BETA

06.04.2018

08:43

שגרה מתוחה בעוטף עזה: "דאגו להפחיד אותנו - אבל צה"ל ערוך"

תושבי היישובים הסמוכים לגדר נערכים לקראת "מחאת הצמיגים" הצפויה - וחוששים בעיקר מזיהום אוויר. תושבת נתיב העשרה לחדשות עשר: "יש פחות אורחים, אבל ממשיכים בשגרה"

בווידאו: מתיחות בדרום

 

"צעדת השיבה" בעזה. רגע לפני ההפגנות שצפויות להתחדש היום (שישי), טענו תושבות אזור עוטף עזה, בשיחה עם חדשות, כי המטרה היא להמשיך את החיים באזור בהתאם לשגרה.

 

"התחושות שלי דומות לאלה שהיו בשבוע שעבר", אומרת יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה שעורכת סיורים לקבוצות במקום, "דאגו להפחיד אותנו ויצרו תחושה שצריך לברוח מהאזור, אבל אותי באופן אישי זה לא הפחיד. הצבא נערך כראוי והוא מאפשר לי לחגוג את החג".

 

לטענתה של בן שושן, השגרה באזור נמשכת כרגיל. "הרבה אנשים באו לטייל וגם חיזקו אותנו. אני מארחת אנשים במהלך החג וישנן פעילויות שמתקיימות לאורך העוטף. השגרה נמשכת ואנשים מוזמנים להגיע לפה".

 

 אוספים צמיגים לקראת הפגנה בעזה
 

אוספים צמיגים לקראת הפגנה בעזה (רויטרס )

 

 

יעל רז לחיאני, דוברת נחל עוז, מסכימה עם דבריה של בן שושן. "זה נכון שיש יותר דריכות ועוקבים יותר אחרי מה שמדווח בחדשות, אבל אני לא מרגישה סביבי לחץ. הפחד מכך שמישהו יחצה את הגדר קיים תמיד. אני גם לא חושבת שתושבי המקום לחוצים. נכון שמגיעים אלינו פחות אורחים, אבל אנחנו מאמינים שהשגרה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המצב היא שיגרה".

 

רוני קיסין, דוברת כרם שלום, טוענת שמבחינתה החשש הגדול ביותר הוא זיהום האוויר שצפוי להתרחש מחר בעקבות הבערת צמיגים. "אותי מדאיג הזיהום שצפוי להיות פה", אומרת, "זה טרור אקולוגי שפוגע בעצם בכולנו. צריך להקים קול צעקה סביב העניין הזה כי זה משהו שנוגע לכל העולם".

 

בן שושן מתייחסת גם היא לזיהום האוויר הצפוי, אבל טוענת כי אסור להסתכל עליו כאירוע נקודתי. "צריך לזכור שהחוף באזור מזוהם כבר הרבה שנים. אין בעזה דאגה לאיכות הסביבה ויש אסון אקולוגי. יש פה בגלל זה זבובים ויתושים. ישראל צריכה לתת פתרונות סביבתיים לסוגיה הזו. ההסתכלות על זה צריכה להיות במובן רחב יותר".  

 

קיסין סיפרה בהמשך על הניסיון להמשיך בשגרה למרות הסיטואציה. "אנחנו שומעים את הצעקות בצד השני ורואים צמיגים בוערים, אבל מממשיכים את החיים כרגיל. היו אצלי 18 איש בליל הסדר, בהם אורחים מחיפה והרצליה, וגם מחר יהיו אורחים".

 

 מפגין בגבול עזה
 

מפגין בגבול עזה(רויטרס )

 

 

בן שושן סיכמה את דבריה בהתייחסות לשלטון הקיים ברצועת עזה והשפעתו על החיים בעוטף. "חשוב לזכור שחמאס הוא האויב. לי כואב לראות שלרוב האוכלוסיה שם רע. היא ענייה. בניגוד למה שחמאס מנסה לצייר, לראות 20-30 אלף איש מבעירים צמיגים זה לא תמונות ניצחון ותעודת עיניות עבורו. הוא לא יודע כיצד לשלוט ברצועה".

