורות מסרו עוד כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, מתכוון לצאת לביקור ברמאללה שם יפגוש את ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בניסיון להסיר את הסנקציות של הרשות על רצועת עזה. המקורות אמרו כי המשך ההפגנות של הפלסטינים על הגבול בהיקפים הנוכחיים יובילו למלחמה חדשה בעזה. לטענתם, אזהרה ברוח זו העבירה המשלחת הישראלית שביקרה בקהיר למספר שעות ונפגשה עם בכירים במודיעין המצרי. העיתון מדווח מפי המקורות כי המשלחת הישראלית הבהירה למצרים שישראל עשויה להנחית מהלומות נרחבות על מספר מטרות ברצועת עזה. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חיל האוויר תקף בעזה בתגובה להנחת המטענים על הגדר

דיווח בסוריה: טילים פגעו בבסיס בחומס; המשטר מאשים את ישראל

צניחה למען החיים: המאבק של הלוחמים שמתמודדים עם פוסט טראומה

 

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס )

 

 

בתגובה לאיומיה של ישראל אמר בכיר בתנועת חמאס כי בידי הארגון די כוח על מנת להכאיב לכיבוש במידה וינקוט בצעדים אלה. הבכיר הוסיף: "אל תבחנו את כוחם של חמאס והפלגים שכן אתם תהיו מופתעים ממה שאינכם מצפים לו".

 

מוקדם יותר היום, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מטרת טרור צבאית השייכת לחמאס בצפון רצועת עזה. התקיפה, כך לפי הודעת דובר צה"ל, מגיעה על רקע ובתגובה לניסיון חדירת חוליית המחבלים והנחת המטענים המאולתרים על הגדר, אתמול.

 

בהודעת צה"ל נמסר כי הצבא רואה בחומרה רבה את הניסיון שמוביל ארגון הטרור חמאס להפיכת מרחב הגדר למרחב לחימה תוך ניסיונות לפגיעה והשחתה של תשתיות הביטחון וההגנה. חמאס הוא האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה וממנה מעל ומתחת לקרקע, כך לפי הודעת צה"ל. 

 

התקיפה של צה"ל מגיעה כאמור על רקע חצייתם של שלושה חשודים אתמול את גדר המערכת בצפון הרצועה. זמן קצר לאחר שחצו, שבו השלושה על עקבותיהם, לא לפני שכוחות צה"ל ביצעו לעברם ירי. בדובר צה"ל הבהירו כי לא דווח על ירי לעבר כוחותינו או אירוע בטחוני בישוב סמוך. בנוסף לכך, על פי דיווחים פלסטינים, צה"ל תקף במרכז רצועת עזה באמצעות .ירי ארטילרי. הפלסטינים עוד דיווחו על ארבעה פצועים מירי

 

 מטוס F-16 בשמי עזה (ארכיון)
 

מטוס F-16 בשמי עזה - ארכיון (רויטרס)

 

 

שלשום נעצר סמוך לגדר פלסטיני לא חמוש שניסה לחצות את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. הוא הועבר לחקירת שב"כ. כמו כן, אתמול בשעות הבוקר אותר באזור מעבר קרני שבמרכז הרצועה, רימון שהשליכו אתמול מחבלים משטח הרצועה בכוונה לפגוע בחיילים. בצה"ל טוענים כי מציאת הרימון היא הוכחה נוספת לכך ש"מחאת הצמיגים" הייתה כסות לפעולות טרור.

 

בתוך כך, תת-אלוף מוטי ברוך, ראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים, מונה לראש מנגנון התחקור המטכ"לי לאירועים האחרונים בסמוך לגדר, כולל הירי במפגינים. מדובר במנגנון תחקירים פנימי של צה"ל, שממצאיו יועברו לפרקליטות הצבאית. בצה"ל מדגישים כי ניתן גיבוי מלא ללוחמים על פעילותם בימי שישי האחרונים, והוסיפו כי אם מנגנון הבירור יגלה חריגות, חומרי החקירה יועברו על ידי הפרקליט הצבאי הראשי למצ"ח.