BETA

08.04.2018

14:51

טראמפ על התקיפה הכימית בסוריה: רוסיה ואיראן תומכות באסד החיה

הנשיא כינה את המצב בדומא "חולני". בכיר בבית הלבן: "כל האופציות על השולחן". תיעוד: הטיפול בילדים שנפגעו, רגעים לאחר תקיפת צבא אסד בגז. הושג הסכם לפינוי המורדים

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב היום (ראשון) לתקיפה בנשק כימי בסוריה, וטען בציוץ בטוויטר כי "הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן אחראיות לגיבוי לאסד החיה". במתקפה חריגה על עמיתו הרוסי, הבהיר טראמפ: "יש מחיר גבוה לשלם".

 

לדבריו, יש "לפתוח את האזור לאלתר לסיוע רפואי ולבירור המצב. עוד אסון הומניטרי ללא כל סיבה. חולני!". הוא המשיך וטען כי "אם הנשיא אובמה היה חוצה את הקו האדום שהכריז עליו, האסון הסורי היה מסתיים לפני זמן רב! אסד החיה כבר היה היסטוריה!". 

 

במקביל, יועץ הבית הלבן לביטחון לאומי, טום בוסרט, אמר בריאיון לרשת ABC כי "ארה"ב לא פוסלת אף אופציה כתגובה לשימוש בנשק כימי בסוריה".

 

בסרטון שמתעד את ניצולי התקיפה הלילה, נחשף המחיר הכבד ששילמו האזרחים הסורים, רבים מהם ילדים. באמצעות תרופות במשאף ושטיפה בצינורות מים, המטפלים מעניקים סיוע לאלו ששרדו את המתקפה, שבוצעה לפי הדיווחים בגז סארין או כלור.

 

האופוזיציה בסוריה דיווחה כי 150 אנשים נהרגו ו-500 נפצעו אמש בתקיפה בעיר דומא שבסוריה. קבוצת המורדים ג'יש אל-אסלאם האשימה את משטר אסד בכך שהשתמש בחומרים כימיים והביא בין היתר גם למותם של אזרחים רבים. ארגון לזכויות אדם סורי דיווח כי נמצאו סימנים של חומרים כימיים לפחות על 35 בני אדם שנהרגו, ובהם חמישה ילדים. 70 תושבים סבלו מקשיי נשימה.

 

בסוריה דיווחו כי משא ומתן בין המורדים בדומא לממשל בדמשק החל. לפי מקור רשמי בממשל, שהעביר את הפרטים לטלוויזיה במדינה, "צבא האסלאם" – מיליציית המורדים השולטת בדומא – פנה לאנשיו של אסד בבקשה לפתוח במשא ומתן מידי. זאת, בצל הדיווחים על המתקפה הכימית שאירעה אמש באזור.

 

לאחר זמן קצר, מסר מקור רשמי סורי לסוכנות הידיעות הממשלתית כי הושג הסכם לשחרורם של כל האזרחים שנחטפו בדומא, תמורת פינויים המלא של אנשי פלג המורדים "צבא האסלאם" לג'ראבלוס, שבצפון המדינה, תוך 48 שעות. אותו גורם הוסיף כי "המדינה קיימה את הבטחותיה בשחרור החטופים מרוטה, כולל אזרחי דומא, שהטרוריסטים השתמשו בהם כמגן אנושי".


>> עוד כתבות בחדשות 10:
מחוץ לארץ המובטחת: מדוע עמרי כספי נחתך מגולדן סטייט

ניסיון פיגוע דקירה במישור אדומים: פלסטיני חמוש בחפץ חד נורה
תיעוד: חשודים בשוד נמלטים מהמשטרה ומתנגשים בניידת
 

 טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה
 

טיפול בפצוע בעיר דומא שבסוריה (רויטרס)

 


 

בעולם מיהרו לגנות את התקיפה, וגם במערכת הפוליטית בישראל לא נשארו אדישים למצב. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, פנה לארה"ב בדרישה להישאר בסוריה על רקע כוונתה לצאת מהאזור. " אני קורא לידידתינו הקרובה לא לצאת מסוריה", אמר גבאי. "יציאה של הטובים מאפשרת לרעים להיכנס ואף פוגעת באינטרסים הביטחוניים של ישראל".

 

הסוכנות הפדרלית של ארה"ב הגיבה מוקדם יותר לדיווחים על התקיפה, ומסרה כי בארה"ב "מודאגים מאוד מהאפשרות שהדברים נכונים". בנוסף, הטילה את האחריות למעשים על רוסיה. "הדיווחים, אם יאומתו, מזעזעים ודורשים תגובה מידית מהקהילה הבין-לאומית", נמסר בהודעה נוספת של מחלקת המדינה. בהודעה תקפו בארה"ב באופן ישיר את המשטר במוסקבה בטענה כי "רוסיה, בתמיכתה הבלתי מסויגת במשטר, נושאת בסופו של דבר באחריות למתקפות הקשות האלו". האמריקנים טוענים כי בהגנתם על המשטר בדמשק, הרוסים מפרים את ההתחייבות שלהם לאו"ם.

הממשל הסורי מצדו, דחה את הטענות בכלל, ואת הטיעונים האמריקנים בפרט, לכך שנעשה שימוש בנשק כימי. לטענתו, אין לו צורך להשתמש באמצעים כאלו. גם במשרד הביטחון הרוסי שללו את הדיווחים על התקיפה הכימית. "אנו דוחים את הטענות ומכריזים על מכונותינו לשלוח מומחים רוסים לאזור על מנת להוכיח כי הטענות בדבר שימוש בנשק כימי, אינן נכונות", אמר מפקד המרכז הרוסי לפיוס סורי.