BETA

08.04.2018

05:59

צה"ל: ילדים נשלחו להתגרות בחיילים בהפגנה בעזה

בתמונות שפורסמו מההפגנה ביום שישי ניתן לראות ילדים שנשלחים במטרה להבעיר צמיגים ולהתגרות בחיילים על גדר המערכת. באחת התמונות ניתן לראות צלב קרס על דגל פלסטין

צה"ל פרסם הבוקר (ראשון) תמונות מהפגנת "צעדת השיבה" ביום שישי, שבהן נראים ילדים שנשלחים לגדר אל מול החיילים כדי להבעיר צמיגים ולהתגרות. כמו כן ניתן לראות צלבי קרס שצוירו על כמה מדגלי הרשות הפלסטינית.

 

אתמול נעצר סמוך לגדר פלסטיני לא חמוש שניסה לחצות את גדר המערכת בדרום רצועת עזה. הוא הועבר לחקירת שב"כ. כמו כן, אתמול בשעות הבוקר אותר באזור מעבר קרני שבמרכז הרצועה, רימון שהשליכו אתמול מחבלים משטח הרצועה בכוונה לפגוע בחיילים. בצה"ל טוענים כי מציאת הרימון היא הוכחה נוספת לכך ש"מחאת הצמיגים" הייתה כסות לפעולות טרור.

 

  ילדים משתתפים בהפגנת "צעדת השיבה"
 

ילדים משתתפים בהפגנת "צעדת השיבה"( דו"צ)

 

 

בתוך כך, מקורות בעזה מסרו לרשת "אלקודס" הפלסטינית כי חמאס דחה לאחרונה בקשה ממצרים להפסיק את צעדות השיבה תמורת פתיחת מעבר רפיח. עוד הוסיפו המקורות כי חמאס מסר למצרים כי אין לו שליטה על הצעדות העממיות. נוסף לכך, דווח כי מצרים החליטה להשאיר את מעבר רפיח סגור כדי ללחוץ על חמאס.

 

במקביל, ארגון העיתונאים פנה אמש לרמטכ״ל בבקשה שיבחן את הדיווחים לפיהם חיילי צה״ל ירו לעבר עיתונאים בהפגנות ליד גדר רצועת עזה. בפנייה מצוין בין היתר: "אנחנו משוכנעים שצה״ל שותף לערכי הדמוקרטיה, לרבות חשיבות חופש העיתונות. עיתונאים - מכל אומה - נמצאים באיזורי עימות כדי לדווח על המתרחש. צבא של מדינה דמוקרטית אינו אמור לפגוע בעיתונאים העושים את עבודתם. משום כך אנחנו רואים בחומרה את העובדה שעיתונאים נפגעו. ​אנחנו מבקשים ממך לבדוק אם הדיווחים על כך שחיילי צה"ל ירו לעבר עיתונאים נכונים. אם התשובה לכך חיובית, אנחנו מבקשים לדעת  איך בכוונתך להגיב על מעשים אלה". 

 

 נער משתתף בהפגנת "צעדת השיבה" בעזה
 

נער משתתף בהפגנת "צעדת השיבה" בעזה( דו"צ)

 

 

שר הביטחון ליברמן התייחס אף הוא למות העיתונאי יאסר מורתג'א, לכאורה מירי צה"ל: "היה שם מצעד טרור, אותם פעילי חמאס מחופשים לאזרחים ניסו לפגוע באזרחי ישראל. אותו צלם, לא צלם, מי שמפעיל רחפנים מעל חיילי צה"ל צריך להבין שהוא מסכן את עצמו. ראינו עשרות מקרים שחמאס משתמש באמבולנסים. מתחפשים לסהר האדום, מתחפשים לעיתונאים - לא ניקח פה שום סיכונים".

 

מוקדם יותר, נמתחה ביקורת באירופה על אירועי "מחאת הצמיגים", שבמסגרתם נהרגו 9 פלסטינים: "האירועים מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה. דיווחי הצבא הישראלי על השלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעברם, כמו גם ניסיונות לחצות את הגדר לישראל גם צריכים להיבדק", נמסר בהודעה רשמית מטעם האיחוד האירופי.

 

"האיחוד האירופי נעצב מאובדן נוסף של חיי אדם וחוזר על קריאתו לאיפוק. העדיפות עכשיו חייבת להיות הפסקת ההסלמה בכל מחיר ואובדן חיים. על הפלגים הפלסטיניים לאפשר לרשות הפלסטינית את השליטה בעזה - דבר שחיוני עבור שיפור מצב התושבים ברצועה".

 

 צלב קרס על דגל פלסטין בהפגנת "צעדת השיבה" בעזה
 

צלב קרס על דגל פלסטין בהפגנת "צעדת השיבה" בעזה(דו"צ )

 

 

קודם לכן, פרסם משרד הבריאות הפלסטיני בעזה נתונים הקשורים להפגנות שנערכו סביב גדר המערכת ביום שישי שעבר וביום שישי האחרון. מהנתונים שפורסמו עולה כי מאז תחילת ההפגנות ביום שישי שעבר נהרגו 29 בני אדם ו-2,850 נפצעו, בהם 1,296 מאז חיה. 79 פצועים נמצאים במצב קשה. כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, בהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק.