BETA

06.04.2018

20:00

7 הרוגים ב"מחאת הצמיגים"; צה"ל: חמאס שלח ילדים לגדר

אלפי פלס' הפגינו שעות ארוכות בסמוך לגבול הרצועה, הבעירו צמיגים, השליכו מטענים וניסו לחבל בגדר. מנליס: "העשן היה קוריוז. הפגיעה האמתית היא בנשימה של תושבי עזה"

משרד הבריאות בעזה הודיע כי שבעה פלסטינים נהרגו וכי למעלה מאלף נוספים נפצעו אתמול (שישי) בעימותים במסגרת "מחאת הצמיגים". כ-20 אלף פלסטינים הפגינו אתמול בסמוך לגדר המערכת ברצועה והבעירו צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, והגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל פתחו באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק, לעבר מפגינים שמתקרבים לגדר. 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר אמש כי "צה"ל עמד במשימה. הגדר לא נחדרה ולא נפגעה הריבונות". עוד הוסיף מנליס כי היו שמונה ניסיונות להשליך מטעני חבלה וכמה ניסיונות להשליך בקבוקי תבערה. "העשן היה קוריוז. הם לא הצליחו איתו והפגיעה האמתית היא בנשימה של תושבי עזה ובאיכות הסביבה. מי שהתקרב לגדר זה או פעילים בכסף או פעילי טרור. הפעולה בשישי שעבר הבהירה לחמאס את הנחישות הישראלית. חמאס שלח ילדים לגדר. אנחנו נחושים לעמוד במשימה. ההרוגים בימי שישי האלה הם על הידיים של סינוואר".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כחודש לאחר שהורעל: המרגל סקריפל יצא מסכנת חיים

זה לא הגיל, זה התרגיל: נסיקתה המדהימה של מפלגת הגימלאים

חתול שנתקע על עץ במשך שלושה ימים חולץ - וקפץ מיד על עץ אחר

 

אלוף אייל זמיר, מפקד פיקוד הדרום, אמר אמש: "אני חושב שהאוגדה וכוחות הפיקוד עמדו במשימה שלהם בצורה יפה ומרשימה ומה שהיה מולנו ומה שיש מולנו גם היום זה בסופו של דבר הפרת סדר אלימה שבחסותה ניסיון להניע פיגועי טרור. חמאס עושה מניפולציות גדולות שלא נעלמות לנגד עינינו".

 

 מחאת הצמיגים בעזה
 

מחאת הצמיגים בעזה (רויטרס )

 

כאמור, משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על ששה הרוגים, אחד מהם גבר בן 38 שנפגע מירי באזור חאן יונס ואחר נער בן 16. גורמי ביטחון פלסטינים מסרו לחדשות עשר כי המפגינים לא צייתו להוראות חמאס להבעיר בו זמנית את אלפי הצמיגים ולכן יעילות המחאה נפגעה. גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים.

 

ביום חמישי נפגשו שגרירי מדינות ערב באו"ם עם מזכ"ל הארגון, אנטוניו גוטרש, וקראו לו "להקים ועדת חקירה על הרג הפלסטינים בשבוע שעבר על ידי ישראל". נציג הפלסטינים, ריאד מנסור, הגדיר את הפגישה "חיובית", ומסר כי גוטרש הביע דאגה אודות הרג האזרחים. הבוקר דווח העיתון "אל חיאת" כי משלחת מצרית תגיע לרצועת עזה על מנת לדון עם גורמי חמאס.

 

 דגל הרשות הפלסטינית כשעליו צלב קרס
 

דגל הרשות הפלסטינית כשעליו צלב קרס (דובר צה"ל)

 

 

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה ביום חמישי הצהרה רשמית בנוגע למתיחות על הגדר, שבה ביקשו מהפלסטינים שלא להגיע לגדר. בהודעה, שעליה היה חתום שליחו המיוחד של טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, נכתב: "ארה"ב מגנה מנהיגים ומפגינים שקוראים לאלימות ושולחים אזרחים וילדים לגדר בידיעה שהם עלולים להיפגע ואף להיהרג". הבוקר פרסם ארגון זכויות האדם של האו"ם כי על ישראל להימנע משימוש מופרז בכוח נגד המפגינים.

 

במקביל, שר החוץ הטורקי אמר באותו יום בכינוס בבאקו שבאזרבייג'ן: "ישראל פוגעת בתקוות לשלום ובכל המזרח התיכון. זוהי חובתנו להזכיר לישראל שמה שהיא עושה בלתי מקובל, לא אנושי ולא לגיטימי". נוסף לכך, תקף את ארה"ב והכרתה בירושלים בירת ישראל.