BETA

08.04.2018

19:23

התובעת בהאג שוקלת בדיקה בעניין עזה: "האלימות חייבת להיפסק"

מזה 3 שנים מקיימת התובעת בנסודה בדיקה מקדמית סביב מבצע צוק איתן, וכעת הזהירה כי תבחן גם את אירועי "צעדת השיבה" ברצועה • צה"ל מינה צוות לבדיקת האירועים

בווידאו - פלסטינים חצו את גדר המערכת בצפון עזה; כוח צה"ל ירה לעברם

 

 

התובעת הכללית בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, פאטו בנסודה, הזהירה הערב (ראשון) בהודעה פומבית שפרסמה כי תשקול לבדוק את האירועים האלימים סביב ההפגנות ברצועת עזה בשבועיים האחרונים. מזה שלוש שנים, מקיימת התובעת בדיקה מקדמית סביב אירועי "צוק איתן", ועד כה לא החליטה התובעת אם לפתוח בחקירה או לא.

 

"בדאגה רבה אני מציינת את האלימות וההדרדרות במצבה של רצועת עזה בהקשר של הפגנות הענק האחרונות", אמרה בנסודה. לדבריה, "מאז ה-20 במארס, לפחות 27 פלסטינים נהרגו על פי הדיווחים ע"י כוחות צה"ל, ואלפים נפצעו. אלימות שכזו נגד אזרחים עשויה להיחשב כפשע לפי בית המשפט הבין לאומי. כמו גם השימוש באזרחים כמגנים בפעילות צבאית".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר המתקפה הכימית: אסד בונה סוריה חדשה - עם רוב שיעי

נוף לבית: מלון יוקרה ראשון בחלל ייפתח בשנת 2021

בניית גדר הגבול בלבנון: אופנוענים מוחים עם דגלי חיזבאללה

 

 חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה
 

חייל משקיף לעבר מפגינים בצעדת השיבה(דובר צה"ל )

 

 

עוד הזהירה בנסודה ואמרה כי היא "מזכירה לכל הצדדים המעורבים בדבר שהמצב בפלסטין נמצא תחת בחינה של משרדי. על אף שבדיקה מקדימה אינה חקירה, כל פשע חדש לכאורה שיבוצע בהקשר של המצב בפלסטין ייבדק ע"י משרדי. זה כולל את האירועים בגבול רצועת עזה".

 

התובעת הוסיפה כי היא מודעת לכך שההפגנות ברצועת עזה מתכוננות להימשך עוד זמן מה ואמרה כי משרדה "ימשיך לעקוב מקרוב אחר המצב ויתעד כל מקרה של שימוש לא חוקי בכוח". לבסוף קראה לעצירת פעולות שעשויות להסלים את המצב ה"טראגי", כלשונה. היא הדגישה כי "האלימות חייבת להיפסק".

 

בתוך כך, תת-אלוף מוטי ברוך, ראש חטיבת תורה והדרכה באגף המבצעים, מונה היום לראש מנגנון התחקור המטכ"לי לאירועים האחרונים בסמוך לגדר, כולל הירי במפגינים. מדובר במנגנון תחקירים פנימי של צה"ל, שממצאיו יועברו לפרקליטות הצבאית. בצה"ל מדגישים כי ניתן גיבוי מלא ללוחמים על פעילותם בימי שישי האחרונים, והוסיפו כי אם מנגנון הבירור יגלה חריגות, חומרי החקירה יועברו על ידי הפרקליט הצבאי הראשי למצ"ח.

 

מוקדם יותר היום, על פי דובר צה"ל, שלושה חשודים חצו את גדר המערכת בצפון הרצועה ושבו על עקבותיהם. כוחות צה"ל ביצעו לעברם ירי. בצה"ל הבהירו כי לא דווח על ירי לעבר כוחותינו או אירוע בטחוני בישוב. בנוסף לכך, על פי דיווחים פלסטינים, צה"ל תקף במרכז רצועת עזה באמצעות ירי ארטילרי. הפלסטינים עוד דיווחו על ארבעה פצועים מירי.

 

 אוספים צמיגים לקראת ההפגנה בעזה
 

אוספים צמיגים לקראת ההפגנה בעזה(רויטרס )

 

 

אתמול נעצר סמוך לגדר פלסטיני לא חמוש שניסה לחצות את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. הוא הועבר לחקירת שב"כ. כמו כן, אתמול בשעות הבוקר אותר באזור מעבר קרני שבמרכז הרצועה, רימון שהשליכו אתמול מחבלים משטח הרצועה בכוונה לפגוע בחיילים. בצה"ל טוענים כי מציאת הרימון היא הוכחה נוספת לכך ש"מחאת הצמיגים" הייתה כסות לפעולות טרור.

 

הבוקר פרסם צה"ל תמונות מהפגנת "צעדת השיבה" ביום שישי האחרון, שבהן נראים ילדים שנשלחים לגדר אל מול החיילים כדי להבעיר צמיגים ולהתגרות. כמו כן ניתן לראות צלבי קרס שצוירו על כמה מדגלי הרשות הפלסטינית.

 

אתמול מתח האיחוד האירופי ביקורת על הריגתם של הפלסטינים על גדר הגבול ומסר כי "האירועים מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה. דיווחי הצבא הישראלי על השלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעברם, כמו גם ניסיונות לחצות את הגדר לישראל גם צריכים להיבדק".

 

בהודעה הרשמית נכתב כי "האיחוד האירופי נעצב מאובדן נוסף של חיי אדם וחוזר על קריאתו לאיפוק. העדיפות עכשיו חייבת להיות הפסקת ההסלמה בכל מחיר ואובדן חיים. על הפלגים הפלסטיניים לאפשר לרשות הפלסטינית את השליטה בעזה - דבר שחיוני עבור שיפור מצב התושבים ברצועה".