BETA

06.04.2018

16:22

עודכן:

6 הרוגים ומאות פצועים ב"מחאת הצמיגים"; צה"ל: סוכלו פיגועים

אלפי פלסטינים מפגינים משעות הבוקר בסמוך לגדר המערכת ברצועה. צה"ל: בחסות העשן, אירעו מספר ניסיונות פיגוע. גורמי ביטחון פלס': המוחים לא צייתו להוראות חמאס

כ-20 אלף פלסטינים מפגינים החל משעות הבוקר (שישי) בסמוך לגדר המערכת ברצועה ולהבעיר צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, ומגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל החלו לפתוח באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות, ביניהם תותחי מים לכיבוי שריפות ומאווררי ענק, לעבר מפגינים שמתקרבים לגדר. דובר צה"ל מסר כי אירעו מספר ניסיונות לפגיעה ולחציית הגדר בחסות העשן. עוד נמסר כי בוצעו מספר ניסיונות פיגוע בהם זריקת מטענים, בקבוקי תבערה וחבלה בגדר.

 

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על ששה הרוגים, אחד מהם גבר בן 38 שנפגע מירי באזור חאן יונס ואחר נער בן 16. עוד נמסר מהמשרד כי כ-1,000 פלסטינים נפצעו. הסהר האדום דיווח על כשמונים פצועים, חמישה מהם קשה עד כה, מירי אש חיה של צה"ל וכן מאמצעים לפיזור הפגנות, בהם גז מדמיע וכדורי גומי.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

כרמי גילון: להחרים את נאום נתניהו בטקס המשואות

בגין שחיתות: 24 שנות מאסר לנשיאת קוריאה הדרומית לשעבר

חתול שנתקע על עץ במשך שלושה ימים חולץ - וקפץ מיד על עץ אחר

 

בווידאו: שידור חי אל ג'זירה

 

 

גורמי ביטחון פלסטינים מסרו לחדשות עשר כי המפגינים לא צייתו להוראות חמאס להבעיר בו זמנית את אלפי הצמיגים ולכן יעילות המחאה נפגעה. גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים.

 

בווידאו: תיעוד ניסיונות חדירה וביצוע פיגועים בחסות העשן

 

 

אמש קיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הערכת מצב טלפונית עם ראשי מערכת הביטחון. במקביל הודיעו בצה"ל כ"י לא יאפשרו לאירועים סמוך לגדר ההפרדה, להתרחש על בסיס שבועי", בלשונם, זאת לאחר שורת התקריות ביום שישי האחרון שבהם נהרגו מעל ל-20 פלסטינים.

 

מוקדם יותר הבוקר הודיע משרד הבריאות הפלסטיני, כי פלסטיני נוסף שנפצע בשבוע שעבר מת בבית החולים בעזה. במקביל דווח בעיתון א-שרק על אווסט, הרואה אור בלונדון, כי הפלסטיני שחוסל אתמול מהאוויר על ידי מטוסים של חיל האוויר, היה פעיל של הזרוע הצבאית של חמאס.

 

 צוותי עזרה ראשונה עזתים מתארגנים להפגנות
 

צוותי עזרה ראשונה עזתים מתארגנים להפגנות (פלס')

 

אמש נפגשו שגרירי מדינות ערב באו"ם עם מזכ"ל הארגון, אנטוניו גוטרש, וקראו לו "להקים ועדת חקירה על הרג הפלסטינים בשבוע שעבר על ידי ישראל". נציג הפלסטינים, ריאד מנסור, הגדיר את הפגישה "חיובית", ומסר כי גוטרש הביע דאגה אודות הרג האזרחים. הבוקר דווח העיתון "אל חיאת" כי משלחת מצרית תגיע לרצועת עזה על מנת לדון עם גורמי חמאס.

 

אתמול פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית הצהרה רשמית בנוגע למתיחות על הגדר, שבה ביקשו מהפלסטינים שלא להגיע לגדר. בהודעה, שעליה היה חתום שליחו המיוחד של טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, נכתב: "ארה"ב מגנה מנהיגים ומפגינים שקוראים לאלימות ושולחים אזרחים וילדים לגדר בידיעה שהם עלולים להיפגע ואף להיהרג". הבוקר פרסם ארגון זכויות האדם של האו"ם כי על ישראל להימנע משימוש מופרז בכוח נגד המפגינים.

 

במקביל, שר החוץ הטורקי אמר אתמול בכינוס בבאקו שבאזרבייג'ן: "ישראל פוגעת בתקוות לשלום ובכל המזרח התיכון. זוהי חובתנו להזכיר לישראל שמה שהיא עושה בלתי מקובל, לא אנושי ולא לגיטימי". נוסף לכך, תקף את ארה"ב והכרתה בירושלים בירת ישראל.