 

בתוך כך, משרד הבריאות הפלסטיני בעזה הודיע כי העלה כוננות בבתי החולים ובנקודות הטיפול הרפואי לקראת העצרת הצפויה מחר בגבול הרצועה. בתוך כך, שגרירי מדינות ערביות באו"ם הפצירו במזכ"ל גוטרש לפתוח בחקירה עצמאית בנוגע לאירועי יום שישי שעבר. נציג הרשות הפלסטינית לאומות המאוחדות אמר בתום פגישה עם גוטרש כי תגובת המזכ"ל הייתה "חיובית".

 

במקביל, שר החוץ הטורקי אמר אתמול בכינוס בבאקו שבאזרבייג'ן: "ישראל פוגעת בתקוות לשלום ובכל המזרח התיכון. זוהי חובתנו להזכיר לישראל שמה שהיא עושה בלתי מקובל, לא אנושי ולא לגיטימי". נוסף לכך, תקף את ארה"ב והכרתה בירושלים בירת ישראל.

 

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון, הודיע אמש כי ארה"ב קוראת למנהיגי המחאה להבהיר למפגינים שעל המחאה להיות שלווה ולהימנע מכל גילויי אלימות. עוד הוסיף גרינבלט, כי על המפגינים לא להתקרב לגדר בכל דרך שהיא. "אנו מגנים מנהיגים ומפגינים שקוראים לאלימות, או שולחים מפגינים - ביניהם ילדים - לגדר בידיעה שייפצעו או ייהרגו".

 

 מפגינה פלסטינית בגבול עזה
 

מפגינה פלסטינית בגבול עזה(רויטרס )

 

 

קודם לכן הודיע ארגון חמאס כי יעניק כספי פיצויים לפלסטינים שיהרגו או ייפצעו במהלך ההפגנות ההמוניות על הגדר, שצפויות להתחדש בעוצמה היום. במסגרת ההכנות לקראתן, הפלסטינים ערכו השבוע ניסוי הבערת צמיגים. המפגינים מתכוונים לערפל את שדה הראייה של צלפי צה"ל באמצעות העשן. בחמאס מעוניינים לנייד להפגנה עשרות אלפי אנשים, כפי שהיה בשבוע שעבר. בתוך כך, הפלסטינים טוענים כי צה"ל עושה שימוש בנשק אסור. במסע"ת שקיים "הוועד הפלסטיני לפשעי מלחמה" ברצועת עזה נטען כי ישראל עשתה שימוש בגז הגורם לתופעות של היסטריה ושיבושים במערכת העצבים. כמו כן האשים הוועד את ישראל בירי מכוון כלפי מפגינים ואף כלפי עיתונאים. הוועד קרא לקהילה הבין-לאומית ולארגוני זכויות האדם בעולם להתערב ולקיים חקירה במה שהגדיר "פשעי המלחמה שמבצעת ישראל".

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס אתמול בשיחה עם כתבים צבאיים להפגנת הצמיגים שמתוכננת להיערך בגבול הרצועה. "גם עשן מעשרת אלפים צמיגים לא ישנו את התמונה. אנחנו בהיערכות ייעודית למול עשן ושריפה מצמיגים. זה גימיק יפה. הם יעשו עשר דקות עשן", אמר. "אנו רואים בחמאס אחראי. חמאס משחק באש. אין לנו כוונה לאפשר את הארועים האלה על בסיס שבועי. התגובה שלנו לא תוגבל למרחב הגדר. אין לנו עניין בהפגנות בתוך עזה. רק בהפגנות על הגדר", הוסיף. לדברי מנליס, חמאס ניסה להוציא לפועל פיגועים בחסות התהלוכות ביום שישי שעבר.

 

שלשום הגיעו מספר פלסטינים והשחיתו את גדר המערכת בעזה במטרה לחדור לתוך שטח ישראל. הכוחות זיהו שאחד מהם הוא פעיל טרור של החזית העממית וירו בו. מותו נקבע מאוחר יותר ברצועת עזה. תושבי עוטף עזה שמים מבטחם בצה"ל לקראת העימותים הצפויים, ומבחינת צה"ל נשמרה דריכות השיא כמו בשבוע שעבר.