BETA

08.04.2018

17:15

"הוצב כמטרה בשל פאותיו והכיפה לראשו": אישום נגד רוצח הרב שבח

אחמד קונבע, תושב ג'נין בן 28, מואשם שהיה חבר בחולייה שרצחה את הרב סמוך לחוות גלעד בחודש ינואר. עורך דינו טען כי הודאתו נגבתה תחת עינויים ושלא כחוק

בווידאו: חוסל ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח

 

כתב אישום הוגש אתמול (ראשון) נגד אחמד קונבע, אחד משני המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בו נרצח הרב רזיאל שבח, סמוך לחוות גלעד, ב-9 בינואר 2018. שותפו של קונבע, אחמד ג'ראר, נורה על ידי כוחות הבטחון במהלך פעילות למעצרו, לפני כחודשיים.

 

קונבע מואשם בגרימת מותו בכוונה, עבירה המקבילה לרצח, של הרב שבח. בנוסף, הוא מואשם בניסיונות לגרימת מוות בכוונה בגין מעורבותו במספר ניסיונות פיגוע כלפי אזרחים וחיילים, ובביצוע מספר עבירות בטחון נוספות. בית המשפט הצבאי בסאלם האריך את מעצרו ב-15 ימים. סנגורו, עורך הדין פאדי קוואסמה, אמר בתום הדיון כי ההודאה שנגבתה ממרשו במהלך חקירתו בשב"כ נגבתה תחת עינויים ושלא כחוק.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לרגל חגיגות ה-70: אלו הם מדליקות ומדליקי המשואות בטקס

תיעוד: תלמידים נמלטים מאוטובוס שעלה באש בכניסה ללהבים

טראמפ על התקיפה הכימית בסוריה: רוסיה ואיראן תומכות באסד החיה

 

 רזיאל שבח עם אשתו וששת ילדיו
 

רזיאל שבח עם אשתו וששת ילדיו(ללא קרדיט)

 

 

בכתב האישום מצוין כי שני המפגעים הבחינו במכוניתו של הרב שבח, ו"זיהו כי מדובר באדם יהודי בשל פאותיו והכיפה שחבש לראשו, והחליטו כי המנוח יהיה מטרת הפיגוע".

 

הרב שבח בן ה-35, אחת הדמויות הבולטות בחוות גלעד, נסע ברכבו, כשהיורים עקפו אותו עם רכבם, בין צומת ג'ית לחוות גלעד בכביש 60, וירו בו בצווארו. שבח הזעיק את מגן דוד אדום בעצמו ואמר: "ירו בי ליד חוות גלעד". הוא אף הספיק ליצור קשר עם אשתו יעל ולספר לה על שאירע. הרב שבח פונה לבית החולים מאיר שבכפר סבא בניידת טיפול נמרץ במצב אנוש, שם נקבע מותו. בזירת האירוע נמצאו 22 תרמילי קליעים.

 

כתב האישום מספק מספר מקרים בהם ניסו שני המחבלים לפגע בישראלים, טרם הפיגוע בו נרצח הרב שבח, ללא הצלחה. בין השאר תכננו פיגוע ירי לעבר אוטובוס בסמוך לכפר יעבד, במהלכו ערכו תצפית והביאו עמם 10 מחסניות כדורים מלאות. בעקבות הירי לא היו נפגעים, ונגרם נזק בלבד לאוטובוס. במקרה נוסף, ניסו השניים לבצע פיגוע ירי ביישוב דותן, אך בדרך למקום הפסיק הקטנוע עליהם נסעו לעבוד, ועל כן תוכניתם לא יצאה אל הפועל.

 

כמו כן, שבוע לפני רצח הרב שבח, אותה חוליה ניסתה לרצוח בצומת הסמוך נהג מיצהר, אך בגלל תקלה בנשק נמלטה. באתר "הקול היהודי" פורסם כי לטענת גורמים בהתנחלות יצהר, הצבא לא פעל בנחישות ללכידת הרוצחים בשל שיקולי מדיניות.

 

המחבל מהפיגוע באריאל
 

המחבל מהפיגוע באריאל( ללא קרדיט)

 

 

בצה"ל הגיבו לטענות ומסרו כי "מספר ימים לפני הפיגוע סמוך לחוות גלעד בו נרצח הרב רזיאל שבח ז״ל התקבל דיווח מאזרח על נסיון ירי לעברובעקבות הדיווח חודדה ערנות הכוחות בשטח, הותאמה פריסתם להערכת המצב, וננקטו פעולות מודיעיניות ומבצעיותכלל הדיווחים המתקבלים מטופלים במלוא הרצינות, צה״ל ימשיך במאמץ לשמירה על ביטחון אזרחי ישראל ומיגור הטרור".

 

כאמור, כוחות שב"כ, צה"ל וימ"מ חיסלו בתחילת חודש פברואר בכפר יאמון הסמוך לג'נין את אחמד ג'ראר, ראש החוליה. משב"כ נמסר כי במהלך הניסיון המעצר הוא יצא חמוש ממבנה בו הסתתר בכפר, ונורה על ידי הוכחות. על גופתו נמצאו M-16 ותיק עם מטענים. לא היו נפגעים לכוחותינו. בנוסף עלה מחקירת שב"כ, כי החוליה מעורבת בניסיונות לבצע פיגועים נוספים, וכן בתכנון פיגועים נוספים. על פי דיווחים פלסטינים במקום התפתחו הפרות סדר בין כוחות צה"ל לתושבים ביאמון, ולדברי הסהר האדום לפחות שמונה מפירי סדר נפצעו.