BETA

07.04.2018

01:27

אבו מאזן תוקף את ישראל: "משתיקים את הפלסטינים בהרג ובדיכוי"

יו"ר הרשות גינה את תגובת צה"ל ל"מחאת הצמיגים", שבמסגרתה נהרגו שבעה פלסטינים ונפצעו למעלה מאלף. מנליס: "העשן היה קוריוז. הפגיעה האמיתית היא בנשימה של תושבי עזה"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן תקף אמש (שישי) את ישראל על תגובתה לאירועי "מחאת הצמיגים" בגבול רצועת עזה. בהודעה שהוציאה נשיאות הרשות באמצעות סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא נכתב כי הם "מגנים בחריפות את פעולות ההרג והדיכוי שמבצעים כוחות צה"ל נגד מעשי הציבור השקטים שהביאו להרוגים ולפצועים רבים ברצועה". 

 

הרשות הדגישה את "הצורך הדחוף בפעילות בינ"ל להגנה על העם הפלסטיני אל מול הכיבוש, שמשתמש בהרג ודיכוי במטרה להשתיק את הזכויות ואת הצדק הפלסטיני", כך לדבריהם.

 

מוקדם יותר הודיע משרד הבריאות בעזה כי שבעה פלסטינים נהרגו וכי למעלה מאלף נוספים נפצעו בעימותים במסגרת "מחאת הצמיגים". כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק, לעבר מפגינים שמתקרבים לגדר. 

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פלורידה: אב טבע למוות בעת שהציל את ילדיו

שלג באפריקה: חלומה של קניה להשתתף באולימפיאדת החורף

זה לא הגיל, זה התרגיל: נסיקתה המדהימה של מפלגת הגימלאים

 

אבו מאזן
 

אבו מאזן (רויטרס )

 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר אמש כי "צה"ל עמד במשימה. הגדר לא נחדרה ולא נפגעה הריבונות". עוד הוסיף מנליס כי היו שמונה ניסיונות להשליך מטעני חבלה וכמה ניסיונות להשליך בקבוקי תבערה. "העשן היה קוריוז. הם לא הצליחו איתו והפגיעה האמתית היא בנשימה של תושבי עזה ובאיכות הסביבה. מי שהתקרב לגדר זה או פעילים בכסף או פעילי טרור. הפעולה בשישי שעבר הבהירה לחמאס את הנחישות הישראלית. חמאס שלח ילדים לגדר. אנחנו נחושים לעמוד במשימה. ההרוגים בימי שישי האלה הם על הידיים של סינוואר".

 

אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הדרום, אמר אמש: "אני חושב שהאוגדה וכוחות הפיקוד עמדו במשימה שלהם בצורה יפה ומרשימה. מה שהיה מולנו גם היום זה בסופו של דבר הפרת סדר אלימה שבחסותה ניסיון להניע פיגועי טרור. חמאס עושה מניפולציות גדולות שלא נעלמות לנגד עינינו".

 

מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה(רויטרס )

 

 

ע"פ משרד הבריאות הפלסטיני אחד מההרוגים הוא גבר בן 38 שנפגע מירי באזור חאן יונס ואחר הוא נער בן 16. גורמי ביטחון פלסטינים מסרו לחדשות עשר כי המפגינים לא צייתו להוראות חמאס להבעיר בו זמנית את אלפי הצמיגים ולכן יעילות המחאה נפגעה. גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים.

 

ביום חמישי נפגשו שגרירי מדינות ערב באו"ם עם מזכ"ל הארגון, אנטוניו גוטרש, וקראו לו "להקים ועדת חקירה על הרג הפלסטינים בשבוע שעבר על ידי ישראל". נציג הפלסטינים, ריאד מנסור, הגדיר את הפגישה "חיובית", ומסר כי גוטרש הביע דאגה אודות הרג האזרחים. הבוקר דווח העיתון "אל חיאת" כי משלחת מצרית תגיע לרצועת עזה על מנת לדון עם גורמי חמאס.