BETA

06.04.2018

11:01

הרוג ועשרות נפגעים ב"מחאת הצמיגים" על גדר הרצועה

המפגינים שורפים אלפי צמיגים סמוך לגבול, מולם הכוחות יורים אש חיה ומשתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. לטענת הפלסטינים יותר מ-80 פצועים, חלקם מירי ואחרים משאיפת גז

מחאת הצמיגים ברצועה: אלפים מפגינים החל משעות הבוקר (שישי) בסמוך לגדר המערכת ברצועה ולהבעיר צמיגים בחמישה מוקדים לאורך הגדר. העשן הסמיך נע לכיוון שטח ישראל, ומגיע ליישובי העוטף. כוחות צה"ל החלו לפתוח באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות לעבר מפגינים שמתקרבים לגדר.

 

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע על הרוג אחד, צעיר פלסטיני שנפגע מירי באזור חאן יונס. הסהר האדום דיווח על כשמונים פצועים, חמישה מהם קשה עד כה, מירי אש חיה של צה"ל וכן מאמצעים לפיזור הפגנות, בהם גז מדמיע וכדורי גומי. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בגין שחיתות: 24 שנות מאסר לנשיאת קוריאה הדרומית לשעבר

דיווח: אסד דחה הצעה רוסית להשתתף בפסגה המשולשת באנקרה

בעקבות זעם ציבורי: מפלגת השלטון הפולנית תקצץ שכר חברי פרלמנט

 

גם בגדה נרשמו מספר עימותים כאות הזדהות, ובאל בירה הסמוכה לרמאללה הבעירו המוחים צמיגים. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת, כי כמה מהמפגינים ניסו לחתוך את הגדר ולחדור לתוך שטח ישראל, אך שבו לאחור בשל ירי מצד כוחות צה"ל. 

 

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בשל הצפי להגעתם של כמה עשרות אלפי בני אדם להתעמת עם כוחות הביטחון, לאחר תפילות יום השישי במסגדים. בין המפגינים גם פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, שדוחקים במפגינים להצית צמיגים ולהתעמת עם כוחות צה"ל. במקביל צוותי הרפואה בעזה כבר פתחו בתי חולים ארעיים על מנת לטפל בפצועים הצפויים. המפגינים אף שורפים תמונות של יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמאן, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו. 

 

בווידאו: שידור חי מרשת "אל ג'אזירה"

 

 

 

 הצתת הצמיגים מזרחית לג׳באליא ומזרחית לעיר עזה
 

ההפגנות בסמוך לגדר, הבוקר

 

 

מצהריים החל צה"ל החל להפעיל בקיבוץ נחל עוז כוחות מכבי אש לכיבוי צמיגים בוערים שגולגלו לגבול. בשלב זה אין כוונה להפעיל את מטוסי הכיבוי של טייסת הכיבוי אלעד הנמצאת במקום, אלא להשתמש בכוחות מכבי האש היבשתיים. במקביל הוצבו מאווררי ענק במטרה להסיט את העשן מכיוון ישראל מערבה. 

 

"משעות הבוקר מתקיימות הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה בהן משתתפים מאות פלסטינים", נמסר מדובר צה"ל, "כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך. לאור הערכת המצב, צה״ל הכריז שטח צבאי סגור במרחב הגדר. כל פעילות בשטח האמור מחייבת אישור צה״ל. אין הנחיות מיוחדות לעורף".

 

אמש קיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הערכת מצב טלפונית עם ראשי מערכת הביטחון. במקביל הודיעו בצה"ל כ"י לא יאפשרו לאירועים סמוך לגדר ההפרדה, להתרחש על בסיס שבועי", בלשונם, זאת לאחר שורת התקריות ביום שישי האחרון שבהם נהרגו מעל ל-20 פלסטינים.

 

מוקדם יותר הבוקר הודיע משרד הבריאות הפלסטיני, כי פלסטיני נוסף שנפצע בשבוע שעבר מת בבית החולים בעזה. במקביל דווח בעיתון א-שרק על אווסט, הרואה אור בלונדון, כי הפלסטיני שחוסל אתמול מהאוויר על ידי מטוסים של חיל האוויר, היה פעיל של הזרוע הצבאית של חמאס.

 

 

  צוותי עזרה ראשונה פלסטינים מתארגנים להפגנות עזה
 

צוותי עזרה ראשונה מתארגנים לנפגעים בהפגנות

 

 

אמש נפגשו שגרירי מדינות ערב באו"ם עם מזכ"ל הארגון, אנטוניו גוטרש, וקראו לו "להקים ועדת חקירה על הרג הפלסטינים בשבוע שעבר על ידי ישראל". נציג הפלסטינים, ריאד מנסור, הגדיר את הפגישה "חיובית", ומסר כי גוטרש הביע דאגה אודות הרג האזרחים. הבוקר דווח העיתון "אל חיאת" כי משלחת מצרית תגיע לרצועת עזה על מנת לדון עם גורמי חמאס. 

 

אתמול פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית הצהרה רשמית בנוגע למתיחות על הגדר, שבה ביקשו מהפלסטינים שלא להגיע לגדר. בהודעה, שעליה היה חתום שליחו המיוחד של טראמפ לאזור, ג'ייסון גרינבלט, נכתב: "ארה"ב מגנה מנהיגים ומפגינים שקוראים לאלימות ושולחים אזרחים וילדים לגדר בידיעה שהם עלולים להיפגע ואף להיהרג". הבוקר פרסם ארגון זכויות האדם של האו"ם כי על ישראל להימנע משימוש מופרז בכוח נגד המפגינים. 

 

במקביל, שר החוץ הטורקי אמר אתמול בכינוס בבאקו שבאזרבייג'ן: "ישראל פוגעת בתקוות לשלום ובכל המזרח התיכון. זוהי חובתנו להזכיר לישראל שמה שהיא עושה בלתי מקובל, לא אנושי ולא לגיטימי". נוסף לכך, תקף את ארה"ב והכרתה בירושלים בירת ישראל.

 

 מכינים בליסטראות עם סלעים. ההפגנות מזרחית לאל-בורייג'
 

מכינים בליסטראות עם סלעים. ההפגנות מזרחית לאל-בורייג' (ח'אלד אל-עזאייזה )