BETA

07.04.2018

21:24

ניסיון חדירה בדרום הרצועה: פלסטיני לא חמוש נעצר

צה"ל זיהה חשוד שניסה לחצות גדר המערכת ועצר אותו סמוך לגדר. באזור מעבר קרני אותר רימון שהושלך משטח הרצועה. שר הביטחון ליברמן על מות העיתונאי: "אותו צלם - לא צלם"

המתיחות בדרום: פלסטיני לא חמוש שניסה לחצות אמש (שבת) את גדר המערכת בדרום רצועת עזה, נעצר סמוך לגדר. הוא הועבר לחקירת שב"כ.

 

אתמול בבוקר אותר באזור מעבר קרני שבמרכז הרצועה, רימון שהשליכו אתמול מחבלים משטח הרצועה בכוונה לפגוע בחיילים. בצה"ל טוענים כי מציאת הרימון היא הוכחה נוספת לכך ש"מחאת הצמיגים" הייתה כסות לפעולות טרור.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אום אל פחם: בן ארבע מת לאחר שנשכח ברכב

לקחו מקל: כמיליון וחצי מטיילים פקדו את שמורות הטבע במהלך החג

הישראלי המכוער: שני צבי ים נמצאו מתים ומכוסים צבע

 

הרימון שמצא כוח צה"ל סמוך למעבר קרני
 

הרימון שמצא כוח צה"ל סמוך למעבר קרני(דובר צה"ל )

 

 

בתוך כך, מקורות בעזה מסרו  לרשת "אלקודס" הפלסטינית כי חמאס דחה לאחרונה בקשה ממצרים להפסיק את צעדות השיבה תמורת פתיחת מעבר רפיח. עוד הוסיפו המקורות כי חמאס מסר למצרים כי אין לו שליטה על הצעדות העממיות. נוסף לכך, דווח כי מצרים החליטה להשאיר את מעבר רפיח סגור כדי ללחוץ על חמאס.

 

במקביל, ארגון העיתונאים פנה הערב לרמטכ״ל בבקשה שיבחן את הדיווחים לפיהם חיילי צה״ל ירו לעבר עיתונאים בהפגנות ליד גדר רצועת עזה. בפנייה מצוין בין היתר: "אנחנו משוכנעים שצה״ל שותף לערכי הדמוקרטיה, לרבות חשיבות חופש העיתונות. עיתונאים - מכל אומה - נמצאים באיזורי עימות כדי לדווח על המתרחש. צבא של מדינה דמוקרטית אינו אמור לפגוע בעיתונאים העושים את עבודתם. משום כך אנחנו רואים בחומרה את העובדה שעיתונאים נפגעו. ​אנחנו מבקשים ממך לבדוק אם הדיווחים על כך שחיילי צה"ל ירו לעבר עיתונאים נכונים. אם התשובה לכך חיובית, אנחנו מבקשים לדעת  איך בכוונתך להגיב על מעשים אלה". שר הביטחון ליברמן התייחס אף הוא למות העיתונאי יאסר מורתג'א, לכאורה מירי צה"ל: "היה שם מצעד טרור, אותם פעילי חמאס מחופשים לאזרחים ניסו לפגוע באזרחי ישראל. אותו צלם, לא צלם, מי שמפעיל רחפנים מעל חיילי צה"ל צריך להבין שהוא מסכן את עצמו. ראינו עשרות מקרים שחמאס משתמש באמבולנסים. מתחפשים לסהר האדום, מתחפשים לעיתונאים - לא ניקח פה שום סיכונים".

 

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה (רויטרס )

 

 

מוקדם יותר, נמתחה ביקורת באירופה על אירועי "מחאת הצמיגים", שבמסגרתם נהרגו 9 פלסטינים: "האירועים מעלים שאלות בנוגע למידתיות התגובה. דיווחי הצבא הישראלי על השלכת אבנים ובקבוקי תבערה לעברם, כמו גם ניסיונות לחצות את הגדר לישראל גם צריכים להיבדק", נמסר בהודעה רשמית מטעם האיחוד האירופי.

 

"האיחוד האירופי נעצב מאובדן נוסף של חיי אדם וחוזר על קריאתו לאיפוק. העדיפות עכשיו חייבת להיות הפסקת ההסלמה בכל מחיר ואובדן חיים. על הפלגים הפלסטיניים לאפשר לרשות הפלסטינית את השליטה בעזה - דבר שחיוני עבור שיפור מצב התושבים ברצועה".

 

קודם לכן, פרסם משרד הבריאות הפלסטיני בעזה נתונים הקשורים להפגנות שנערכו סביב גדר המערכת ביום שישי שעבר וביום שישי האחרון. מהנתונים שפורסמו עולה כי מאז תחילת ההפגנות ביום שישי שעבר נהרגו 29 בני אדם ו-2,850 נפצעו, בהם 1,296 מאז חיה. 79 פצועים נמצאים במצב קשה. כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, בהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק.